+ Yorum Gönder
Kişisel Sayfalar Özel Forumlar ve Gizliyara Özel sayfası Forumunda Gusül abdesti ile ilgili detaylı bilgiler Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Gusül abdesti ile ilgili detaylı bilgiler
  geçen sorularımın cevaplarını aldım bir kaç kafama takılan soru daha var.gusul ederken veya beden temizliği yaparken üstümüzden sıçrayan sular gusül edeceğimiz suyu kirletirmi o suyla gusül abdesti alınırmı.sırf bu yüzden üç dört defa kovayı yıkıyorum.yardımcı olursanız memnun olurum .te3şekkürler 2. Mine
  Devamlı Üye

  Gusül abdesti hakkında genel bilgi

  Değerli Kardeşimiz;

  İçinden su alıp yıkanılan kurna veya herhangi bir kaba elin batmasıyla içindeki su pis olmaz. Temizliğinden birşey kaybetmez. Yeter ki, içine dalan elde bir necaset bulunmasın, bir pislik olmasın.

  Yıkanırken bedenden sıçrayan mâ-i müstâmel dediğimiz kullanılmış suya gelince, bu su, temizdir ama temizleyici değildir. Bu itibarla, temiz bir suyun içine böyle kullanılmış su damlacıkları düşse, hemen o suyu kirletti denmez, bakılır. Sıçrayan kullanılmış su mu fazla, yoksa kaptaki kullanılmamış su mu fazla? Şâyet temiz suya sıçrayan su damlacıkları azınlıkta, temizsu fazla ise, bununla gusül de yapılır, abdest de alınır. Birkaç damlacık su, kurnadaki yahut kaptaki suyun temizliğine mâni olamaz. Bununla beraber dikkat etmeli, kurnadaki veya kovadaki suya eli batırmadan, tasla alıp ötede dökünmeye gayret göstermelidir. Temizlikte titizlik iman kuvvetinin işaretindendir.

  Gerek elin kurnadaki suya batmış olmasından, gerekse yıkanırken su damlacıklarının sıçramasından suyun kirlendiği yolunda vesveseye girilirse, kurnayı temizleme usûlüne gidilmelidir. Bu usûl gayet kolaydır. Musluk açılır, kurna taşıncaya kadar doldurulur. Taşmaya başlayan su temizlenmiş sayılır. Dışarıya akan sular kirli sulardan kabul edilir. Kalan su ile hemen gusledilir. Kurnayı tamamen boşaltmak gerekmez.

  Ahmed ŞAHİN

 3. HaKHaN
  Özel Üye
  Gusülle ilgili çeşitli bilgiler maddeler halinde

  1- Cünüp iken hanımla beraber olmak günah değildir, caizdir. Abdestli olmak iyi olur.

  2- Tuvalette gusletmekte mahzur yoktur. Banyoya sağ ayakla girilir.

  3- Şafii’de, abdest alırken tertip farzdır. Cünüp bir Şafii, gusle niyet ederek denize girip çıksa, bu haliyle namaz kılabilir; çünkü gusülde vücut tek organ sayılır.

  4- Gusülde, avret yerleri kapalı iken, kıbleye dönmek mekruh değildir.

  5- Gusletmeden, namaz vaktini geçirmemek şartıyla uyunabilir.

  6- İnsan bir gecede iki kere ihtilam olsa, hatta on kere de cünüp olsa, hepsi için bir kere gusül yeterlidir.

  7- Gece cünüp olan uyanınca, sabah namazının vaktinin çıkmasına çok az bir vakit olduğunu görse, günaha girmemek için hemen gusletmeye çalışır, isterse vakit çıksın, yetiştiremesin. Nasıl olsa yetiştiremem diye güneşin doğmasını beklemek uygun olmaz.

  8- Kadınlar guslederken, ön ve arkaya parmak sokarak temizlemeleri gerekmez. Böyle uydurma şeylerin aslı yoktur. Vücudun içinde, zaten necaset vardır. Görünmeyen yerler değil, sadece görünen kısımlar yıkanır.

  9- Tüp bebek suretiyle çocuk sahibi olmak isteyince, şırıngayla döllenmiş yumurta rahme konunca kadın gebe kalırsa gusletmesi gerekir. Fercden başka yerine sürtmekle çıkan erkek menisi, rahme girse, kadın gusletmez. Bu suretle hamile kalsa, gusleder ve o günden beri kıldığı namazları kaza eder.

+ Yorum Gönder