+ Yorum Gönder
Kişisel Sayfalar Özel Forumlar ve Gizliyara Özel sayfası Forumunda Mayalar hakkındaki bilgi maya nedir? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Mayalar hakkındaki bilgi maya nedir?
  maya çeşitleri nelerdir? 2. IŞILAY
  Devamlı Üye

  Mayalar Hakkında Bilgiler

  Mayalar tek hücreli mantarlardır. Bazı türleri ekmek kabartmak alkollu içki fermantasyonu ve hatta yakıt pillerinin çalışmasında kullanılır. Çoğu maya Ascomycota bölümüne ait olmakla beraber bazıları Basidiomycota'ya aittirler. Bazı mayalar örneğin Candida albicans insanlarda enfeksiyona yol açar (kandidiyaz). Binden fazla maya türü tanımlıdır. En yaygınca kullanılan maya olan Saccharomyces cerevisiae binlerce yıl önce şarap bira ve ekmek yapımı için evcilleştirilmiştir. Maya sözcüğü Türkçe'ye Farsça'dan girmiştir.

  Fizyoloji

  Maya türleri zorunlu aerobik veya istemli anaerobik (fakültatif anaerobik) fizyolojiye sahip olabilirler. Zorunlu anaerobik maya türü bilinmemektedir. Oksijen yokluğunda fermantatif mayalar enerji elde etmek için karbonhidratları karbon diyoksit ve etanol (alkol) veya laktik asite dönüştürürler. Biracılık ve şarapçılıkta ortaya çıkan etanol şişelenir ekmek yapımında ise etanol buharlaşır açığa çıkan karbon diyoksit ekmeği kabartır.
  Örneğin glikoz fermantasyon reaksiyonu özetle şöyledir:

  C6H12O6 (glikoz) →2C2H5OH + 2CO2

  Biyoteknolojide kullanımı

  Mayanın faydalı fizyolojik özellikleri onun biyoteknoloji alanında kullanılmasına yol açmıştır. Şekerlerin maya tarafında fermantasyonu bu teknolojinin en eski uygulamasıdır. Ekmek mayası ekmek imalatında bira mayası bira fermantasyonunda kullanılır. Maya şarap yapımında da kullanılır.
  Modern biyoteknolojide maya başka canlılara ait proteinlerin ucuz yolla üretiminde kullanılmaktadır. Örneğin insülin interferon gibi insan proteinleri hepatit B virüsünün kabuk proteinleri (aşı üretimi için) maya tarafından üretilebilmektedir.


  Üremesi

  Maya tomurcuklanma yoluyla eşeysiz olarak veya askospor oluşumu yoluyla eşeyli olarak ürer. Eşeysiz üremesinde ana hücreden bir tomurcuk büyür ve yetişkin boyuta ulaştığında şartlar uygunsa ana hicreden ayrılır. Az besinli ortamda eşeyli üreyebilen mayalar askopor oluştururlar. Tam bir üreme döngüsüne sahip olmayan mayalar Candida türünde sınıflandırılırlar.

  Büyüme ortamı

  Çoğu maya yüksek şekerli çevresel nümunelerden izole edilebilir. Meyvelerde örneğin üzüm elma veya şeftaliden bitki özsuyu sızmalarında bulunur. Bazı mayalar toprak ve böceklerde bulunurlar.
  Maya üretmek için kullanılan yaygın bir büyüme ortamı patates dekstroz agar (PDA) veya patates dekstroz ortamıdır. Dilimlenmiş patatesler suyla 5-10 dakika otoklavlanır (yani basınç altında pişirilir) sıvı kısım başka bir kaba aktarılır. Dekstroz (glikoz) eklenir (10 g/L) ve ortam tekrar otoklavlanarak sterilize edilir.

  ekmek mayası yapımı bira mayası nasıl ürer maya türleri ekmek mayası üretimi doğal ekmek mayası şarap mayası bira mayası fermantasyonu doğal maya bira mayası yapımı maya nasıl kabartır ekmek mayası fermantasyonla bira ve şarap üretimi doğal maya yapımı şarap yapımında kullanılan mayalar şarap yapımında hangi maya kullanılır

 3. HaKHaN
  Özel Üye
  Şarap mayası hakkında bilgi

  Şarap yapımında kullanılan maya, üzümdeki ya da şıradaki şekeri alkole dönüştürür.

