+ Yorum Gönder
GSM Arşivi ve GSM Merkezi Cep Telefonları Forumunda Nokia N95 Tanıtımı Nokia N95 Hakkında Nokia N95 Almadan Önce Bilmeniz Gereken Herşey Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mine
  Devamlı Üye

  Nokia N95 Tanıtımı Nokia N95 Hakkında Nokia N95 Almadan Önce Bilmeniz Gereken Herşey
  Nokia N95 Tanıtımı

  Hemen bana Nokia N95 telefonları ile ilgili bir kaç bilgi ve resim verebilir misiniz?

  Nokia N95 5 Megapiksel kamerası, navigasyon özelliği ve gelişmiş multimedya fonksiyonları ile N95, cep telefonlarında yeni bir dönemi başlatıyor. ‘Cebimde bir şey var’ sloganı ile piyasaya sürülen ürünü tüm yönleri ve detaylarıyla sizler için inceliyoruz
  Teknolojik ürünlerde bazı modeller vardır üretiminden yıllar sonra bile ‘efsane’ olarak hatırlanırlar. Bazen farklı bir tasarım, bazen sıradışı bir özellik ya da hepsini birden kapsayan fonksiyonlar bu cihazları efsane yaparlarYıllar geçse, teknoloji çok ilerlese de bu modeller akıllarda hep kalır
  nokia-N95-01_0.jpg  Mobil iletişim cihazları üreticisi Nokia’nın en son modellerinden biri olan N95 de (tahminlerimizde yanılmazsak) yıllar sonra bile efsane olabilecek bir cep telefonu. Sıradışı bir tasarımı, Symbian işletim sistemi ve onlarca farklı özellikle süsleyen (Nokia’nın tabiriyle multimedya bilgisayarı) bu telefonu ilk kez 2006 yılının Eylül ayında Almanya’da düzenlenen Photokina Fuarı’nda görmüştük. Stand görevlisi arkadaşa ‘bir tek sakal tıraşı yapamıyor’ esprisini yaptıracak onlarca farklı özelliği olan telefonu siz uruninceleme.com okurları için inceliyoruz:
  KUTU İÇERİĞİ
  •Nokia N95 cep telefonu
  •Şarj cihazı
  •1 Gbyte microSD bellek kartı
  •Video bağlantı kablosu
  •Yazılım ve sürücü CD’si
  •Stereo Kulaklık
  •USB Kablosu
  •Kullanım Kılavuzu Kitapçığı
  GENEL ÖZELLİKLER
  •HSDPA / GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 desteği
  •240x320 piksel 16 milyon renk LCD ekran
  •Ekran parlaklığını ayarlamak için ışık sensörü
  •5 Megapiksel (2592 x 1944 piksel) kamera (CMOS)
  •Carl Zeiss Vario-Tessar objektif
  •640x480 piksel saniyede 30 kare video çekebilme
  •3G için ön yüzde ikinci kamera
  •160 MByte dahili bellek
  •microSD bellek yuvası
  •Symbian OS 9.2, S60 rel. 3.1 işletim sistemi
  •Dahili GPS özelliği
  •MP3/AAC/AAC+/eAAC+/WMA desteği
  •FM Radyo
  •BasKonuş
  •Eller Boşta
  •Bluetooth, SMS, MMS, WAP, HTML, mini USB, Java,
  •Stereo kulaklık çıkışı (3.5 mm)
  •Wi-Fi desteği
  •EDGE desteği
  TASARIM
  Kayar kapaklı bir tasarıma sahip olan N95’te bu kapak hem yukarı hem de aşağı doğru hareket edebiliyor. Yukarı doğru hareket ettiğinde alt yüzdeki tuş takımı ortaya çıkıyor. Aşağı doğru hareket ettiğindeyse sol alt bölümdeki medyaçalar tuşları ortaya çıkıyor
  Ürünün hareket eden üst kısmı gümüş renkte tasarlanmış. Bu gümüş renk alt ve üst yüzlerde de devam ediyor. Yan ve arka yüzey ise koyu bir mor renge sahip. N95 ebat olarak çok büyük değil ancak biraz kalın olduğunu söyleyebiliriz. Yine de özellikleri göz önüne alındığında kalınlık göze batan bir sorun olmaktan çıkıyor.
  Üst yüzde alt bölümde Nokia’nın N serisinde görmeye alıştığımız fonksiyon tuşları ve navigasyon tuşları bulunuyor. Üst yüzün yukarı kısmında ise video konferans için kullanılan VGA kamera, onun hemen yanında da ortam ışığı algılayıcısı yerleştirilmiş.

