+ Yorum Gönder
Türkiye Gezi Rehberi ve Gezi Rehberi Forumunda Topkapı sarayı ile ilgili kısa bilgiler Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Topkapı sarayı ile ilgili kısa bilgiler
  Topkapı sarayı ile ilgili kısa bilgiler için yardımınız lazım yine Geçmişini anlatan bilgiler olursa memnun olurum. . . 2. FERAY
  Devamlı Üye

  Topkapı sarayı

  Topkapı Sarayı İstanbul Sarayburnu’nda, Osmanlı İmparatorluğu’nun 600 yıllık tarihinin 400 yılı boyunca, devletin idare merkezi olarak kullanılan ve Osmanlı Padişahları’nın yaşadığı saraydır.


  Topkapı Sarayı Fatih Sultan Mehmed tarafından 1478’de yaptırılmış,

  Topkapı Sarayı, saray halkının Dolmabahçe Sarayı, Yıldız Sarayı ve diğer saraylarda yaşamaya başlaması ile birlikte boşaltılmıştır.

  Topkapı Sarayı’nın ilk defa, adeta bir müze gibi ziyarete açılması Abdülmecit dönemine rastlamıştır.

  Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün emriyle 3 Nisan 1924 tarihinde halkın ziyaretine açılmak üzere İstanbul Âsâr-ı Atika Müzeleri Müdürlüğü’ne bağlanan Topkapı Sarayı önce Hazine Kethüdalığı, sonra Hazine Müdüriyeti adıyla hizmet vermeye başlamıştır. Bugün ise Topkapı Sarayı Müzesi Müdürlüğü adıyla hizmet vermeye devam etmektedir.

  1924 yılında bazı ufak onarımlar yapıldıktan ve ziyaretçilerin gezebilmeleri için gereken idari önlemler de alındıktan sonra, Topkapı Sarayı, 9 Ekim 1924 tarihinde müze olarak ziyarete açılmıştır.

  Günümüzde büyük turist kitlelerini kendine çeken saray 1985 yılında UNESCO Dünya Mirasları Listesi’ne giren İstanbul Tarihî Yarımada içerisindeki tarihi eserlerin en başında gelmektedir.Günümüzde müze olarak hizmet vermektedir.


+ Yorum Gönder