+ Yorum Gönder
Kişisel Sayfalar Özel Forumlar ve Gizliyara Özel sayfası Forumunda Atatürk'ün ülkemizdeki geometri eğitimine katkısı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Atatürk'ün ülkemizdeki geometri eğitimine katkısı
  5. sınıf performans ödevi olarak verildi, Atatürk'ün geometri alanında yaptığı çalışmaların ülkemizdeki geometri eğitimine katkısı ne olmuş veya neler oldu lütfen bana yardımcı olurmusunuz.. 2. IŞILAY
  Devamlı Üye

  Atatürk ün geometriye verdiği önem hakkında bilgi

  Türk Dil Kurumu başuzmanı olan ve kendisine Mustafa Kemal tarafından Dilaçar soyadı verilen Agop Dilaçar a göre; Geometri kitabını Atatürk, ölümünden bir buçuk yıl kadar önce, 1936 - 1937 yılı kış aylarında Dolmabahçe sarayında kendi elleriyle yazmıştır. Askerlik ocağından gelen Atatürk aynı anda büyük bir eğitimci de olup yurdun kültür sorunlarıyla da fazlasıyla ilgilenmiştir.

  Türk Dil Kurumu başuzmanı olan ve kendisine Mustafa Kemal tarafından Dilaçar soyadı verilen Agop Dilaçar a göre; Geometri kitabını Atatürk, ölümünden bir buçuk yıl kadar önce, 1936 - 1937 yılı kış aylarında Dolmabahçe sarayında kendi elleriyle yazmıştır. Askerlik ocağından gelen Atatürk aynı anda büyük bir eğitimci de olup yurdun kültür sorunlarıyla da fazlasıyla ilgilenmiştir. Tarih boyunca yabancı ülkelerde büyük sanını kazanan asker devlet başkanları, uluslarına eğitim alanında da önderlik etmişler, kendi kalemleriyle eğitici yapıtlar meydana getirmişlerdir. İngilizlerin büyük Alfredi(Alfred the Great, 849-899) ve Almanların büyük Friedrichi(Freidrich der Grosse, 1712-1786) bu gerçeğin iki büyük kanıtıdır.
  Geometri kitabının kapağında önemle belirtildiği üzere, Atatürk ün bu yapıtı, geometri öğretenlerle, bu konuda kitap yazacaklara kılavuz olarak Kültür Bakanlığınca neşredilmiştir. Kapakta yazar adı yoktur, fakat yazının ruhu ve tutumu, onun Atatürk ün elinden çıkmış olduğunu apaçık gösterir.
  Geometri, eski terimle Hendese, eğitim sistemimizde önemli bir yer tuttuğu halde, terimleri çok ağdalı ve çapraşıktı. Arapça ve Farsça okul programından kaldırılmış, fakat Arapça üzerine kurulmuş olan terimler kalmıştı. Örneğin, müselles-i mütesaviyül adlayı hangi öğrenci anlayabilirdi ki. Atatürk, öğrencinin anlayış yolundaki tıkanıklığı açmak için bu terimi eşkenar üçgene çevirdi. İşte bu 44 sayfalık küçük kitapta boyut, uzay, yüzey, düzey, çap, yarıçap, kesek, kesit, yay, çember, teğet, açı, açıortay, içters açı, dışters açı, taban, eğik, kırık, çekül, yatay, düşey, dikey, yöndeş, konum, üçgen, dörtgen, beşgen, köşegen, eşkenar, ikizkenar, paralelkenar, yanal, yamuk, artı, eksi, çarpı, bölü, eşit, toplam, oran, orantı, türev, alan, varsayı, gerekçe gibi terimler hep bu amaçla Atatürk tarafından türetilip daha sonra da Türkçeye yerleşmişlerdir.
  Atatürk eleştirileri daima memnunlukla karşılamış ve ortaya koyduğu yeni sözcük ve terimlere bir deneme hakkı tanıdığını belirtmiştir. Amacı daima daha uyguna doğru ilerlemek olmuş, önerilen değişiklikleri akla uygun görünce hemen benimsemiştir. Atatürk ün ortaya koyduğu terimlerden birkaçı bugün kullanılıştan çıkmış, yerlerini daha uygunlarına bırakmışlardır. Tümey açı yerine tümler açı, bütey açı yerine bütünler açı bunlara örnektir. Mustafa Kemal ilke insanı olduğu için bunları hoş görmüş, hatta sevinmiştir de. Yeter ki ortaya koyduğu ilkeler sarsılmasın ve yine zaviyetan-ı mütekabiletan-ı dahiletan ( = içters açılar) gibi terimlere dönülmesin.

 3. HaKHaN
  Özel Üye
  Atatürk'ün Yazdığı Geometri Kitabı (1937)

  Atatürk'ün Yazdığı Geometri Kitabı (1937).jpg
 4. Ziyaretçi
  konuyla alakalı olmayabilir ama sizden bir ricam olacak, atatürk yazdığı nutuk adlı kitabı neden yazmıştır???

 5. Zarafet
  Üye
  konuyla alakalı olmayabilir ama sizden bir ricam olacak, atatürk yazdığı nutuk adlı kitabı neden yazmıştır???
  Atatürk’ün adeta halka bir hesap verme özelliği taşıyor, Otoriter ve teokratik bir imparatorluğun nasıl yıkılıp yerine halkın iradesine dayanan çağdaş ve laik bir Cumhuriyetin nasıl ve hangi zorluklarla mücadele edilerek kurulduğunun anlatmak için yazmıştır. Nutuk Atatürk’ün düşüncelerinin ne olduğunun da yansıtıyor.

 6. Ziyaretçi
  bence matematik acısından onemli

 7. Ziyaretçi
  bence bilmiyom ama bence şimdiki nesil okusun bir şeyler öğrensin diye sizce neden arkadaşlar

 8. Ziyaretçi
  Çok teşekkür ederim ödevime çok yardımcı oldu sağolun forum acil üyeleri ve özellikle Işılay SAĞOLUNNNNNNNNNNNNNNNNN

+ Yorum Gönder


atatürkün geometri alanında yaptığı çalışmaların ülkemize katkıları,  atatürkün yazdığı geometri kitabının ülkemize katkıları,  atatürkün geometri kitabının ülkemize katkıları,  geometri kitabının ülkemize katkıları,  atatürkün geometri alanında yaptığı çalışmalar ve katkıları ,  atatürkün geometri alanında yaptığı çalışmalar ve ülkemize katkıları