Kültür Sanat ve Grafik-Tasarım Forumunda Tüm photoshop Dersleri Resimli anlatım..! Konusunu Okuyorsunuz..
 1. AGMEHMET
  Administrator

  --->: Tüm photoshop Dersleri Resimli anlatım..!

  Perspektif klonlama 2
  Karolarla döşenmiş bir alan yapmamız gerektiğini düşünelim.
  Shape aracını kullanarak, çalışmaya başlayabiliriz. Maskı seçili hale getirin, yeni biri layer (katman) oluşturun ve içini bir renkle doldurun. Bu layerdaki şekli kopyalayın.


  Yeni bir katman daha oluşturun ve alttakilerin gözlerini kapatıp görünmez yapın. Yapmak istediğimiz perspektife uygun karo alan görüntüsünü bu boş katman üzerinde oluşturacağız.

  Layer 2'deki şekli kopyalamıştık biliyorsunuz. Vanishing Point filtresine geçelim. Amacınıza uygun perspektif alanı oluşturun.

  ctrl+V ile kopyalamış olduğumuz şablonu yapıştırın. Sol üst köşede yerini alacaktır.

  Fare ile tutup çizdiğiniz perspektif alana sürükleyin. Şablon karolarımızın perspektife uygun biçimlendiğini göreceksiniz. ctrl+T ile büyüklüğünü değiştirebilirsiniz. Alanın alt tarafında istediğiniz biçimde konumlandırın.

  Seçililiği devam ederken, alt tuşunu basılı tutup sürüklerseniz, karoları çoğaltmış olacaksınız. Üst kısma sürükleyin ve alttakinin bitiş noktalarına uygun biçimde yerleştirin. Alanınızın büyüklüğü kadar, yukarı doğru çoğaltmaya devam edin.

  Ok. deyip çıktığınızda, istediğiniz çizim hazır Bunu perspektife uygun çiçekler, kuşlar gibi uygulamalarda kullanabilirsiniz. Tabii aklınıza gelen diğer şeylerde de

  --->: Tüm photoshop Dersleri Resimli anlatım..! sayfa üç frmacil 3 --->: Tüm photoshop Dersleri Resimli anlatım..!

 2. AGMEHMET
  Administrator
  Perspektif klonlama 3 (Vanishing Point / cs2)
  Binanın solundaki üçgen biçimli alanı kapatıp, pencerelerin orada da devam etmesini sağlayacağız.

  Vanishing Point filtresine geçin, pencereleri kılavuz olarak kullanıp, perspektif alanınızı oluşturun.

  Sonra orta noktalardan tutarak alanı, fotoğraf boyunca dört yöne doğru genişletin.

  Soldaki dörtgen ikonunu seçerek, taşımak istediğiniz alanı seçin. Dörtgen çiziminiz de perspektife uygun olarak çizilecektir. Ama sizin dikkat etmeniz gereken şey, ek yeri belli olmamı için seçimi doğru yapmaktır. Aşağıda görüyorsunuz, pencereler arası boşluk sağda ve altta bırakılmıştır..

  Seçtiğiniz alanı, alt tuşu basılı iken sürükleyin. Perspektife uygun olarak pencereler otomatik olarak küçülecektir. Fare ile taşıdığınız yer neresiyse, oranın büyüklüğünü alacaktır. Sizin dikkat etmeniz gereken şey, çizgi hizalarına dikkat edip doğru yere bırakmaktır. Fotoğrafta başka bir alandan tekrar seçim yaparak, kapatmak istediğiniz kısmı, pencelererle dolduruncaya kadar, bu işleme devam edin.


 3. AGMEHMET
  Administrator
  Ten rengi ve dokusu üzerinde oynamalar
  Çekilen fotoğraflar, bazan reklam amaçlı kullanılabilir. Amaca bağlı olarak ten dokusu üzerinde abartı bir düzeltme yapmak gerekebilir.