  urun71_nokia_n95_back.jpg

  Ön kapağı aşağı doğru hareket ettirdiğinizde ortaya çıkan medya çalar tuşları ise FAST FORWARD, PLAY/PAUSE, STOP, FAST REWIND.
  Telefonun alt yüzünde şarj ve mini USB girişleri bulunuyor. USB girişinin standart olduğunu belirtmek isteriz.
  Önden bakıldığında sol yan yüzde sırası ile birinci hoparlör, kulaklık girişi (standart 3.5 mm), kızıötesi ve bellek yuvası bulunuyor. Sağ yan yüzde ise ikinci hoparlör, ses azaltma/yükseltme tuşu, Galeri kısayol tuşu ve kamera deklanşör düğmesi konumlandırılmış.  Arka yüzde özel bir kapakla korunan objektif ve LED flaş bulunuyor.
  KULLANIM - GENEL
  Çok fonksiyonlu ve çeşitli kabiliyetlere sahip bir telefonla karşı karşıya olduğumuzu unutmamak gerekiyor. Öyleki iletişim alanında olup da bu telefonda bulunmayan özellik yok. Bütün GSM şebekelerinin yanı sıra 3G ve HSDPA desteği sunan N95, bu anlamda tam fonksiyonlu bir telefon.  Standart telefon olarak cihazın kullanımı gayet kolay. Gelen görüşmeleri kabul etmek için kapağı kaydırmaya gerek yok. Adres defterinden yapılacak aramalar için de tuş takımını kullanmanız gerekmiyor.
  Ekranın büyüklüğü (3G için standart olan 240x320 piksel) kullanım için yeterli alan sunuyor. Ayrıca ekranın simgelerini yatay olarak da kullanabiliyor olması (medya çalar uygulamasını açtığınızda ekran otomatik olarak yataya dönüyor) önemli bir artı. Ayrıca internet sayfalarında yatay olarak gezinmek daha iyi oluyor. Video ve benzeri görüntü uygulamaları da yatay kullanımı zorunlu kılıyor.  Günümüz cep telefonlarında bulunan Bluetooth, WAP, GPRS, EDGE, SMS, MMS, Kızılötesi, Java ve benzeri özelliklerinin hepsi cihazda bulunuyor. Yukarıda da belirttiğimiz gibi teknik anlamda bir eksilik yok. Hatta bazı fazlalıkların olduğunu da söyleyebiliriz. Bunlardan biri Wi-Fi kablosuz ağlara bağlanma özelliği. İlerleyen satırlarda göreceğimiz gibi bu özellik yardımı ile internete daha hızlı bağlanabiliyorsunuz.
  bütün N serisinde olduğu gibi Symbian işletim sistemini kullanıyor. Kullandığı versiyon ise Symbian OS 9.2, S60 rel. 3.1. Bu sistemin özelliği kişiselleştirmeye ve program yüklemeye izin vermesi. Gerek Nokia’nın gerekse üçüncü parti firmaların bu tip ürünler için yazılım çözümleri bulunuyor. Kullanıcı ihtiyaçlarına göre (bazıları ücretsiz bazıları ücretli) bu yazılımları telefona yükleyebiliyor. Böylece normalde bulunmayan bir özellik telefona kazandırılmış oluyor.  N95 özelliklerine göre değerlendirdiğimizde çok iri bir telefon değil. Ancak cepte rahatlıkla taşınabilecek kadar da küçük değil. Özellikle kalınlığı kolay taşınmasına engel oluyor. Zevkler kişiye göre değişse de genel olarak baktığımızda şık bir telefon olduğu söylenebilir. Fakat telefon şıklık değil fonksiyonalite üzerine tasarlanmış. Bu bağlamda ilk bakışta çok dikkat çekici bir yanı yok. Hatta belli açılardan Nokia 6280’e bile benziyor.
  Adres defterine 12 farklı bilgi girilebiliyor. Ayrıca yükleyeceğiniz ek yazılımlarla bu bilgileri artırarak adres kapasitesini yükseltebiliyorsunuz.
  Telefonda sağ ve sol yan yüzlerde bulunan stereo hoparlör sistemi, aynı zamanda ellerboşta modunda telefon görüşmesi yapmaya yarıyor. Üründe bulunan BasKonuş özelliği menüdeki bölümünden kullanılabiliyor.  Telefon 3G (UMTS) ve HSDPA desteğine sahip. Yurtdışında yapılan testlerde telefonun bu özelliği de aktif olarak kullanılabiliyor. Ancak adı geçen altyapılar ülkemizde henüz kullanılmadığından test etme imkanımız olmadı.
  Nokia N95’te bazı Microsoft Office dökümanlarını açabiliyorsunuz. Bunlar ise Word, Excel ve PowerPoint dökümanları. Aynı zamanda ses kaydı yapabilen üründe kayıtlar 1 saat ile sınırlandırılıyor. Bu iyi bir haber çünkü daha önceki versiyonlarda ses kayıt özelliği 1 dakika ile sınırlı idi.

