+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Göz Hastalıkları Forumunda Göz Tansiyonu Nedir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Göz Tansiyonu Nedir
  Göz tansiyonu nedir nasıldır

  Arkadaşlar sizce göz tansiyonu nasir ve nasıldır lütfen açıklar mısınız?
 2. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Göz Tansiyonu hakkında bilgi

  Göz tansiyonu nedir gözde et oluşması goz tansiyonu nedir hamilelikte göz neden olur
  Glokom ( Göz Tansiyonu ) -Glokom ( Göz Tansiyonu )-


  Glokom (göz tansiyonu) hastalığı nedir?
  Göz tansiyonu adıyla da bilinen glokom, göz içindeki sıvı basıncının görmeyi sağlayan göz sinirine zarar verebilecek düzeyde yüksek olmasıyla ortaya çıkan yaygın bir göz hastalığıdır. Tedavi edilmezse total görme kaybına yol açabilir.

  Glokom hangi sıklıkta görülür?
  Glokom tüm dünyada en sık kalıcı görme kaybı nedenidir. Kırk yaşın üzerinde yaklaşık olarak her 40 kişiden 1'inde görülür ve hastalığın ortaya çıktığı 20 kişiden 1'inde her iki gözde kalıcı görme kaybına, yani total körlüğe neden olur.

  Glokom nasıl oluşur?
  Normalde göziçi oluşumların beslenmesi için göz içerisinde sürekli olarak bir sıvı mevcuttur. Bu göziçi sıvı, aynı zamanda sürekli olarak bazı kanallarla göz dışına atılır. Glokom, göziçi sıvısını dışarı boşaltan bu kanallarda yapısal olarak tıkanıklık oluşması nedeniyle ortaya çıkar. Göziçi sıvısının yeterli boşalamamasına bağlı olarak göz içinde basınç yükselir ve yükselen göziçi basıncı da görmeyi sağlayan göz siniri hücrelerine zarar verir. Göz siniri hücreleri yükselen göziçi basıncı nedeniyle hasar görerek yavaş yavaş öldükçe çevreden merkeze doğru görme kaybı ortaya çıkar. Hücrelerin tümü öldüğü zaman kalıcı total görme kaybı oluşur.

  Glokomun belirtileri nelerdir?
  Glokomun en önemli özelliği sinsi seyirli olması ve hemen hiçbir belirti vermeden yavaş yavaş çevreden merkeze doğru görme kaybı yaratabilmesidir. Bazı hastalarda başağrısı, çevrede bazı bölgeleri görememe ve göz önünde renkli ışık haleleri görme gibi bazı belirtilerin erken dönemde farkedilebilmesine karşın çoğu hastada belirgin görme kaybı yaratıncaya kadar hastalığın varlığı anlaşılamaz. Bugün dünyadaki en ileri ülkelerde bile glokom hastalarının yarısından çoğu hastalığından habersiz olarak yaşamaktadır.

  Glokom kimlerde daha sık görülür?
  Glokom herkeste ve her yaşta görülebilir. Ancak 40 yaşın üzerinde olanlar, ailesinde glokom bulunan kişiler, şeker hastalığı, hipertansiyonu, yüksek miyopisi ve damar hastalığı bulunanlar glokomun daha sık görüldüğü grupta yer alırlar. Özellikle glokom hastalığının ailesel geçişinin önemli olduğu ve ailesinde göz tansiyonu bulunan kişilerin bu hastalığın görülmesi açısından normale göre 8 kat daha fazla risk altında olduğu göz önünde tutulmalıdır.

  Hasta hangi sıklıkta kontrolden geçmelidir?
  Bugün için önerilen, herkesin 40 yaşına kadar en az 3 yılda bir, 40 yaşından sonra ise en az 2 yılda bir glokom yönünden kontrolden geçmesidir. Hastalığın daha sık görüldüğü grupta olan ailesinde göz tansiyonu bulunan kişilerin, şeker hastalığı, hipertansiyonu, yüksek miyopisi ve damar hastalığı bulunanların ise yılda bir kez düzenli olarak kontrolden geçmesi önerilir.

  Glokomda erken tanı önemlidir:
  Hastalık herhangi bir belirti vermediğinden ve oluşan görme kaybı geri döndürülemediğinden glokomda erken tanı çok önemlidir. Hastalık ne kadar erken tespit edilirse, görme kaybı da o derece az olacaktır.