  Orijinal

  Orjinal layerı çoğalttıktan sonra blur filtresini tendeki kırışık ve dokular yok olacak kadar blur filtresi uygulayın. Bu layer en altta yer alsın. Tabii bu arada kaşlar, saçlar, kirpikler vs de bozulmuş oldu. Önemli olan bu kısımları orijinal resimden kullanmak.
  Orijinal resmi tekrar çoğaltın (her ihtimale karşı orjinal üzerinde hiç çalışma yapamadığınız bir yedek tutmanızda fayda var diye bir kez daha çoğaltıyoruz. En üste yerleştirin. layer gözünü kapatıp açarak yaptığınızla, ilk hali arasındaki farkı kontrol etmenize yarayacaktır. )
  Alttan ikinci sırada yer alan orijinal fotoğrafa Layer/Add Layer Mask/Reveal All ile layer maskı açın.
  Üst renk siyah iken fırça ile kaş göz ağız kulağın kıvrımları, saç gibi bölümler dışındaki yerleri boyayın. Yanlış yaptığınız zaman üst rengi beyaz yapıp yanlış yaptığınız yeri düzeltebilirsiniz. Bu işlemleri resmin üzerinde değil, yanına eklenen bölümde yapmayı unutmuyorsunuz tabii
  Ten istediğiniz kadar düzgün olmadıysa, yani bir layer açıp fırça ile ten renginden renk örneği alıp bozuk yerleri düzeltebilirsiniz.
  Bu işlemlerin tümünde, çalıştığınız yerin özelliğine göre fırça büyüklüğünü ve opacity değerini (boyanın % 1 ile % 100 arasında miktarını) sürekli değiştirmeniz gerekecektir.
  Bu işlerimlerin sonucunda oluşan fotoğraf:

  Bu hali size çok düzeltilmiş gelirse,

  Oorijinal fotoğrafa opacity verip, iki layerı öyle birleştirin
  Görünen kısmı, orijinal fotoğraf olan, ama kullanım biçimi aşağıdaki örnekteki gibi olması gereken bir çalışmada, iki ihtimali karşılaştırın. Birincide beyaz kısımda düzeltilmiş çalışma yer alıyor, diğerinde ise orijinal fotoğraf

  Beyaz

  Başka bir örnek:


 4. AGMEHMET
  Administrator
  Background Hazırlama 1
  Background olarak kullanacağınız bir resim için, önce sitenizin içeriğine uygun bir çizim bulun ya da çizin. Çizimin acemice olmasının çok da kötü olmadığını göstermek için böyle bir örnek seçtim.

  Layer'ınızı çoğaltın. (New Layer) Parlama Layer'ında gölge ışık için gereken efekti oluşturacaksınız.
  Siyah-beyaz bir resmi seçmek kolay. Magic Wand'la siyah alana tıklayın. Birbirine değen bütün siyah alanlar seçili hale gelecek. Değmeyenleri de seçime katmak için, Select/similar seçeneğine gidin. Artık, benzer tüm pikseller seçildi. Select/modify/expand'a 1-2 piksel değer girin. içini beyaz renk ile doldurun. Gaussian Blur efektini resminizin özelliğine göre 3-10 değerine getirin okeyleyin.
  Alta bir Layer daha ekleyip içini siyah doldurun.

  Blur efektinin Motion ve Radial seçeneklerini kullanarak farklı etkiler elde edebilirsiniz.
  .Bu sayfadaki üstte Radial Blur, altta Blur, ve daha sonra 2 tane Motion Blur efektinin sonuçları var.

  Yukarıdan aşağıya uzanan parlama bölgesi oluşturmak için, tüm Layerları merge komutuyla birleştirin. Alta iki Layer daha ekleyin. Ortadakini beyaz alttakini siyah renk doldurun. Beyaz Layer'ı 1-2 piksel kaydırın ve istediğiniz ışığa ulaşıncaya kadar blur efekti uygulayın.

  Burada ise farklı bir etki için en üstte resim beyaz olarak kullanıldı. Bu resimleri background olarak kullanmak için, enini en az 640 piksel yapmanız gerekli. Resim 640 pikselden sonra kendini tekrar edecektir. Menübar olarak kullanmak için, menü için düşündüğünüz pikselde yapmanız yeterli. Yani 150 piksel civarı


 5. AGMEHMET
  Administrator
  Background Hazırlama 2
  Web sayfanızın konusuyla ilgili bir resmi zeminde kullanmak, hem anlamı güçlendirir, hem aynı birimin tekrarından oluştuğu için, sayfanızın inmesini kolaylaştırır. Ama yaşanan bir sorun vardır, resmin ek yerleri belli olur, bu da hiç hoş bir görüntü değildir.

