+ Yorum Gönder
Kişisel Sayfalar Özel Forumlar ve Gizliyara Özel sayfası Forumunda Türkiye'nin yüzölçümü ne kadardır? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Türkiye'nin yüzölçümü ne kadardır?
  Öğretmenim öğretmeni yrn istedi 2. Mine
  Devamlı Üye

  Türkiye'nin yüzölçümü hakkında bilgi

  Türkiye kuzey yarımkürede, Asya ve Avrupa kıtaları üzerinde yer alır. 26-45 doğu meridyenleri ile 36-42 kuzey parelelleri arasındadır.

  Türkiye Cumhuriyeti’nin yüzölçümü 814.578 km2dir. Yüzölçümünün %3′lük bölümü Avrupa kıtasında yer alan Trakya topraklarıdır. Asya kıtasında yer alan %97′lik kısmı na ise Anadolu denir.

  Dikdörtgeni andıran ülkenin genişliği yaklaşık 550, uzunluğu 1500 km kadardır. Doğu’daki en uç noktası, İran ve Nahcivan sınırlarının kesişme noktasıdır. En batı ucu ise Gökçeada’daki Avlaka burnudur. Kuzeyde en uzak sınır noktası Sinop ilindeki İnceburun, en güney ucu da Hatay ilindeki Beysun köyüdür.
  Deniz sınırlarının uzunluğu 8333 km, kara sınırları ise 2875 km’dir. Bu yüzölçümü ile Türkiye, İran dışındaki bütün komşularından daha geniş topraklara sahiptir.

  Yurdumuz toprakları, en ilkel insan topluluklarından başlayarak birçok uygarlıkların beşiği olmuştur. Avrupa ve Asya arasında uzanan bir köprü olarak her zaman önemini korumuştur.

  Türkiye Cumhuriyeti’nin nüfusu yaklaşık 63 milyondur. Nüfusun 2000 yılında 65.5 milyon, 2010 yılında ise 74 milyon olacağı tahmin edilmektedir.
  Nüfus dağılımı bakımından Türkiye’deki coğrafi bölgeler farklı özellikler gösterir. Ülke nüfusunun hemen hemen yarısı kıyı bölgelerinde toplanmıştır. İç bölgeler ise genel olarak daha az nüfusludur. Türkiye’de 1950′lerden itibaren nüfus artışı teşvik politikası terkedilerek, nüfus planlamasına geçilmiştir.


  Türkiye’nin Yüz ölçümü, Sınırları, Alanı ne kadardır

  Aziz Vatanım Türkiye nin yüzölçümü ve sınırları
  Aziz Vatanım Türkiyenin gerçek yüzölçümü 814.578 km2 dir.lzdüşüm alanı ise 779.452 km2 dir. Tamamı için linke tıklayın” href=”Aziz Vatanım Türkiyeye’>http://ansiklopedi.bibilgi.com/Aziz Vatanım Türkiye”>Aziz Vatanım Türkiyeye ait bu iki yüzölçüm değeri arasındaki farkın büyüklüğü arazinin dağlık ve engebeli olmasından kaynaklanır. Tamamı için linke tıklayın” hr…
  Bu başlıkla ilgili :
  Ressimler
  Videolar
  Web Sayfaları

  Aziz Vatanım Türkiyenin gerçek yüzölçümü 814.578 km2 dir.lzdüşüm alanı ise 779.452 km2 dir. Aziz Vatanım Türkiyeye ait bu iki yüzölçüm değeri arasındaki farkın büyüklüğü arazinin dağlık ve engebeli olmasından kaynaklanır. Aziz Vatanım Türkiye, İran dışındaki diğer komşularından daha geniş bir alana sahiptir. Ülkemizin komşuları ile olan kara sınırlarının uzunlukları da şöyledir.

  Sınırlarımızın Uzunluğu
  Suriye 877
  İran 454
  Irak 331
  Ermenistan 316
  Gürcistan 276
  Yunanistan 212
  Bulgaristan 269
  Nahcivan 18
  Toplam 2753 km. dir.

  Kıyılarımızın Uzunluğu
  Ege Denizi 2805
  Karadeniz 1695
  Akdeniz 1577
  Marmara ve Boğazlar 1189 ,
  Adalar 1067 ,
  toplam 8333 km.dir.

  Sınır Kapıları
  Yunanistan (İpsala, Uzunköprü (), Karaağaç)
  Bulgaristan (Kapıkule, Pazarkule, Karaağaç,
  Suriye (Cilvegözü, Nusaybin, Ceylanpınar, Öncüpınar, Mürşitpınar, Islahiye, Şenyurt, Çobanbey)
  Irak (Habur)
  İran (Esendere, Gürbulak)
  Gürcistan (Sarp Sınır Kapısı),
  Ermenistan(Akkaya),
  Nahcıvan (Türkgözü)

 3. Buğlem
  Devamlı Üye
  Başkenti Ankara olan Türkiye Asya ve Avrupa kıtaları arasında yer alır. Bağımsız yedi türk devletinden biridir ve resmi dili Türkçedir. Burada iki tip iklim görülür, ve insanlarının çoğu Müslümandır.
+ Yorum Gönder