+ Yorum Gönder
Kişisel Sayfalar Özel Forumlar ve Gizliyara Özel sayfası Forumunda Ögrenci için ders ortamı nasıl olmalıdır Ders Çalışma Ortamı Nasıl Olmalı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Ögrenci için ders ortamı nasıl olmalıdır Ders Çalışma Ortamı Nasıl Olmalı
  kızım fenlisesi 11.sınıfta.Dershanesinden ve okulundan memnun değil.Sürekli ders çalışıyor.okul derslerine önem vermiyor.Geçen yaz tatilinde arkadaşlarının ygs hazırlığı yaptığını kendisine bu ortamı sağlamadığımızı söylüyor.Şimdi bunu telafi etmeye çalışıyor.Ne yapmalı ya da yapmalıyız.Amacı derece yapmak en zirvedeki üniversiteye girmek. 2. IŞILAY
  Devamlı Üye

  Ders Çalışma Ortamı Nasıl Olmalı Hakkında Bilgi

  Ders çalışma ortamının, başarıdaki rolü yadsınamaz. Çalışmak üzere düzenlenmiş ferah bir ortam, öğrencinin motivasyonunu ve dikkat düzeyini artırır. Çalışma ortamından kastedilen içinde lüks eşyaların ve teknolojik araçların bulunduğu, evin en konforlu yeri değildir. Çalışma ortamı, içinde masa ve sandalyenin (mümkünse yastıklarla döşenmiş ve çok rahat hale getirilmiş olmasın) bulunduğu odadır.

  ÖĞRENCİLERİ BAŞARIYA ULAŞTIRACAK İYİ BİR ÇALIŞMA ORTAMININ ÖZELLİKLERİ NELERDİR?

  a) Öncelikle öğrencinin ders çalışabileceği bir masa ve sandalye bulunmalıdır.

  b) Telefon, televizyon, bilgisayar, müzik seti gibi, öğrenciyi ders çalışırken farklı düşüncelere sevk edecek, aklını dağıtacak araçlar bulunmamalıdır.

  c) Öğrencinin çalışma masası, dışarıyı rahatça seyredebileceği kadar pencereye yakın ya da içerideki televizyon sesini ve konuşmaları duyabileceği kadar kapıya yakın olmamalıdır.

  d) Çalışma odasında çok fazla eşya bulunmamalı ve ferah bir ortam olmalıdır.

  e) Öğrencinin çalışma masası, yatağıyla iç içe olmamalıdır. Çok yakın olursa, sandalyeden yatağa geçişi kolay olabilir.

  f) Çok sıcak ya da çok soğuk, çok fazla aydınlık ya da karanlık olmamalıdır.

  Öğrencilere bir hususu hatırlatmakta fayda görüyoruz. Ders çalışma ortamı çalışmamızı kolaylaştırır. Dikkati dağıtan asıl sebepler, ortamdan çok öğrencinin kendisiyle ilgili sebeplerdir.

  Dikkat iki nedenle toplanamaz

  1) Öğrencinin çalışma alışkanlıklarının yerleşmemiş olması; yani düzenli bir çalışma programının olmaması.

  2) Öğrencinin zihnini meşgul eden problemlerin olması.

  Her iki durumda da ne yapılması gerektiği aslında çok açık. Öğrenci, öncelikle çalışma programı yapmalı ve bu programa uymakta kararlı davranmalı. Şahsi problemlerinin olması olağan bir durumdur. Öğrenci, ders çalışmaya oturmadan önce problemlerini düşünmeli ve bir çözüme bağlamalıdır. Hemen çözüme ulaşamayacaksa geçici bir çözüme varıp zihnini rahatlatmalıdır.

  EBRU KODAK, REHBERLİK UZMANI

 3. HaKHaN
  Özel Üye
  Ögrenci için ders ortamı nasıl olmalıdır

  Ögrenci için ders ortamı nasıl olmalıdır maddeler halinde  1. Çalışma odasına girdiğinizde, psikolojik olarak derse hazır olmalısınız.
  2. Ders çalışmaya başlarken, kafanızdaki, sorunları bir kenara bırakın.
  3. Odanız, her zaman düzenli olmalı.
  4. Varsa cep telefonu kapatılmalı.
  5. Televizyon kapalı olmalı, kesinlikle bilgisayar, radyo… gibi aklınızın kalacağı eşyalar odanızda bulunmamalı.
  6. Ders araç gereçleri hemen elinizin altında olmalı.
  7. Odanızda; duvarda aslı resim poster gibi dikkatinizi dağıtacak, eşyalar varsa kaldırın.
  8. Ders çalışma alışkanlığı kazanmış öğrenciler için, düzgün çalışma koşulları sağlandığı zaman, başarılı olmamaları için neden yoktur. ( psikolojik ve fizyolojik sorunlar yoksa )
  9. Ancak sağlıklı çalışma ortamında, velilere de çok önemli görevler düşüyor.
  10. Öncelikle, çocuğunuz derse başladığında, ev ortamı sessiz olmalı.
  11. En basit televizyon açık olmamalı. Çocuğunuzun çalıştığı saatte, sizlerde hiç olmazsa, bir saat okuma saati yapabilirsiniz.
  12. Gazete, dergi, kitap… okuyabilirsiniz. Böylece; çocuğunuzun hem aklı sizde kalmamış olur, hem de ona destek olduğunuz için derse daha iyi adapte olur.

+ Yorum Gönder