+ Yorum Gönder
Kişisel Sayfalar Özel Forumlar ve Gizliyara Özel sayfası Forumunda insanların tasarruf yapma nedenleri nelerdir? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  insanların tasarruf yapma nedenleri nelerdir?
  insanların tasarruf yapma nedenleri nelerdir 2. IŞILAY
  Devamlı Üye

  Tasarrufun yararları

  Yaşamın devam etmesinde,insanların ve diğer canlıların kullandığı,vazgeçilmez olan maddelerin tüketimindedikkatli davranma,gereği kadar kullanma,idareli tüketmeye tasarruf denir.
  Üzerinde yaşadığımız dünyada,insanların ve diğer canlıların yaşamsal olarak kullandıkları,bütün kaynakların, tükenen cinsten kaynaklar olduğunu, düşünecek olursak,bu yaşamsal kaynakların bir gün tükeneceği kaçınılmaz bir sondur.


  İnsanlığın yaşamsal kaynakları olan bu maddelerin, bilinçsizce tüketilmesi yada tüketilmesi esnasında çevreye verilen zararların,bazı maddelerin tüketilmeden yok olmasına sebep olduğu,tüketilen bazı maddelerin ise bir miktar enerji kullanılarak geri dönüşümlerinin mümkün olmasına rağmen,bu enerjinin harcanarak geri dönüşümün sağlanmadığı,insanlığın ortak malı olan bazı maddelerin,insanlığın bazı kesimleri tarafından ekonomik güç ve üstün olma hırsı gibi,gayeler için kullanılması tahribatın boyutlarını artırmakta ve verilen zararlar önüne geçilmez bir hızla insanlığın yaşamını tehdit edecek düzeylere gelmektedir.
  Dünyamızda var olan,su,hava,toprak,bitki,hayvanlar,petrol ve doğalgaz gibi maddeler, sınırlı yaşamsal kaynaklardır.Bilinçsiz ve aşırı tüketim nedeniyle bu kaynaklar her geçen gün biraz daha azalmakta,Nispeten daha uzun süreli olan,güneş enerjisi ve rüzgar gibi enerji kaynakları ise insanlık tarafından henüz yeteri kadar kullanılmamaktadır.Yada bu enerjilerde yararlanmak için kurulan sistemlerin ekonomik olarak pahalı sistemler olması nedeni ile insanlık henüz bu kaynaklara yeteri kadar yönelmemiştir.Hazır kaynakları kullanmak daha az emek ve sermaye gerektirdiğinden,daha cazip gelmektedir.
  İnsanlık görülen ve hiçte uzak olmayan bir tehlike ile karşı karşıya bulunmaktadır.insanlığı tehdit eden tehlikeye karşı, dünyanın ortak malı olan bazı tüketim maddelerinin bilinçsizce tüketilmesi insanlığı ortak tavır almaya zorlamaktadır.Ortak tavır alınabilmesi için insanlara, eğitim yolu ile tasarruf yapma,bilinçli tüketicilik,dünyanın ortak malı olan bazı tüketim maddelerine sahip çıkma,gibi istendik davranışların kazandırılması gerekmektedir.

 3. HaKHaN
  Özel Üye
  İnsanların tasarruf yapma nedenleri hakkında öneriler

  Mehmet Özer’in mutfakta zamansızlıktan ve bütçesizlikten şikayet edenler için 6 önemli tavsiyesi var.

  -Fazla yemek pişirmeye gerek yok. İnsanlar sofralarının zengin görünmesi için yemek pişirmeye çok fazla vakit harcıyorlar ve bir vakit sonra buna da zaman ayıramamaya başlıyorlar. Halbuki çok fazla pişirmeden de insan yemeğini evde hazırlayabilir. Çorba, salata, zeytinyağlı veya et yemeği, salata, biraz pilav veya makarna yeterli bir öğün. Çeşit sayısını azaltıp ve gerektiği kadarını pişirme alışkanlığını edinerek evde yemek hazırlamayı daha keyifli hale getirebiliriz.

  -Uzun süre dayanan yemekler de tercih edilebilir. Örneğin zeytinyağlılar bir hafta boyunca yenilebilirler. Pazar gününüzün bir kısmını buna ayırabilirseniz, bir haftalık yemek pişirmek için ayırdığınız zamanı daha tasarruflu kullanabilirsiniz. Pazar gününüzün kısa bir kısmını buna ayırmak zor gelebilir belki ama unutmayın ki, yemek pişirmek hem çok keyifli bir hobidir, hem de doğru yapıldığında en önemli tasarruf kaleminiz olabilir.

  -Kaliteli yemek, kaliteli hayat demektir. Kaliteli yemek de taze sebze ve ürün ile olur. Alışverişe çıkarken kilolarca ürün almak yerine, o öğün için ihtiyacınız olanı alın. Böylece hem daha iyi ve taze yemekler yapmakla kalmayacaksınız, evde bekledikçe kalitesini kaybeden ürünlerden de tasarruf etmiş olacaksınız. Türkiye insanı için adet ile meyve sebze alışverişi yapmak alışılmadık olabilir ama bu tutum hem yemek kalitenizi yükseltecektir, hem de bütçenize katkı sağlayacaktır.

  -El blender’ı kullanın. Blender mutfakta hem zamanınızı kurtaracak, hem de fazla ürünler ile yeni yemekler yapmanızı sağlayacak harika bir araç. 2 gün önce aldığınız ve tazeliğini kaybetmek üzere olan sebzeleri blender kullanarak enfes bir çorba malzemesine dönüştürebilirsiniz.

  -Raf ömrü kısa ürünler tüketmek gerek. Bir ürünün raf ömrü ne kadar uzunsa, bu dayanıklılığa sahip olması için o kadar fazla katkı maddesine maruz kalmış demektir. Bunlar küçük şeyler gibi görünebilir ancak unutmayın ki yemek her gün tükettiğimiz ve vücudumuza aldığımız bir ihtiyaç. Bu tip maddelerin vücutta yıllarca birikimi sağlığınızı adım adım bozacaktır.

  -Kaliteli tencere kullanın. Tencereyi kaliteli yapan tek şey malzemesinin yemek ile olan etkileşimi veya malzemesinin yemeğe karışması değildir. Kullanım süresi ve tasarrufa etkisi de önemlidir. Bu tip tencereler pahalı gelse de hem evladiyelik kullanım için üretilmişlerdir, hem de yemeğin daha çabuk ısınmasını sağlayarak enerji harcamasından tasarruf etmenizi sağlarlar. Kısa vadede daha çok harcar ama uzun vadede daha çok tasarruf edersiniz.
+ Yorum Gönder


tasarruf yapma nedenleri ile ilgili sorular,  insanların tasarruf yapma nedenleri nelerdir,  insanların tasarruf yapma nedenleri,  tasarruf yapma ile ilgili sorular,  tasarruf yapma nedenleri nelerdir