+ Yorum Gönder
Kişisel Sayfalar Özel Forumlar ve Gizliyara Özel sayfası Forumunda iç organlar ve duyu organlarının görevleri nelerdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  iç organlar ve duyu organlarının görevleri nelerdir
  iç organlar ve duyu organlarının görevleri nelerdir, varsa slaytlı bir gösteri olsa çok iyi olur.. olmasa yazılı lütfen.. 2. IŞILAY
  Devamlı Üye

  Duyu Organlarımız Nelerdir Duyu Organlarımız Görevleri Nelerdir?

  Canlı bir vücuttaki dokuların bir araya gelerek anatomik ve işlevsel bir bütün oluşturduğu, belirli bir görev yapan ve sınırları kesin olarak belirlenmiş vücut bölümüne organ denir.

  Fizyolojik olarak aynı işlevi gören yapısal organ birlikleri ise "vücut sistemleri" olarak adlandırılır.

  Duyu organları, insanın çevresini algılayabilmesi ve çevresi ile iletişim kurabilmesi için gereklidir. Her bir duyu organı farklı bir iletişim aracıdır. Örneğin göz, görme organı, kulak ise işitme organı olarak görev yapar. Duyu organlarının birinin ya da bir kaçının yokluğunda, insan çevresi ile iletişimi kısıtlanır ya da tamamen kesilir.

  Duyu Organları Nelerdir? Göz, kulak, burun, dil ve deri duyu organlarımızdır.

 3. HaKHaN
  Özel Üye
  Beş Duyu Organımız ve Görevleri Nelerdir?

  Beş Duyu Organımız resmi.JPG
  Gözün Görevleri; Göz bütün insanlarda ve canlılarda görme organıdır Göze dünyaya açılan pencere ismi de verilebilir Zaman içerisinde birtakım göz rahatsızlıkları meydana gelebilir Uzağı ve yakını görememe, katarakt, gece ve renk körlüğü gibi rahatsızlıklar meydana gelebilir.

  Kulağın Görevleri; Kulak insanlarda ve diğer bütün canlılarda duyma görevini üstlenen organdır İnsanda kulak 3 bölümden meydana gelir Diş kulak, orta kulak ve iç kulaktır Dış kulak sesleri toplar Kulak yolu yardımı ile orta kulağa ve oradan çekiş, örs ve özengi ile iç kulağa gönderir İç kulağa giden ses salyangoz ismi verilen sinir ucuyla beyne gider Bu şekilde duyma gerçekleşir.

  Burunun Görevleri;
  Burun organı insanlarda ve diğer canlılarda nefes ve korku almaya yarayan organdır.

  Derinin Görevleri; Deri dokunma duygusudur Sıcağı, acıyı, serti, yumuşağı, soğuğu yani her şeyi deri ile anlarız Ayrıca deri vücudun hava almasını da sağlar.

  Dilin Görevleri; Dil bütün canlılarda tat almaya yarayan organdır Dil yardımıyla konuşmada gerçekleşir.

+ Yorum Gönder


5 duyu organımız,  beş duyu organımız,  beş duyu organı ile ilgili resimler