  urun71_nokia_n95_yan.jpg
  MULTİMEDYA
  Ürünün telefon özelliklerini bir kenara koyacak olursak en önemli fonksiyonlarından biri de multimedya ile ilgili olanları. Zaten kapağın aşağı doğru hareket ettirilmesiyle ortaya çıkan tuşlar bunun en önemli göstergesi. Bu şekilde kullanımda ürünün ekranı yatay konuma geçiyor ve özel bir menü geliyor. Büyük ikonlarla beliren simgeler Müzik Çalar, Video Merkezi, Lifeblog, System Rush, N95, Haritalar, Web, Galeri ve Visiual Radio. Buradan telefonun temel multimedya fonksiyonlarına erişebiliyorsunuz. Bu seçenekleri kendinize göre düzenlemeniz ve istediğiniz menü öğlelerini eklemeniz mümkün. Bir nevi kısayol oluşturuyorsunuz ve menüde aramadan direk ulaşabiliyorsunuz.
  Bu kısayol menüsüne kapağı kaydırmadan üst yüzde navigasyon tuşunun yanındaki ortasında diktörgen işareti bulunan tuş yardımı ile aktif hale getirebiliyorsunuz.
  MP3/AAC/AAC+/eAAC+/WMA desteği olan müzik çalar fonksiyonunda beraberinde verilen kulaklık kalitesi günlük kullanım için yeterli. Kulaklık girişinin standart stereo jack olması önemli bir artı. Kaliteyi beğenmeyenler kendi kulaklıklarını da kullanabilirler. Kulaklık üzerinde bulunan kumanda yardımı ile müzik çaları kontrol edebiliyorsunuz. Ayrıca çağrı geldiğinde bu kumanda yardımı ile görüşme de yapabiliyorsunuz.
  Müzik çalar arayüzü sade bir şekilde tasarlanmış. Ekranda parça ismi, toplam dakika, çalma durumu, ileri geri simgeleri bulunuyor. Kullanıcı isterse Osiloskop ya da Spektrum şeklinde görselleştirmeleri açabiliyor. Bas Güçlendirici, Klasik, Caz, Pop, Rock ve Varsayılan ekolayzır seçenekleri. Kullanıcı isterse kendi ayarlarını da hazırlayabiliyor. Müzik çalar yazılımı otomatik olarak bütünleşik ve harici hafızayı tarayıp çalınmaya uygun dosyaları bulabiliyor. Siz de liste oluşturabildiğiniz gibi Sanatçılar, Albümler, Türler ve Besteciler gibi kategorileri ayırarak bu parçaları dinleyebiliyorsunuz.
  Dahili FM radyo Nokia’nın Visiual Radio adını verdiği bir teknolojiye sahip. Firmanın daha önceki modellerinde de kullanılan bu teknoloji yardımı ile bu hizmeti veren radyolardan müzik dışında albüm bilgileri, fotoğrafları ve diğer içerikleri radyo dinlerken görmek mümkün. Ancak ülkemizde 3G altyapısının bulunmadığından mevcut GSM şebekeleriyle bu hizmetin verimli kullanılamıyor. Bu yüzden ülkemizde yeteri ilgiyi görmeyen bir özellik.
 2. Mine
  Devamlı Üye

