+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Göz Hastalıkları Forumunda Göz Tansiyonu Belirtileri Nelerdir Nasıl Olşur Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Göz Tansiyonu Belirtileri Nelerdir Nasıl Olşur
  Göz tansiyonu belirtileri nelerdir nasıl oluşur KISACA

  Arkadaşlar sizce göz tansiyonu belirtileri nelerdir ve nasıl oluşur hemen açıklar mısınız?
 2. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Göz Tansiyonu Belirtileri Nelerdir

  Hastalığın en tehlikeli yönü, başlangıçta genellikle belirti vermemesidir. Kendi kendine ilerlediği halde, görmede bozukluk ve ağrı meydana gelmez. Doktorlar göz tansiyonu`nu bu nedenle 'sinsi hastalık' olarak değerlendiriyor. Hastalık teşhis edilmeden kalıp ilerlediğinde görme sinirindeki harabiyete bağlı olarak görme alanı gittikçe daralıyor ve bir borudan bakıyormuş gibi etraftaki cisimler görülmez oluyor. Göz tansiyonu daha da ilerlediğinde bu boru görüş de kayboluyor. Göz tansiyonu, yaşı olmayan bir göz hastalığıdır. Toplumda 40 yaş üzerinde %2, 60 yaş üzerinde %10 oranında rastlanıyor. Ama yaşla sınırlı bir hastalık değildir; çocuklar ve hatta bebekler dahil hayatın her döneminde meydana gelebiliyor. Göz tansiyonu erken dönemde belirti vermediğinden kişi hastalığının farkına varamaz. Teşhis koymak ancak dikkatli bir göz muayenesi ile mümkün olabiliyor.
  Göz tansiyonu riskiniz var mı?

  Glokom (göz tansiyonu) çoğu zaman sinsice ilerler. Çoğunlukla genetik olduğundan, ailesinde göz tansiyonu bulunanların düzenli kontrolleri ihmal etmemesi gerekir. Toplumda 40 yaş üzerinde %2, 60 yaş üzerinde %10 oranında rastlanıyor. Ama yaşla sınırlı bir hastalık değildir; çocuklar ve hatta bebekler dahil hayatın her döneminde meydana gelebiliyor. Glokom erken dönemde belirti vermediğinden teşhis ancak dikkatli bir göz muayenesi ile mümkündür.

  Göz tansiyonu

  Gözde kanlanmaya ve ağrıya sebep olan göz tansiyonu, önemli rahatsızlıkların habercisi olabilir. Bu sebeple mutlaka doktora başvurulmalıdır. Ayrıca tedaviye yardımcı olmak amacıyla şu reçeteler de uygulanabilir.
  2 çorba kaşığı bakla unu, yavaş yavaş soğuk su ile karıştırılarak hamur haline getirilir. Sonra gözlerin üzerine ceviz büyüklüğünde birer parça konup bağlanır. Bir saat kadar bu şekilde istirahat edilir.
  4 bardak suya 3 tutam karabaşotu konur. Kaynatılıp süzüldükten sonra günde 3 defa birer çay bardağı içilir.
  Bir çorba kaşığı papatya çiçeği iyice dövülerek toz haline getirilir. Sonra enfiye şeklinde hafifçe burna çekilir.
  4 bardak suya 1 avuç bakla konup 15-20 dakika kaynatılır. Süzüldükten sonra alın bu suyla iyice ovulur.
  Bir su bardağı suya bir kahve kaşığı sarı sabır konup eritilir. Bu su ile göz banyosu yapılır

+ Yorum Gönder