+ Yorum Gönder
Kişisel Sayfalar Özel Forumlar ve Gizliyara Özel sayfası Forumunda Eski ve yeni türk oyunları Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Eski ve yeni türk oyunları
  bu konuda yardımcı olursanız iyi olur
  saygılar 2. Gizliyara
  FoRuMaciL Security

  Eski Bir Türk Oyunu - Çevgan

  Eski bir Türk oyunu. Milattan önceki Orta Asya Türklerinde, Iranlilarda, Araplarda Yunanlilarda, Bizanslilarda ve Uzak Dogu'da degisik türleri görülür. Türkler tarafindan Hindistan'a götürüldü. Ingilizler bu oyunu, Hindistan'da görerek ögrendiler ve golf adini verdiler.

  Evliya Çelebi'nin Seyahatname'sinde bildirdigine göre, Osmanli Türklerinde de oynanirdi. Osmanlilar, Çevgân oyununu oynamak için, bir meydanin iki tarafina kale yerine mermerden iki sütun dikerlerdi. At üstündeki oyuncular iki gruba ayrilir, her grup kendi sütunu arkasinda yer alirdi. Meydanin ortasina, agaçtan, adam basi büyüklügünde bir top konurdu. Oyun esnâsinda Mehterhâne takimi davullariyla çalmaya baslar, bunun arkasindan her taraftan birer atli çikip topu, çevgân adini verdikleri ucu egri sopalarla sürükleyerek kendi kalesine dogru götürmeye çalisir, bu sirada diger süvariler de ikiser ikiser karsilikli olarak kendi arkadaslarinin yardimina kosarlar ve topu kendi taraflarina çevirmeye çalisirlardi. Hangi taraf topu kendi kalesine daha çok atarsa o taraf kazanirdi. Terbiye edilmis atlarla oynanan oyun, oldukça tehlikeli olup, topun at veya süvariye çarpmasi, kol ve ayaklarin kirilmasina sebep olurdu. Ancak beden hareketleri yönüyle savas kabiliyetini arttirmasi bakimindan oynanir, sürek avlari gibi bir nevi savas hazirligi sayilirdi.

  Mehterhâne takimlarinda kullanilan çatal baslikli ve etrafi zincir ve çingiraklarla donatilmis sapli âletlere de çevgân adi verilirdi. Ordu yürüyüs hâlindeyken, mehterin en önünde tasinir, sapi yere vurularak çalinir, yürüyüsün temposu buna göre ayarlanirdi.

+ Yorum Gönder