+ Yorum Gönder
Türkiye Gezi Rehberi ve Gezi Rehberi Forumunda Şirince Koyu, Kuşadası Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Gizli @ yara
  Özel Üye

  Şirince Koyu, Kuşadası
  Şirince Koyu, Kuşadası

  Efes’ten sonra 8 km. uzaklıktaki Şirince Köyü’nü görmeden olmaz. Selçuk’tan İzmir’e doğru giderken Kale’nin hizasına düşen “Şirince”tabelasını görüp sağa döneceksiniz. (Dikkat, Selçuk’tan çıkmadan, içindedir dönüş yolu.) Selçuk’tan zeytinlikler arasında uzanan yol birdenbire karşınıza kendi de adı gibi güzel bir köy çıkarıyor. Eski adı Kırkınca olan köyün 20. yüzyıl başında büyük bölümü Rum olan 1800 hanesi varmış, 1. Dünya Savaşı sonrası Yunanistan’a göç vermiş, 1924’te ise mübadiller yerleşmiş. Köyü ziyareti sırasında İzmir Valisi Kazım Dirik Kırkınca adını Şirince’ye değiştirmiş.*

  Şirince’yi gezerken aracınızı köyün meydanına, lokantaların bulunduğu taraftaki park yerine bırakın. Daracık sokaklarda arabayla gezmek hem mümkün değil, hem de yakışıksız olur. Vadiye sırtınızı dönerek köy içinde küçük bir tura başlayabilirsiniz. Taş döşeli dar sokaklardan yürüyerek yokuşu çıkmaya başlayın. İlginç mimari örnekler sunan evler nostaljik bir rüzgarla birlikte hüzün de estiriyor. Çoğu yıkılmaya yüz tutmuş, zorlukla zamana ayak direnmeye çalışan evler arasında yürüyorsunuz.
 2. Zarafet
  Üye

  Tarihi Mimari Yapısı Korunmaktadır. Bağcılık ve zeytinciliğin yanı sıra, Şirince’de şeftali, incir, elma ve ceviz de yetiştiriliyor. Ekonomisi şarap ve zeytinciliğe dayanır. Efes kentinin kurulduğu Lysimakhos çağına ait olan bu yapı aslında bir kule.
+ Yorum Gönder