+ Yorum Gönder
Kişisel Sayfalar Özel Forumlar ve Gizliyara Özel sayfası Forumunda Çekül ile ilgili uzun bir yazı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Çekül ile ilgili uzun bir yazı
  çekül ile ilgili uzu bir yazı bulabilirmsiniz 2. IŞILAY
  Devamlı Üye

  Çevre ve Kültür Değerlerini Koruma ve Tanıtma Vakfı (ÇEKÜL)

  merkezi İstanbul'da bulunan bir sivil toplum kuruluşudur.
  1975 yılı, dünyanın pek çok yerinde koruma ve yaşatma bilincinin ilk defa kuramsal düzeyde ortaya atıldığı, “ortak miras” kavramının ilk kez dillendirildiği, Türkiye’de de Metin Sözen ve arkadaşlarının Safranbolu’da bu kavramı gündeme getirdiği bir milat olmuştu. 1975’lerde Safranbolu’da başlatılan koruma-yaşatma çalışmaları, kentin UNESCO Dünya Mirası Listesine girmesiyle hedeflerinden birine ulaşmıştı.
  Öğrencilik yıllarından bu yana Anadolunun doğal ve kültürel zenginliğin ardına düşen Metin Sözen, yarım yüzyıl boyunca, sürdüreceği koruma serüveninin ilk somut sonuçlarını Batı Karadeniz’in Safranbolu kasabasında almıştı. Bu süreç, Prof. Dr. Metin Sözen ve çalışma arkadaşlarının 1990 yılında ÇEKÜL Vakfı’nı kurmalarının yolunu açtı. ÇEKÜL Vakfı çatısı altında devam eden koruma-yaşatma hareketi, Bursa’ya, Kütahya’ya, Milas’a, Muğla’ya, Amasya’ya, Kastamonu’ya ve daha pek çok farklı ölçekte kente yayılmaya başladı.

+ Yorum Gönder


çekül ile ilgili sloganlar,  çekül ile ilgili bilgi,  çekül ile ilgili yazı,  çekül ile ilgili yazılar,  çekül ile ilgili kısa yazı