+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Göz Hastalıkları Forumunda Göz kürenin şeklinin korunmasında suyun etkisi var mıdır Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Göz kürenin şeklinin korunmasında suyun etkisi var mıdır
  Göz kürenin şekli nedir?

  Lütfen arkadaşlar göz kürenin şekli hakkında bir kaç bilgi verir misiniz arkadaşlar.

  Göz küresi, iki sıvı dolu odacığa ayrılır. Ön ve arka odacıklardan oluşan ön odacık, göz küresinin içyapılarını besleyen saydam sıvıyı (aqueous humor) içerir. Arka odacıksa, göz küresinin şeklinin korunmasına yardımcı olan pelte benzeri bir madde olan camsı cismi içerir. Göz küresi temel olarak 3 katmandan oluşur:

  Göz kürenin şeklinin korunmasında suyun e.jpgGöz kürenin şeklinin korunmasında suyun1.jpg

  Göz, görme organıdır: Karmaşık, çok yönlü ve duyarlı bir yapısı vardır. Bir manzaraya baktığımızda gözün ağ tabakasında bir görüntü oluşur ve analiz için beyne gönderilir. Göz küresi, bir fotoğraf makinesine benzetilebilir. Bir fotoğraf makinesine benzetilebilir. Bir fotoğraf makinesinin üç temel bölümü vardır: Gövde, mercekler ve film.

  Göz küresi üç tabakadan oluşur. Dış tabaka, gözakıyla (sklera) korneadan; orta tabaka, irisle merceklerden ve iç tabaka da ağ tabakadan meydana gelir.

  Gözün ön kısmındaki sert dış tabaka (sklera), ince bir zarla çevrilidir (konjunktiva). Işık, gözün yüzeyindeki saydam bir kubbe olan korneadan göze girer. Gözün korunmasına yardımcı olan kornea, gözün arka kısmındaki ağ tabakaya ışığı iletir.

  Küre şeklindeki göz orbita denen kemik boşluk içine yerleşmiştir ve gözkapakları ile korunur. Dışta beyaz renkli sklera ve onun devamında saydam bir tabaka olan kornea yer alır. Korneanın altında göze rengini veren iris bulunur. İrisin ortasında ışık miktarına göre genişliği değişen gözbebeği (pupilla) yer alır. İrisin arkasında göz merceği (lens) vardır. Bu yapı saydamdır ve disk şeklindedir. Skleranın altında gözün damarsal tabakası (uvea) ve onun altında da görmeyi sağlayan ağ tabaka (retina) yer alır. Görsel uyarılar retinadan beyne görme siniri (optik sinir) yoluyla iletilir.
 2. CAVİDAN
  Devamlı Üye

  Göz küresi, iki sıvı dolu odacığa ayrılır. Ön ve arka odacıklardan oluşan ön odacık, göz küresinin içyapılarını besleyen saydam sıvıyı içerir. Göz merceğinin saydamlığı ihtiyarlıkta azalır ve hattâ mercek duman renginde domuklaşır. “Katarakt” denen hastalık budur.
 3. Kelebek Kız
  Devamlı Üye
  evet wardır çünkü Su eksikliğinde, gözün yüzeyinde oluşan bozukluklar kuru göze neden olmaktadır
+ Yorum Gönder


göz küresinin şeklinin korunmasında suyun etkisi var mıdır,  göz küresinin şeklinin korunmasında suyun etkisi,  görme olayıyla ilgili model yapımı,  göz kürenin şeklinin korunmasında suyun etkisi var mıdır,  göz küresi,  göz küremizin şeklinin korunmasında suyun etkisi varmıdır