+ Yorum Gönder
Kişisel Sayfalar Özel Forumlar ve Gizliyara Özel sayfası Forumunda Ankara türkçe ve ankara ingilizce tanıtımı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Ankara türkçe ve ankara ingilizce tanıtımı
  Ankaranın kısa olarak bana türkçe ve ingilizce tanıtımını yapabilirmisiniz, lütfen bir sayfayı geçmesin ödev ve araştırma için kullanacağım 2. IŞILAY
  Devamlı Üye

  Kısa olarak ingilizcesi..

  The city of Ankara lies in the center of Anatolia on the eastern edge of the great, high Anatolian Plateau, at an altitude of 850 meters. It is the center of the province of the same name, which is a predominantly fertile wheat steppe-land with forested areas in its northeast region. It is bordered by the provinces of Cankiri and Bolu to the north, Eskisehir to the west, Konya and Aksaray to the south, and Kirikkale and Kirsehir to the east.

  The region’s history goes back to the Bronze Age; Hatti Civilization, which was succeeded in the 2nd millennium BC by the Hittites, then the Phrygians (10th century BC); Lydians and Persians followed. After these came the Galatians, a Celtic race who were the first to make Ankara their capital (3rd century BC). It was then known as Ancyra, meaning anchor. The town subsequently fell to the Romans, Byzantines, and Selcuks under ruler Alparslan in 1073, and then to the Ottomans under sultan Yildirim Beyazit in 1402, who remained in control until the First World War.

  The town, once an important trading center on the caravan route to the east, had declined in importance by the nineteenth century. It became an important center again when Kemal Ataturk chose it as the base from which to direct the War of Liberation. In consequence of its role in the war and its strategic position, it was declared the capital of the new Turkish Republic on the 13th October,1923.


  Kısa olarak türkçesi..

  Ankara, Türkiye'nin başkenti Ankara'nın da bağlı olduğu ildir. Coğrafi olarak Türkiye'nin merkezine yakın bir konumda bulunur ve Batı Karadeniz Bölgesi'nde kalan kuzey kesimleri hariç, büyük bölümü İç Anadolu Bölgesi'nde yer alır. Yüzölçümü olarak ülkenin üçüncü büyük ilidir. Bolu, Çankırı, Kırıkkale, Kırşehir, Aksaray, Konya, Eskişehir illeri ile çevrilidir.

  Ankara'nın başkent ilan edilmesinin ardından şehir hızla gelişmiş ve buna paralel olarak il de günümüzde Türkiye'nin ikinci en kalabalık ili olmuştur. Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk yıllarında ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayanan ilin topraklarının yarısı hâlâ tarım amaçlı kullanılmasına rağmen, nüfusunun sadece %3'ü köylerde, %70'i ise il merkezinde yaşar. Ekonomik etkinlik büyük oranda ticaret ve sanayiye dayalıdır, tarım ve hayvancılığın ağırlığı ise giderek azalmaktadır. Ankara ve civarındaki gerek kamu sektörü gerek özel sektör yatırımları, başka illerden büyük bir nüfus göçünü teşvik etmiştir. Cumhuriyetin kuruluşundan günümüze, nüfusu ülke nüfusunun iki katı hızda artmıştır. Nüfusun yaklaşık dörtte üçü hizmet sektörü olarak tanımlanabilecek memuriyet, ulaşım-haberleşme ve ticaret benzeri işlerde, dörtte biri sanayide, %2'si ise tarım alanında çalışır. Sanayi, özellikle tekstil, gıda ve inşaat sektörlerinde yoğunlaşmıştır. Günümüzde ise en çok savunma, metal ve motor sektörlerinde yatırım yapılmaktadır. Türkiye'nin en çok sayıda üniversiteye sahip ili olan Ankara'da ayrıca, üniversite diplomalı kişi oranı ülke ortalamasının iki katıdır. Bu eğitimli nüfus, teknoloji ağırlıklı yatırımların gereksinim duyduğu iş gücünü oluşturur. İlin ulaşım altyapısı başkent eksenlidir; buradan otoyollar, demiryolu ve hava yoluyla Türkiye'nin diğer şehirlerine ulaşılır.
 3. Gizliyara
  FoRuMaciL Security
  Doğal bitki örtüsü, yükselti ve yağış koşullarına bağlı olarak yer yer değişiklikler gösterir. Ormanlık alanlar, daha çok ilin kuzey ve kuzeybatısında, Batı Karadeniz Bölümü içinde yer alan kesimdedir. Bunlar çoğunlukla kuru orman topluluklarıdır. Kuzeyde 950-1.000 m’den sonra dağların eteklerine doğru meşe çalılıklarıyla başlayan bitki örtüsü, yükseklerde, karaçam ve sarıçamlardan oluşan iğne yapraklı ağaçlara dönüşür. Güneyde, ovalar ve yaylalar ise doğal bozkır alanlarıdır. Güneydoğuda Küre Dağı’ndaki meşe topluluklarıyla Balâ çevresinde meşe ve karaçamlardan oluşan küçük orman kalıntıları, bugün ormansız olan alanların daha önce ormanlarla kaplı olduğunu gösterir. Haymana çevresindeki tuzlu topraklar da tuscul (halofit) bitkilerle kaplıdır.
+ Yorum Gönder


ankaranın ingilizce tanıtımı,  ankaranın tanıtımı basitçe,  ingilizce ankara tanıtım ödevi,  ankara ingilizce kisa tanitim,  ankara ingilizce tanıtımı kısaca,  ankaranın ingilizce tanıtımı kısaca