+ Yorum Gönder
Gizliyara Özel sayfası ve Gizliyara Güncel Konu Arşivi Forumunda Yağlarda bulunan bağ çeşidi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Zeyneb
  Bayan Üye

  Yağlarda bulunan bağ çeşidi
  Yağlarda bulunan bağ çeşidi

  Karbonhidratlarda bulunan bağ…..Glikozit ……., yağlarda bulunan …..ester ……., proteinlerde bulunan…..pepti……. bağıdır.


  Kimyada esterler, bir hidroksil grubundaki hidrojen atomunun bir organik grup (bu metinde R’ olarak gösterilecektir) ile yer değiştirmiş olduğu organik bileşiklerdir. Hidrojenin bir H+ iyonu olarak ayrışabileceği -OH grubu olan bu tür asitlere oksijen asidi denir.

  En yaygın esterler karboksilat esterlerdir, bunlarda söz konusu asit bir karboksilik asittir. Örneğin, eğer asit asetik asit ise, esterine asetat denir. Kararsız bileşikler olan karbamik asit veya karbonik asitten, sırasıyla karbamatlar, RO(CO)NHR’, ve dialkil karbonatlar, RO(CO)OR, gibi kararlı esterler elde edilebilir. Esterler inorganik asitlerden de oluşabilirler, örneğin dimetil sulfat bir esterdir ve bazen “sülfürik asit dimetil ester” olarak adlandırılır.

  Esterler tuzlara benzer, benzer şekilde adlandırılırlar; katyon ve anyonları olmasa da, kullanılan terminoloji aynı biçimdedir: daha elektronegatif olan kısmın ardından daha elektropozitif olan kısım söylenir.

  Esterler bir asit (genelde bir organik asit) ile bir alkolün (veya fenol bileşiğinin) yoğunlaşma tepkimesi ürünü olarak düşünülebilir, ama esterleri elde etmek için başka tepkimeler de vardır. Yoğunlaşma (kondansasyon) iki molekülün birleşerek küçük bir molekülü attıkları bir tip kimyasal tepkimedir; bu durumda iki -OH grubu birleşirken bir su molekülü atılır. Ester oluşumuna yol açan yoğunlaşma tepkimesine esterleşme denir. Esterleşme tepkimeleri H+ iyonları tarafından katalizlenir. Sülfürik asit bu tepkimede sıkça kullanılan bir katalizördür. Ester ismi Almanca Essig-Äther ‘den gelir, bu, asetik asit etil esterin (etil asetatın) eski bir ismidir.
 2. Acil

  Yağlarda bulunan bağ çeşidi isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder


karbonhidratlarda hangi bağ çeşidi bulunur,  yağlarda bulunan bağ çeşidi