+ Yorum Gönder
Kişisel Sayfalar Özel Forumlar ve Gizliyara Özel sayfası Forumunda Ekvatornedir neye ekvator denir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Ekvatornedir neye ekvator denir
  ekvator dünyanın bir ucun daki bir ekvator vardır dünyamızda işte o ekvator insanların hava durumudur bunada ekvator denir 2. Mine
  Devamlı Üye

  Ekvator nedir

  ekvator, kuzey ve güney yarımküreleri birbirinden ayıran hayali dairesel hat. Kuzey ve Güney kutup noktalarına eşit uzaklıkta olan noktaların birleştirilmesiyle elde edilen çizgidir. Ekvator'un enlemi tanım gereği 0° dir. Ekvator çizgisinin uzunluğu 40 076,4 km’dir.

  Ekvator’un özellikleri en uzun paralel daire olmasıdır.Aynı zamanda paralel dairelerinin başlangıcıdır. (0 Paraleli dünyayı kuzey ve güney olmak üzere iki yarı küreye ayırır.) Güneş ışınlarını yaklaşık olarak 21 mart ve 23 Eylül’de dik açı ile alır (Ekinoks).

  Çizgisel hızın en fazla, yer çekiminin en az olduğu yerdir.Üzerinde gece ve Gündüz süreleri her zaman eşittir.Ekvator üzerinde meridyenlerin birbirlerine uzaklığı eşit ve 111Km dir. Her meridyen arası dört dakikadır. Güneş ışınları nerede olursa olsun bir meridyenden diğer meridyene aynı anda geçerler.

  Ekvator dünya üzerinde var olmayan ama var olan gibi düşündüğümüz hayali çizgidir.

  M.Ö. 276 – 195 yılları arasında yaşamış olup meridyen yayının uzunluğunu ve ondan yararlanarak Dünya’nın çevre uzunluğunu Ekvator’u hesaplamış, çalışmalarını Geopraphika adlı eserinde toplamıştır. Dünya üzerindeki yerleşik alanların sınırlarını, hazırladığı bir haritada da gösteren matematik coğrafyacı Eratosten’dir.

+ Yorum Gönder


ekvator neye denir,  ekvator neye paraleldir