+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Göz Hastalıkları Forumunda Ani Görme Bulanıklığı Nedenleri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Ani Görme Bulanıklığı Nedenleri
  Ani görme bulanıklığı nedenleri nelerdir

  Arkadaşlar sizce ani görme bulanıklığının nedenleri nelerdir kısaca açıklar mısınız?
 2. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Ani Görme Bulanıklığı Nedenleri nelerdir

  Bulanık görme gözle ilgili en sık raslanan semptomdur. Değişik şekillerde ortaya çıkıp, çok çeşitli nedenleri olabilir.

  Bulanık görmenin patalojik olmayan nedenleri
  Refraksiyon kusurları: Bu nedenle olan bulanık görme genellikle iki taraflı olup,giderek artar,ağrısız olup mesafeye bağlıdır.Myopi,hipermetropi,astigmatizma ve presbiopi olarak bulunabilir.

  Fonksiyonel görme kaybı: Görme keskinliğinde algısal veya psikolojik bir bozukluktan kaynaklanan bulanıklık fonksiyonel görme kaybı olarak adlandırılır.

  Bulanık görmenin patolojik nedenleri


  Patolojik nedenler nadir görülmesine karşın, çok daha acildir.

  Ani,tek taraflı ve ağrısız görme kaybı: Genellikle gözün arka segmentindeki bir sorundan kaynaklanır. Diabet veya travma ile oluşan vitreus kanaması çok sık raslanır.Bu hastalar kanama,eksüda,ödem ve neovaskülarizasyon ile başvurabilir.Bazıları için acil retina fotokoagülasyonu gerekebilir. Maküla değişiklikleri, seröz dekolmanlar, yaşa bağlı maküla dejenerasyonları şeklinde görülebilir. Retina ven tıkanmaları retinada kanamalarla birlikte görülebilir. Retina arter tıkanmasından önce amarozis fugax ( geçici görme kaybı) meydana gelebilir.
  Ani, tek taraflı, ağrılı görme kaybı: Korneaya ait nedenler abrazyon,enfeksiyon (kornea ülseri) ve ödem olarak sayılabilir.İris siliyar cisim ve ön uvea dokusunun iltihabında fotofobi ile birlikte görme azalması da olur. Travmatik hifema genellikle ağrılı olup,görmeyi azaltır. Göziçi basıncının hızla artışı (akut glokom) ağrı ve kornea ödemine yol açarak görme bozulmasına neden olur.
  Temporal arterit: İskemik optik nöropati sonucu görme bozulur.Sedimentasyon hızı yükselmiştir.Daha çok yaşlı insanlarda görülür. Gençlerde ise optik nevrit görülür.Mültipl skleroz ile birlikte olabilir. Orbital selülit retrobulber boşluğun enfeksiyonu olup,görmeyi ve hatta hayatı bile tehdit eder.
  Ani, iki taraflı, ağrılı görme kaybı: Yabancı cisimler ve kimyasal yanıklar ön segment travmasına yol açarsa, kaynak yapan kişi ultraviyole radyasyonuna maruz kalırsa ani ve iki taraflı ve ağrılı görme kaybı meydana gelebilir.
  Aşamalı, tek taraflı, ağrısız görme kaybı: Birinci neden katarakt olarak sayılabilir. Maküla dejenerasyonlarıdaha çok yaşa bağlı olarak ortaya çıkabilir. Nadiren orbita ve kafa içi boşluklarında yavaş yavaş bası oluşturan lezyonlar da bu tür görme kaybı yapabilir.

  Sonuç olarak,bulanık görme ,gözlükle düzeltilebilecek kadar basit kırma kusurları nedeniyle ortaya çıkabileceği gibi,aynı zamanda hayatı tehdit eden hastalıklara kadar varan çok çeşitli başka nedenleri olabilen karmaşık bir semptom olmasından dolayı son derece önemli kabul edilmektedir

 3. Ziyaretçi
  iyi günler ,iki akşamdır kanepede kısa süreli uyku sonrası gözlerimde beş ve on dakikalık bulanık görme ;sanki televizyon ekranında sigara görüntülerini buzladıkları gibi,görme kaybı yaşadım .nedeni ne olabilir  ,
 4. Fatma
  Administrator
  iyi günler ,iki akşamdır kanepede kısa süreli uyku sonrası gözlerimde beş ve on dakikalık bulanık görme ;sanki televizyon ekranında sigara görüntülerini buzladıkları gibi,görme kaybı yaşadım .nedeni ne olabilir
  Geçmiş olsun bir çok nedeni olabilir. Eğer tekrarlanırsa doktora gitmenizi öneririm.

 5. Şahin
  Devamlı Üye
  Geçmiş olsun aniden gözün bulanması yorgunluktan, uzun süreli bilgisayar başında kalmak veya uzun süreli ve yakından televizyona bakmaktan dolayı olabilir. Oksijensiz yetersizliği,düşük nem ve havasız ortamlardan dolayı olabilir.Özellikle sigara kullanımı ve sigaralı ortamda bulunmada etkileyebilir. Sorun büyümeden Siz yinede bir doktora gitmenizi tavsiye edebilirim.

+ Yorum Gönder