  Yanda, yukarıdaki resmin background olarak kullanılmış halini görüyorsunuz.

  Bu sorunu halletmek için şu yolu izleyin. Image Size'da tekrarlanmasını istediğiniz birimin piksel cinsinden boyutlarına bakın. Örnekteki boyutlar 200 x 162 piksel.
  Bunu aklınızda tutun. Filter/Other/Offset'e girin. Resmin boyutlarının yarısını buraya yazın. Wrap Around 'un seçili olmasına dikkat edin. Okeyleyin.

  Yandaki gibi bir görüntüyle karşılaşacaksınız. Resim şimdiden bozuldu zaten diye üzülmeyin.

  Stamp'la doku taşıyarak, ek yerlerini belirsiz hale getirin. Zemin dışında üsteki ve yandaki resim aynı.

  Tekrar Filter/Other/Offset'e gidin. Son yazdığınız rakamlar zaten karşınıza gelecek, sadece okeyleyin. Resminizin ilk görüntüsüne tekrar geri döndünüz ama biraz farkla

  Resminizin bu halini background olarak kullanırsanız, yandaki örnekteki gibi ek yerleri belli olmayan bir sonuç alacaksınız.
  Tabii dikkat etmeniz gereken çok önemli birşey var. Bu kadar belirgin bir resmi tüm sayfada kullanırsanız, yazılarınız okunmaz.


 6. AGMEHMET
  Administrator
  Background Hazırlama 3
  Yine background olarak kullanacağınız bir örnek

  İlke olarak önceki konuda yaptıklarınızı tekrarlayacaksınız. Ama burada farklı bir durum var. Resim stampa ile tamamlanmayacak (ya da çok uğraştıracak) kadar eksik.

  Bu durumda, biraz üçkağıda başvurmak gerekecek. Resminizin (dublicate) çoğaltın.
  Birini Filter/Other/Offset ile büyüklüğünün yarısı piksel değerleri girerek kaydırın.

  Resmin aldığı görünüm bu İşiniz biraz uzun

  Yedek resimdeki tam domatesi path ya da kementle seçin. Seçili haldeyken Ctrl tuşuna basarak diğer resmin üstüne sürükleyin. Ayrı bir Layer'da yerini alacaktır. Pozisyonunu ayarlayın. Resmin özelliklerine göre bunu çoğaltmanız gerekebilir.

  Yanraki örnekte yarım görünen diğer domatesin daha tamamlandığını görüyorsunuz. Ek yeri belli olmayan bir görüntüye ulaştığınızda, Merge Visible ile Layer'ları birleştirin. Stampa ile son düzeltmeleri yapın.

  Tekrar Filter/Other/OffsetTamam!
  Yandaki görüntüyü elde ettiniz

  Böyle bir resmi sayfanın tamamında kullanmak mümkün ve mantıklı olmadığına göre, biraz daha devam edelim.

  Düzelttiğiniz birim resmin üzerinede Kement ile yukarıdan aşağıya bir bölgeyi seçin. Burasının arkadaki renge eriyerek geçmesini sağlayacağız. Seçiliyken, Select/Feather 15-20 gibi bir değer girin (Sayı büyüdükçe resmin erime mesafesi artacaktır) ve silin.

  Bir Layer ekleyin ve alta koyun. İçini uygun bir renk doldurun. Flatten Image ile birleştirin.
  Bunu Transparan Gif olarak da hazırlayabilirdiniz. Bir dahaki sefere  Sayfanızda düğmeleri yerleştireceğiniz bölümün zemininde bunu kullanabiliriz. Hala renkler çok canlı, üzerine koyacağımız düğmelerin yeterince belli olmama olasılığı var. Imege/Adjust/Levels te Output Levels'da siyah üçgeni ortaya yaklaştırın. Preview işaretliyse etkilerini resim üzerinde göreceksiniz. Size göre uygun bir yerde durun ve okeyleyin.