  Glokom tanısı nasıl konulur?
  Glokom tanısında konunun uzmanı göz hekimi tarafından yapılan detaylı bir göz muayenesi çok önemlidir. Bu muayenede görme keskinliğinin belirlenmesinin ve rutin göz kontrollerinin yanısıra göziçi basıncının yani göz tansiyonunun ölçümü, göziçi sıvısının dışa boşaldığı kanalların yeraldığı bölgenin kontrolü ve göz sinirinin durumunun değerlendirilmesi büyük önem taşır. Gerektiği takdirde bilgisayarlı görme alanı ve göz siniri analiz yöntemleri tanıda önemli rol oynar. Göz tansiyonu 21 mmhg'ya kadar normal kabul edilir ve bunun üzerindeki değerler yüksek göz tansiyonu olarak değerlendirilir. Buna karşın göz tansiyonu tek kriter değildir ve göz tansiyonu normal ölçülen ve göz siniri hassas olan kişilerde de glokom hastalığı görülebilir. Göz tansiyonunun normalden yüksek olduğu veya normal olduğu halde göz sinirinin hasar gördüğünden şüphelenilen olgularda bilgisayarlı görme alanı ve göz siniri analiz tetkikleri göz sinirinin hasarının varlığının ve derecesinin belirlenmesinde, zaman içindeki değişimin saptanmasında önemlidir.

  Glokom tedavısi nasıl yapılır?
  Glokom hastalığının tanısı konulduktan sonra bugün için tedavide amaç göz tansiyonunu düşürerek göz sinirinin hasarını durdurmak ve görme kaybının ilerlemesini engellemektir. Bu amaçla uygulanabilecek yöntemler ilaç tedavisi, laser tedavisi ve cerrahi tedavi olarak üçe ayrılabilir. Bugün için genelde tanı sonrası ilk seçilen yöntemin ilaç tedavisi olmasına, ilaç tedavisine yeterli derecede yanıt vermeyen hastalarda laser tedavisinin ya da cerrahi tedavi yöntemlerinin uygulanmasına karşın, özellikle geç dönemde tanı konulan ya da sürekli ilaç kullanımının uygun olmadığı olgularda doğrudan laser girişimleri ya da cerrahi yöntemler de kullanılabilir. Glokomda ilaç tedavisinde son yıllarda önemli gelişmeler sağlanmış, etkili yeni ilaçlar tedavinin başarısını büyük ölçüde artırmıştır. İlaç tedavisinde önemli olan hastanın ilaçları sürekli olarak düzenli kullanmasıdır. İlaç kullandırılmayan veya ilaç tedavisine yanıt vermeyen olgularda kullanılan cerrahi yöntemler de son yıllarda giderek artan oranda başarılı olmakta, sürekli ilaç kullanım zorunluluğunu da ortadan kaldırarak etkili tedavi sağlayabilmektedir.

  V.K.V Amerikan Hastanesi Glokom Ünitesi glokom tanı ve tedavisi açısından hangi olanaklara sahiptir?
  V.K.V Amerikan Hastanesi Glokom Ünitesi glokom hastalığının erken tanısında ve tedavisinde en ileri olanaklara sahiptir. Ünitede, glokom taraması için başvuran kişilerin, glokom için risk grubunda yer alanların ve glokom olgularının tanı, takip ve tedavileri glokom konusunda üst ihtisas yapmış, glokom uzmanı bir göz hastalıkları doktoru tarafından gerçekleştirilmektedir. Yapılan glokom muayenelerinde görme keskinliğinin belirlenmesinin ve rutin göz kontrollerinin yanısıra göz tansiyonunun ölçümü, göziçi sıvısının dışa boşaldığı kanalların yeraldığı bölgenin kontrolü ve göz sinirinin durumunun değerlendirilmesi en gelişmiş teknikler kullanılarak yapılmaktadır. Erken tanıda, ünitede bulunan, Türkiye'de ilkler arasında yer alan ve 1 dakika gibi kısa bir sürede yüksek duyarlılıkla glokomun varlığını belirleyebilen "frequency doubling teknoloji perimetre" cihazı önemli avantaj sağlamaktadır. Sarı zemin üzerinde mavi ışık görme hassasiyetini ölçme özelliğine de sahip olan bilgisayarlı görme alan cihazının, göziçi sıvısının dışa akım yollarını ve gözün renkli tabakasının değişimlerini inceleyen cihazların da yardımıyla glokom hastalarının erken tanı ve takibinde en üst standart yakalanmakta, gerekli olgularda medikal tedavinin yanısıra tüm gelişmiş laserli ve cerrahi glokom tedavileri başarıyla uygulanmaktadır.


 3. NAZLI
  Bayan Üye
  Göz Tansiyonu için Taze Sıkılmış Domates Suyu

  Göz tansiyonu şikayeti olanlara taze sıkılmış domates suyunu önermekteyim. Bir ay boyunca, günde bir bardak içeceğiniz taze sıkılmış domates suyu göz tansiyonunuzun düşürülmesinde etki olabilecektir. Bu amaçla kullanacağınız domatesin HORMONSUZolması ve EBTER olmama şartı vardır. Domates suyunun bu amaçla en uygun olan içme zamanı öğle yemeğinden bir saat öncedir.
+ Yorum Gönder