+ Yorum Gönder
Kişisel Sayfalar Özel Forumlar ve Gizliyara Özel sayfası Forumunda Dershane fiyatları 2010-2011 dershane fiyatları Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Dershane fiyatları 2010-2011 dershane fiyatları
  2010-2011 dershane fiyatları 2. IŞILAY
  Devamlı Üye

  Dershane fiyatları ne kadar

  Dershane ücretlerine zam yapıldı!

  Özel Dershaneler Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Faruk Köprülü, ekonomik sıkıntıları dikkate alarak dersane ücretlerine zam yaptıklarını açıkladı.

  Faruk Köprülü, son üç yıldır dershane ücretlerine zam yapmadıklarını, ancak, bu yıl yüzde 10 oranında artışa gitmek zorunda kaldıklarını belirterek, 2010-2011 eğitim öğretim yılında liseye ve üniversiteye giriş sınavları için bir öğrencinin ortalama dershane ücreti 2 bin lira oldu… dedi.

  Faruk Köprülü, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Özel Dershaneler Birliği olarak fiyatlar konusunda herhangi bir yaptırımlarının olmadığını, her dershanenin kendi ücretini belirlediğini, bu anlamda ortalama ücret 2 bin lira olmakla birlikte, 10 bin liraya öğrenci kaydeden dershanelerin de bulunduğunu söyledi.

  Dershane ücretinde, sınıfta okuyacak öğrenci sayısı ve yıllık ortalama ders sayısının belirleyici unsur olduğuna dikkati çeken Köprülü, “10 kişilik sınıflarda eğitim veren dershane ile 50-60 hatta daha fazla sayıda öğrenciye aynı anda eğitim veren dershanenin ücretinin aynı olması elbette beklenemez” dedi.

  Faruk Köprülü, velilerin bu yıl uyguladıkları ve cüzi bir miktar olduğunu vurguladığı zamları anlayışla karşılayacaklarını ümit ettiklerini belirterek, şöyle devam etti:

  2010-2011 eğitim öğretim yılında liseye ve üniversiteye giriş sınavları için bir öğrencinin ortalama dershane ücreti 2 bin lira oldu. Eğitimde arz talep dengesi arasındaki uçurum devam ettiği sürece dershane sektörü her zaman geçerliliğini koruyacak. Yılda toplamda 1,6 milyar dolar gibi ciro yapan dershaneler, bunun yanında en az 100 bin kişiye de istihdam sağlıyor.

  Faruk Köprülü, dershanelerin başarılı öğrencilere de burs sağladığını, on binlerce öğrencinin bu sayede hiçbir ücret ödemeden dershanelerden faydalanabildiğini belirterek, “Bu açıdan da bakıldığında dershanelerin aynı zamanda sosyal bir görev de üstlendiği görülüyor. Bu önemli işleve rağmen dershanelerin zaman zaman acımasızca eleştirilmesi bizi üzüyor. Cirolarımız, elde ettiğimiz kar abartılıyor.”

  Faruk Köprülü, Türkiye genelinde ilk ve orta öğretimde yaklaşık 15 milyon öğrenci bulunduğunu, yine yaklaşık olarak 1.2 milyon öğrencinin dershanelerden faydalandığını sözlerine ekledi.

  -Bu arada, Türkiye genelinde olduğu gibi Adana’da dershanelerin başarılı öğrencileri dershanelerine kazandırmak amacıyla gerçekleştirdikleri seviye tespit sınavları ise devam ediyor. Dershaneler, gerçekleştirdikleri seviye tespit sınavı sonuçlarına göre öğrencileri burslu aldıkları gibi önemli miktarda indirim de uyguluyorlar.

+ Yorum Gönder