+ Yorum Gönder
Türkiye Gezi Rehberi ve Gezi Rehberi Forumunda Sultanahmet Camii Gezi Yazısı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Sultanahmet Camii Gezi Yazısı
  Sultan Ahmet Cami'yi gezmek istiyorum ama gezmeden önce orası hakkında da biraz bilgi edinmek istiyorum bana güzel hazırlanmış kompozisyon bulabilirseniz sevinirim 2. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Sultanahmet Camii Gezisi


  Sultanahmet. İstanbul'un kalbi. İstanbul'un tüm mücavherlerinin toplandığı alan. Yani İstanbul bir kadınsa Sultanahmet çevresi ile birlikte bu kadının boynu. Ve üzerinde ışıl ışıl parlayan mücevherler buradaki tarihi eserler. Tarihi yarımadanın kalbi Sultanahmet Meydanı'nda atıyor. İstanbul'un en eski, en gösterişli ve en ihtişamlı eserlerinin pek çoğu burada bulunuyor. Meydanın başlangıcınde Sultanahmet Camii diğer tarafında Ayasofya. Ve biraz ötede yüzyıllarca Osmanlı İmparatorluğuna ev sahipliği yapmış muhteşem saray, Topkapı Sarayı.Ve daha pek çok önemli eser. İstanbul gezisi yapılacaksa ilk buradan başlamak gerek. İstanbul'un tarihini öğretirken ilk bu adreslere gelmek gerek. İstanbul'un kalbini yani Tarihi Yarımada'yı bu sayfada keşfe çıkabilirsiniz.


  Tarihi Yarımada Gezi Rotası

  Topkapı Sarayı

  Tarihi Yarımada'yı keşfe çıkarken ilk adres Topkapı Sarayı. Sade İstanbul'un değil yükselme döneminde üç kıtanın yönetildiği bu saray günümüzde İstanbul'un ve Türkiye'nin en fazla ziyaret edilen müzesi olma özelliğini koruyor. Şehrin ev sahipliği yaptığı tüm imparatorlukların ruhu bu sarayda gizli. Karşısında Ayasofya, birinci avlusunda Aya İrini ve avlunun önünde İstanbul'un en güzel çeşmesi Sultan 3. Ahmet Çeşmesi burada. Toplamda 700.000 m2'lik bir alana sahip olan sarayı 7 farklı kapısı bulunuyor. Saray bahçesinin bir kısmı günümüzde Gülhane Parkı'nın sınırları içerisinde kalıyor. Yine sahilde olan Sepetçiler Kasrı'da aslında sarayın bir parçası. Çok sayıda binadan oluşan Topkapı Sarayı 1856 yılına kadar Osmanlı hanedanına ev sahipliği yapmış. Günümüzde sarayın odaları sergi salonları olarak kullanılıyor. Klasik saray anlayışının dışında olan saray pek çok farklı bölümden oluşuyor.

  Sarayın girişinde ilk göreceğiniz yapı Lale Devri'nin padişahı Sultan 3. Ahmet'e ait çeşme. Başmimar Mehmed Ağa tarafından yapılan çeşme İstanbul'un ve belkide dünyanın en etkileyici çeşmelerinden bir tanesi.

  Saraya girişte Bab-ı Hümayun (Saltanat Kapısı) denilen kapıdan giriyor ziyaretçiler. Buradan geçince Birinci Avlu karşılıyor sizi. Büyük Konstantin tarafından 537 yılında inşa ettirilen Aya İrini Kilisesi bu avlunun içerisinde bulunuyor. Ayrıca burada sarayın eski karakol binası olan yapı bugün Karakol Restaurant olarak hizmet veriyor. Güzel havalarda bahçesinde kahve keyfi yapabilirsiniz.

  Bab-Üs Selam denilen ikinci kapıyı geçtikten sonra Divan Meydanı'na ulaşıyor ziyaretçiler. Burada Fatih Sultan Mehmet tarafından yaptırılmış Adalet Kulesi'ni görebilirsiniz. Divanı Hümayun'da Kanuni Sultan Süleyman'ın hazine dairesi, Defterdarhane gibi alanlar bulunuyor. Burada büyük ilgi çeken Harem'ide keşfedeceksiniz. Girilmeye müsade edilmeyen anlamı taşıyan Harem padişah ve ailesinin yaşadığı alana verilen isim. Gözde ve cariyeleri yaşadığı alanlardan Sultan odalarına kadar pek çok oda sizi bekliyor burada. Muhteşem çinilerle süslü harem mutlaka gezilmeli.

  Üçüncü Avlu'da sarayın en kıymetli hazinelerini göreceksiniz. Burada bulunan odalarda sultan kıyafetlerinden sarayın en kıymetli hazinelerine kadar pek çok önemli eser sergileniyor. Ayrıca Kutsal Emanetler Dairesi'de burada yer alıyor. Ayrıca 3. Ahmed Kütüphanesi'de ziyaret edilmesi gereken alanlar arasında.

  Dördüncü Avlu'da sarayın bahçesi ve köşkler yer alıyor. İstanbul'un en güzel silüeti ve manzarası bu avludan gözüken manzara. Mecidiye Köşkü, Sofa Camii, Hekimbaşı Kulesi, Sünnet Odası, Mermer Teras ve Bağdat Köşkü bu bahçede yer alıyor. Burada bulunan tarihi ağaçların altından gözüken İstanbul manzarası dünyanın en büyüleyici manzaralarından bir tanesi. Ayrıca burada bulunan Konyalı Restaurant'ta Türk Osmanlı mutfağından örnekler tadabilirsiniz

+ Yorum Gönder