  Kamera N73’te olduğu gibi otomatik olarak netlik yapıyor. Bunun için yan yüzde bulunan deklanşör düğmesine yarım basmak gerekiyor. Önce netlik yapan ürün (bir iki saniye sürüyor) ardından çekim yapıyor. Çekim yapma ile sonucu görme arasında geçen zaman biraz uzun olsa da (3-5 saniye arası) elimizde tuttuğumuz ürünün bir telefon olduğu düşünüldüğünde çok üzerinde durulacak bir konu olarak görmüyoruz.
  Kameranın enstantane hızı 1/3-1/1000 saniye arasında değişiyor. 10 cm’den itibaren netlik yapabilen N95’te çekilen fotoğraflara EXIF bilgisi de ekleniyor.
  Genel olarak kamera özelliklerine bakacak olursak:
  Oto pozlandırma - orta ağırlıklı
  Poz telafisi: 0.5 basamaklarla +2 ~ -2EV
  Beyaz dengesi: otomatik, güneşli, bulutlu, ampul, florasan
  Sahne: Otomatik, spor, kullanıcı, yakın çekim, manzara, gece, gece portre
  Renk tonu: Normal, Kahverengi, Siyah Beyaz veya Negatif
  Yakınlaştırma (optik / dijital) 1x / 20x'e kadar (6X'e kadar 5 Megapiksel)
  ISO ayarı: Otomatik, Düşük, Orta, Yüksek  5 Megapiksel, pratikte 28x36 cm’e kadar stüdyo baskısını rahatlıkla kaldırabilecek bir çözünürlük. Bu anlamda fazlasıyla yeterli olan çözünürlük, görüntü kalitesi ile birleştiğinde çok iyi sonuç veriyor.
  Dahili LED flaş da özellikle yetersiz aydınlatmalı mekanlarda işe yarıyor. Tabi etki mesafesinin fazla olmadığını belirtmek isteriz. N95’te optik yakınlaştırma yok (telefonlarda çok sık görülen bir özellik değil zaten). 20X’e kadar dijital yakınlaştırma yapılabiliyor. Dijital yakınlaştırmanın etkisi olarak sonuç çok iyi değil. Zorunlu olmadıkça kullanmanızı tavsiye etmiyoruz.
  Kamera, dijital fotoğraf makinelerindeki gibi gelişmiş özelliklere sahip. Karşılaştırma yaparken bunun bir cep telefonu olduğunu da unutmamak gerek. Sonuçta 5 Megapiksel günlük kullanım için fazlasıyla iyi bir çözünürlük. Elbette herşey çözünürlükte bitmiyor. Yine de ürünün sunduğu fonksiyonlar ve esneklik günlük kullanımda fotoğraf makinesini aratmıyor.
  VİDEO
  N957in bir diğer fonksiyonu ise video kayıt özelliği. 640x480 piksel saniyede 30 kare video sesli video çekebilen kamerada görüntü kalitesi bu tip bir ürün için fazlasıyla iyi. Kullanılan format ise son günlerde iyice popüler olan MPEG4. Sıkıştırma algoritması ile dikkat çeken bu format özellikle taşınabilir video çalar cihazlarda sıklıkla tercih ediliyor.


  Elbette video kalitesi ile DV kameralarla yarışacak bir durum yok ortada. Ancak bir telefon için çok iyi sonuçlar aldığımızı belirtelim. Bugüne kadar hiçbir telefon böyle güzel video kayıt fonksiyonuna sahip değildi.

  Video uzunluğu hafıza kartı ile sınırlandırılıyor. Bunun dışında bir sınırlama yok. Ayrıca fotoğraf modunda bulunmayan görüntü sabitleme fonksiyonu video modunda mevcut. Böylece elinizdeki titreşimin kameraya daha az yansıması sağlanıyor. Ayrıca beyaz ayarı, gece ve otomatik olmak üzere sahne modları, normal, kahverengi, siyah beyaz veya negatif renk tonları da video çekimlerinde kullanılabiliyor.

  urun71_nokia_n95_menu_03.jpg

  Çektiğiniz videoları kutusundan çıkan video bağlantı kablosu ile doğrudan televizyondan da izleyebiliyorsunuz. Daha önce farklı markaların da kullandığı bu teknoloji pratikte çok işe yarıyor. Çektiğiniz video ya da fotoğralarını anında televizyonda görmek hoş oluyor.
  KABLOSUZ AĞLARA BAĞLANMA
  Üründe artık yavaş yavaş cep telefonlarında da görmeye başladığımız Wi-Fi kablosuz ağlara bağlanma özelliği bulunuyor. Cihazın desteklediği bağlantılar 802.11 b/g. N95, bazı telefonların aksine 54 Mbps’ye kadar bağlantı kurabiliyor (sisteme olan uzaklığa göre değişiyor). Böylece aynen bilgisayar gibi hızlı bir şekilde internette gezinebiliyorsunuz.
  Ülkemizdeki GSM şebekelerinin durumu ve fiyatlar göz önüne alındığında internette gezinmenin en uygun yöntemi kablosuz ağlar. Ayrıca e-posta ve diğer uygulamalar için de en uygun yöntem Wi-Fi.  Aynen bir bilgisayar gibi internet sayfalarını gösterebilen telefonda inceleme sırasında açamadığımız internet sayfası olmadı. Her türlü formatı destekleyen üründe internet tarayıcısını açtığınızda ekranda fare ikonuna benzeyen bir ok beliriyor. Navigasyon tuşu yardımı ile bu fareyi ekrenda dolaştırıp tıklama yapabiliyorsunuz. Aynen bilgisayarmışcasına kullanım mümkün. Ayrıca sayfa içinde hızlı bir şekilde gezindiğinizde ekranın üst köşesinde tam sayfanın minik bir görüntüsü çıkıyor. Bu da kolay kullanımı sağlıyor.