  Şarap mayasını normalde, üzümler kendileri içerirler. Böylece fermantasyon bu yabani (endojen) mayayla yapılabilir. Fakat varolan mayanın (Pichia, Klockera, Torulopsis…) bazı türlerine bağlı olarak beklenmedik sonuçlar gözlemlenebilir. Bu nedenle, şarap şırasına fermantasyonu hızlıca gerçekleştiren saf bir maya kültürü eklenir. Bu saf maya kültürü, yabani mayayı engelleyerek güvenilir bir fermantasyon işlemi gerçekleştirir. Genellikle Saccharomyces cerevisiae türleri kullanılır.

  Saccharomyces’ların hacimsel olarak alkol üretim miktarları % 15-16'dır ve yeterli miktarda alkol üretmek için kullanılırlar. Tat gelişimini desteklemek içinse fermantasyonun erken evrelerinde farklı maya türleri kullanılabilir. Şarap üretiminde, %1-3 oranında saf maya kültürü ya da 1,000,000 hücre/ mL üretecek kadar preslenmiş maya kullanılır.

  Sacchromyces cerevisae

  Şarap üretiminde, fermantasyon işlemi sırasında düzenli olarak ısı kontolü yapılır. Bunun nedeni, maya gelişimini hızlandırmak ve maya hücrelerinin yüksek ısıdan ölmelerini engellemektir. Şarap mayası gelişimi için optimum sıcaklık 25°C'dir.

  Fermantasyon işlemi, şeker konsantrasyonu %0.1’in altına düştüğünde durur.

 4. Zühre
  Devamlı Üye
  Mayalanma Nedir

  Besinlerin bozulmasında temel neden, küf mantarları adı verilen bazı organizmalardır. Ancak, ekmek, şarap ve daha diğer bazı şeylerin yapımında da bir çeşit mantardan yararlanılır.

  "Mayalanma" olayına sebep olan bu tek hücreli mantarlar "maya" diye tanımlanırlar. Mayalar çok küçük, gözle görülemeyecek kadar küçük tek hücreli yapıya sahiptir. Bazı hallerde guruplar halinde bulunurlar. Bazan da tomurcuklanıp bölünür, böylelikle çoğalırlar. Glikoz ve benzeri şekerleri alkol ve karbondiokside dönüştüren maya hücreleri oksijensiz ortamda yaşarlar. Kapalı şişelerin içinde dinlenmeye bırakılan meyva sularındaki şeker, mayanın etkisiyle giderek alkole dönüşür. Bira, şarap gibi içkilerin yapımı bu işlemle olur.

  Mayanın kendine has bir kokusu vardır. Maya hücrelerinin ölmüş ya da diri olduğunu anlamak için,bir miktar su içine biraz un, biraz da şeker katılır. Mayayla karıştırılır. Bir süre sonra hamurun üzerinde küçük kabarcıklar oluşur .Zamanla hamur kabarır ve köpüklenerek şişkinleşir,yükselir. Bunun birazını alıp mikroskop altında bakarsak, mayayla karışık kütlenin hareket halinde olduğu görülür. Başka türlü söylemek gerekirse,maya hücrecikleri çoğalmakta, büyümektedirler.Yani mayalanma olayı sözkonusudur.Hamurun kabarması,bu olay sırasında karbonik gazın meydana gelmesi yüzündendir.

  Uygun şartlarda, maya hücreleri bir saatlik zaman sonunda ikiye bölünürler. Böylece,kuramsal olarak, bir tek hücreden iki günde üç trilyon maya hücresi oluşmaktadır.Ancak,bu arada ortaya çıkan alkol üreme hızını yavaşlatır. Ekmek yapımında temel madde un,maya,tuz ve sudur. Maya, ekmeğin kabarmasını sağlamak amacıyla kullanılır.

  Daha yukarda maya hücrelerinin küçüklüğüne değinmiştik.Gerçekten de,yanyana gelen 2800 maya hücresi ancak 2. 5 santim uzunluğunda yer tutacaktır. Maya yapmak için çeşitli yöntemler vardır. Glikoz ve benzeri şekerleri alkol ve karbondiakside dönüştüren maya hücrelerinin oksijensiz ortamda yaşadıklarını söylemiştik. Ancak bunların büyüme ve üremeleri için gene de oksijene ihtiyaç vardır. Küçük maya hücreleri, açık havada ve belirli bir ısı altında iyi bir şekilde beslenirler. Bunlar için en elverişli besin maddesi,arpa,buğday ve pirinçtir.


+ Yorum Gönder


şarap mayası nedir