  Uygun renk ve istediğiniz biçimdeki düğmeleri, yeni Layer'da oluşturun. İsterseniz bir de gölge
  İşte bu kadar [ 7. AGMEHMET
  Administrator
  Buton (Eski botlar)
  Ayakkabı satan bir yer için, botları buton olarak kullanabilirsiniz. Arka planda fazla görüntüler varsa onları temizledikten sonra, renk değişimi yapmak için, istediğiniz bölümü seçin, feather olarak 5-10 piksel değer verin.

  Hue/Saturation kolay renk değişimleri yapılabilecek bir tablo Özellikle Hue değeri ile oynayarak istediğiniz rengi elde elde edin. Saturation rengin şiddetini azaltıp arttırmaya, Lightness koyulaştırıp açmanıza yardımcı olacaktır.

  Botun başka bölümlerinde de aynı yöntemle renk değişimleri yapın.

  Yeni bir layer ekleyin. Kaç ana bölüme link verecekseniz, o sayıda dikdörtgen hazırlayın. Buradaki örnekte 3 link kullanıldı.

  Bot layer'ının üstte olmasına dikkat edin. Alt tuşu basılıyken, iki layer'ın arasındaki çizgiye gelip, tıklayın.

  Botların, sadece dikdörtgenlerin içinde görünmelerini sağladınız. ve botlara da bir şey olmadı.

  Bir layer daha ekleyin birini tasarı****za uygun bir renkle doldurun. Dikdörtgenler layer'ını çoğaltın, ctrl (mac/elma) tuşu ile layer'ın üzerine tıklayıp seçin ve içini siyah renk doldurun.Uygun bir blur efekti uygulayın. (Blur more efektini ctrl+f ile arttırarak gidebilirsiniz)

  Böyle de kalabilirdi ama botlara biraz hareket katmak iyi fikir olabilir.

  Hmmmm, dikdörtgenlere ait bölüm fazla yer kapladı Botların tabanlarına paralel bir alan seçip fazlalığı atın. Gölgelerin hala durmasında bir sakınca yok. İşin içinde biraz sürrealizm var )

  Bot ve zemin dışındaki iki layer'a, Distort / Wave
  ya da twirl, zigzag gibi hareket verecek bir filtre uygulayınca bu iş tamam. Ama dikkati, botlardan daha çok çekecek bir hareket vermemeye dikkat etmek gerek. İmage Map' yoluyla her bölümü ayrıca seçip, gereken yerlere link verebilirsiniz artık


 8. AGMEHMET
  Administrator
  Buton (3 Boyutlu)
  Buton yapmanıza yarıyacak büyüklükte yeni bir sayfa açın. İçine bir dikdörtgen çizin.

  Select / Modify / Smooth ile (Örnekte 10 piksel değer girildi) köşelerine istediğiniz yuvarlıklığı verin. Save Selection ile alfa kanalı olarak kaydedin.

  İçini istediğiniz renk ile doldurun. Bu layer'ı çoğaltın.
  Seçtikten sonra Select / Modify / Contrcat ile daraltın. Yaklaşık yarısı kadar olsun.
  Select / Inverse edip dışını silin.

  2. layer'ı tekrar seçin ve içini beyaz renk ile doldurun. Gaussian Blur ile beyazın erimesini sağlayın.
  Merge visible ile iki layer'ı birleştirin

  Yeni bir layer daha oluşturun. Önceki Layer'ı seçili hale getirip, Select / Modify / Expand ile genişletin (Örnekte 2 piksel genişletildi)
  İki Layer arasında çok keskin bir hat olmaması için. Kırmızı layer'e tekrar Blur efekti uygulayın.
  Siyah alandan daha dışarıya taşmışsa, kırmızıdaki bu taşan bölümleri silin.

  Kırmızı Layer'a Hard Light Filtresi uygulayıp, Merge Visible ile iki layer'ı birleştirin. (Flatten image komutu da layer'ları birleştirir ama zemin beyaz renk biçimine dönüşür. Layer'lı çalışmalarınızda transparanlığı korumak için Merge Visible komutunu kullanmanız gerekir)

  Butona biraz daha parlaklık katmak için devam edelim.
  Layer'ı seçin ve Save Selection'la kaydedin. Seçili alanı yarısı kadar indirip altını siyah renk doldurun. 3 Piksel daha Blur filtresi uygulayın.