  Kablosuz ağınızda güvenlik aktifse (WEP ya da WAP) telefon üzerinden şifreleri de (tabi şifreyi biliyorsanız) girebiliyorsunuz. Kablosuz ağ tarayabilen üründe zaman zaman bulduğu ağları kaybetme durumu yaşadık. Ya da bağlı iken bağlantının koptuğu zamanlar oldu. Bu çok sık olmasa da bir iki kez başımıza geldi. Genel olarak baktığımızda ise kablosuz ağlara bağlanma olayı sorunsuz çalışıyor.
  NAVİGASYON ÖZELLİĞİ
  Gelelim ürünün en can alıcı özelliğine: Navigasyon. Nokia’nın daha önceki modellerinde de bulunan bu özellik bütünleşik değildi. Ek cihazlarda telefona kazandırılıyordu. Bu modelde ise GPS özelliği bütünleşik olarak geliyor.
  GPS, (Global Positioning System – Global Pozisyonlama Sistemi), dünya yörüngesinde bulunan uydularla iletişime geçerek yeryüzünde konum belirleme olarak tanımlanıyor. Konum belirlendiğinde ise bir diğer noktaya nasıl gidilebileceği ile ilgili kullanıcıya yardımcı olunabiliyor. Tabi bunun için bulunulan bölgenin haritasının önceden yüklü olması gerekiyor.
  N95’teki navigasyon özelliğini kulanmak için MENU’deki Haritalar bölümüne girmek gerekiyor. Ardından telefonu yere 45 derece açı ile tutup 2 ila 8 dakika arası beklemek gerekiyor. Bu işlemi yaparken açık bir alanda olmak, havanın çok bulutlu olmaması ve kıpırdamamak gerekiyor. Bağlantı kurulduktan sonra sağ alt bölümde uydu bağlantısı yapıldığını gösteren simge beliriyor.

  urun71_nokia_n95_tv.jpg
 3. Mine
  Devamlı Üye
  urun71_nokia_n95_menu_01.jpg

  Bağlantı kurulduktan sonra bulunduğunuz nokta otomatik olarak GPS pozisyonu olarak kaydediliyor. Bundan sonra gitmek istediğiniz yeri adres girerek ya da haritadan seçerek o yere nasıl gidebileceğinizi görüyorsunuz. Rota adı verilen bu işlemi başlattığınızda ve siz hareket ettiğinizde nereden döneceğiniz, bulunduğunuz yolda kaç metre ilerleyeceğiniz detaylı olarak görülüyor. Yani hiç bilmediğiniz bir şehirde bile adres bulmanız çok kolay oluyor.
  Telefonda şimdilik sadece İstanbul ve Ankara haritaları yüklü. İlerleyen günlerde yeni haritalar da yükleneceği gelen bilgiler arasında. Ayrıca dünyanın farklı şehirlerinin haritalarını da ekleyebiliyorsunuz. Bunun için telefonu kullanabileceğiniz gibi Nokia MapLoader isimli bilgisayar üzerinde çalışan yazılımı da kullanabiliyorsunuz. Dosya boyutların düşünüldüğünde MapLoader daha mantıklı bir seçenek gibi görünüyor. Öte yandan harita yükleme işlemini kablosuz ağları kullanarak da yapabiliyorsunuz.
  İstanbul’da uruninceleme.com merkezinde yaptığımız (Mecidiyeköy) yaptığımız denemelerde cihazın başarılı olduğunu gördük. Konum belirleme, istediğiniz yere gitme ve diğer fonksiyonlar çok iyi bir şekilde çalışıyor.
  Haritalar fonksiyonu ile sadece adres değil etrafta bulunan POI’lere (Point of Interest – İlgi Alanı Noktası) ulaşmanız da mümkün. Bunlar arasında hastane, alışveriş merkezi, cami, sinema ve benzeri gibi yerler bulunuyor. Seçtiğiniz ya da bulunduğunuz noktanın etrafındaki bu adresleri listelemeniz ve oraya nasıl gidebileceğinizi görmeniz mümkün oluyor.
  Cep telefonları için farklı bir dünyanın kapılarını açan GPS özelliği, yürüyerek ya da otomobilme kullanılabiliyor. Ülkemizde de yaygınlaşmaya başlayan navigasyon cihazlarına farklı bir alternatif olan N95, yeni bir dönemin kapılarını aralıyor.
  GPS hizmeti tamamen ücretsiz (harita indirirken GPRS fonksiyonunu kullanırsan telefon şirketinize ödeme yapmak zorundasınız). Yollarda kaybolmadan gezebilmek içinek ücret ödemeniz gerekmiyor. Ancak yazılımı güncellemek ve bazı ileri seviye fonksiyonları kullanmak isterseniz belli bir ücret ödemeniz gerekiyor.  PİL
  Nokia marka BL-5F 950 mAh, 3.7 Volt Li-Iyon pil kullanan N95’in en kötü özelliği pil ömrü. Ürünün normal kullanımda pil ömrü 1,5-2 gün arasında değişiyor. Ancak GPS, MP3 çalma ya da video izleme gibi işlemler yaparsanız 1 günde bitiyor. Bilgisayar ile USB’den bağlanan telefonun bu yuvadan şarj olma imkanı yok. Şarj için beraberinde verilen ve Seyahat Şarj Cihazı olarak geçen küçük adaptör kullanılıyor. USB’den şarj olmaması önemli bir eksiklik.

