+ Yorum Gönder
Gizliyara Özel sayfası ve Gizliyara Güncel Konu Arşivi Forumunda Kumun özellikleri Konusunu Okuyorsunuz..
  1. Zühre
    Devamlı Üye

    Kumun özellikleri
    Kumun özellikleri nedir

    Kum; Kalkerli ve silisli kayaların dış etkilerle ufalanmasından meydana gelen ufak sert taneciklerdir. Bu kayalar yağmur, don, rüzgar, sıcak, soğuk gibi etkilerle binlerce yıllar boyunca ufalanmışlar, denizlerin kıyısındaki, ırmakların yataklarındaki kumları meydana getirmişlerdir. Çöllerdeki kumlar da aynı şekilde meydana gelmiştir. Bunun gibi, yanardağların püskürdüğü lavlar da ufalanarak volkanik kumları meydana getirir.

    Kumtaşı Nedir

    Kum tanecikleri aralarında birleşir, kumtaşı olur. Kumtaşları çok kere sarp diklikler halindedir. Bu dikliğin üstünde de, çoğunlukla, düzlükler bulunur. Bazı kumtaşları, içindeki dayanıksız maddeler kolayca aşındıkları için, sonunda, yıkıntıları andıran garip şekiller alır.

    Kumullar Nasıl Ortaya Çıkar

    Rüzgârla yığılarak bir kum tepesi halinde toplanan kumlara kumul denir. Bu tepelerin yüksekliği 5 – 6 m. ile 200 m. arasında değişir. Batı Afrika kıyılarında, Büyük Sahra’da 200 m. yüksekliğinde kumullar vardır. Avrupa ve Afrika’nın Atlas Okyanusu’na bakan kıyılarında bu gibi yüksek kumullara çok raslanır.

    Kumulun meydana gelmesi için çok az eğimli bir kumluk, sürekli esen bir rüzgâr gerekir. Böylece, kumulun en yüksek yerindeki kum taneciklerinin rüzgârla sürük-lenmesiyle kumul yavaş yavaş içerilere doğru ilerlemeye başlar. Birçok yerlerde çam dikerek kumulların ilerlemesinin önüne geçilmeye çalışılır.

    Yapı İşlerinde Kum

    Kumun hayatımızda önemli bir yeri vardır. Bina yapımı için hazırlanan harç, her şeyden çok kuma dayanır. Yapı işlerinde kullanılacak kumun topraksız olması gerekir. Kumun içindeki bazı deniz hayvanlarının kalkerli kabukları (kavkalar) harcın kimyasal bileşiğini değiştirerek geç donmasına yol açar. Bunun için, denizden çıkartılan kum suyla yıkanır. Tuzsuz olması bakımından dere kumu daha makbul sayılır. Kum, cam sanayiinde de kullanılır.
  2. Nesrin
    Devamlı Üye

    Kum çok nemli bir maddedir. çünkü kum ile günümüzde en yaygın olarak kullandığımız cam kumdan yapılmaktadır. bunun dışın da kumlar dünya da bulunan bir çok sahile çok güzel görüntüler vermektedir.
+ Yorum Gönder