  Blur uyguladığınız alanlardaki dağılmayı denetim altına almak için, Levels ile siyah ve beyaz üçgenleri ortaya doğru sürükleyebilirsiniz. Bu yöntem bir çok yerde işinize yarayacaktır.

  Alfa 3 kanalı seçiliyken, tekrar Layer'a dönün. Üst rengi beyaz yapın. Foreground to Transparent seçeneğini seçin. Dikey olarak uygulayın.

  Biraz daha 3 Boyutlu olması için Layer Effects / Bevel and Embos uygulayabilirsiniz.
  Gerekiyorsa yine aynı yerden, Drop Shadow ile alta gölge verebilirsiniz. Ya da Bir zemin rengi kullanabilirsiniz. 9. AGMEHMET
  Administrator
  İyi taranmamış çizgisel işleri düzeltme
  Taradığınız işlerin daha net siyah beyaz olması için yapmanız gereken bazı şeyler var. Öncelikle, taradığınız orjinal siyah beyazsa siz de öyle tarayın. Daha iyi sonuç alırsınız. Ama çizgiler renkli ise ve siz sonradan siyah beyaza çevirecekseniz renkli taramanız daha iyi olur.
  Resmi Grayscale'a çevirin. Bu aşama görüntü sizi tatmin etmeyecek durumdaysa, çizgileri netleştirmenin bazı yolları var.
  Aşağıdakilere benzer ayarları, resmin durumuna göre kullanın. Preview seçeneği işaretliyse, resmin alacağı durumu OK. tuşuna basmadan görebilirsiniz.
  Brightnes/Contrast

  Unsharp Mask

  Levels

  Curves 1

  Curves 2

  Bu son örnekte yapmanız gereken şey, damlalıkları kullanmak. Siyah damlalıkla siyah olmasını istediğiniz bir gri alan (gri zeviyesi %50'den fazla) üzerine tıklayın, beyaz olmasını istediğiniz gri alanların (gri zeviyesi %50'den az) üzerine ise beyaz damlalıkla tıklamanız gerekir. Her resimde iyi sonuç vermese de, bazı resimlerde işi çok kolaylaştıran bir yöntemdir


 10. AGMEHMET
  Administrator
  Yazıyı döndürmek
  Bir daire çevresinde dönen yazılar gerekiyorsa, genellikle, vektörel programlarda hazırlanıp, Photoshop'a yapıştırılır. Oysa yazıyı döndürmek çok da zor bir iş değil. Önemli olan bir daire ve dairenin ortasını bulmaya yarayan klavuz çizgiler
  Cetveli kullanarak klavuz çizgilerinizi hazırlayabilirsiniz.

  Yazı aracını seçip, yazacağınız kelimenin harflerini ayrı ayrı yazın. Bunu yaparken, İlk harfi çemberin çizgisine hizalamak, sonra aynı yazı layer'ını çoğaltıp, diğer harfleri çoğaltılan Layer'lara yazmak işinizi büyük ölçüde kolaylaştıracaktır

  Kelimenin ilk harfinin bulunduğu Layer dışındaki diğer Layer'ları gözlerine tıklayıp kapatın.
  Ctrl T (Mac. Elma+T) ile ilk harfi seçin.

  Seçili harfin ortasındaki minik daireyi, mouse ile tutup klavuz olarak kullandığınız dairenin merkezine koyun.

  Merkezden harfi döndürün ve harfin içine çift tıklayıp, orada sabitlenmesini sağlayın.

  Diğer harflerin olduğu Layer'lara geçip, ayni işlemi her harf için tekrarlayın. Harf arasındaki boşlukların eşit olması, göz kararınıza kalmış tabii

  Aslında bunu FreeHand'te hazırlayıp, convert ettikten sonra (fontları çizgisel hale dönüştürdükten sonra) PhotoShop'a aktarmak en iyisi
photoshop dersleri resimli anlatım,  photoshop resimli anlatım,  photoshop örnekleri resimli anlatım,  photoshop dersleri resimli,  photoshop uygulamaları resimli anlatım,  resimli photoshop dersleri