+ Yorum Gönder
Kişisel Sayfalar Özel Forumlar ve Gizliyara Özel sayfası Forumunda Ege bolgesinde ihlamur en çok nerede yetişir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Ege bolgesinde ihlamur en çok nerede yetişir
  ege bolgesinde ihlamur en çok nerede yetişir 2. IŞILAY
  Devamlı Üye

  Ihlamur ile ilgili Bilgi


  Haziran-Ağustos ayları arasında beyazımsı-sarı renkli, hos kokulu çiçekler açan, yüksek boylu ağaçtır. Genellikle ormanlarda tabiî olarak bulunursa da, süs ağacı olarak park ve bahçelerde de yetiştirilmektedir.

  Yaprakları saplı, ucu sivri, kenarları dişli, taban kısımları kalp biçiminde, üst yüzü yeşil, alt yüzü beyazımsı yeşil ve tüylüdür. Çiçekler, en az üçü bir arada olmak üzere sarkık durumlar teşkil eder. Çiçek örtüsü kayık şeklinde, sarımsı-yeşil renktedir. Meyveleri küre şekilli ve tek tohumludur. Ihlamur ağacı filizden iyi büyür. Azami bir sene yaşar.

  Ihlamurun, kış ıhlamuru (T. cordata), yaz ıhlamuru (T. platyphyllos), kırmızı ıhlamur (T. rubra) ve gümüsî ıhlamur (T. tomentosa) gibi türleri bulunmaktadır.

  Türkiye’de yetiştigi yerler: Marmara ve Karadeniz bölgesi.

  Kullanıldığı yerler: Güzel kokulu çiçeklerinden dolayı ve bir gölge agacı olarak yetiştirilir. Ihlamur çiçeği yatıştırıcı, idrar verici, göğüs yumusatıcı ve balgam söktürücü olarak çay halinde kullanılır. Ihlamur çiçegi banyosunun da yatıştırıcı bir özelliği vardır. Balla karıştırılıp içilirse mide ülserine faydalıdır. Kan dolaşımını düzenler.

+ Yorum Gönder


ıhlamur hangi bölgede yetişir,  ıhlamur nerede yetişir,  türkiyede ıhlamur nerelerde yetişir,  ıhlamur hangi ilde yetişir,  ıhlamur ağacı hangi bölgede yetişir,  ıhlamur nerelerde yetişir