  urun71_nokia_n95_pil.jpg

  Pil ömrünün 1 gün olması gerçekten çok kötü olmuş. Çünkü olmadık bir yerde pil bitebiliyor. Bu yüzden test süresince şarj adaptörünü sürekli yanımızda taşımak zorunda kaldık.
  Teknik sorunları bilemeyiz ancak Li-Polimer pil tercih edilseydi pil ömrü daha iyi olabilirdi.
  MENU
  Telefon menüsü Rehber, Mesajlar, Ajanda, Müzik çalar, Galeri, Haritalar, Arama, Web, İndirme, Araçlar, Uygulamalar ve Office bölümlerinden oluşuyor.


  urun71_nokia_n95_menu_03.jpg
  BELLEK
  N95’in 160 MByte dahili belleği var. Hafıza artırımı için microSD bellek yuvası bulunuyor. Kutusandan çıkan 1 GByte belleği de bu yuvaya takarak kullanabiliyorsunuz. Günümüz ihtiyaçları düşünüldüğünde 1 GByte bellek yeterli oluyor. Bellek yuvası en fazla 2 GByte kapasiteyi destekliyor. Bu bağlamda 1 GByte’ı yeterli bulmayan kullanıcılar 2 GByte bellek kartı alabilirler.


  urun71_nokia_n95_bellek.jpg


  Gerek dahili belleğin yüksek oluşu gerekse beraberinde verilen bellek kartının 1 GByte olması kullanıcı açısından olumlu bir promosyon.
  BİLGİSAYAR BAĞLANTISI – YAZILIM
  Nokia’nın Symbian’lı telefonları için kullandığı PC Suite yazılımı ile bilgisayar bağlantısı yapılıyor. Yazılım USB, Bluetooth ya da kızılötesi yardımı ile bağlantı kurabiliyor. Telefonla ilgili birçok seçeneğe ve senkronizasyona bu yazılım yardımı ile ulaşıyorsunuz.


  Ayrıca Nokia LifeBlog 2.1 yazılımı da ürünle beraber verilen bir program. Bu program telefonda da bulunan bir yazılım ile entegre olarak çalışarak blog sayfaları oluşturmanızı sağlıyor. Telefon yardımı ile bu sayfaları hareket halindeyken de güncelleyebiliyorsunuz. Sayfalarınızı Nokia’nun ücretsiz hizmeti Nokia Lifeblog’a aktarabiliyorsunuz. Böylece internette bir blog açıyorsunuz.  Desteklediği Şebekeler: HSDPA / GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 desteği
  Ekran: 240x320 piksel 16 milyon renk
  Kamera: 5 Megapiksel (2592 x 1944 piksel) CMOS
  Objektif: Carl Zeiss Vario-Tessar objektif
  Video: 640x480 piksel saniyede 30 kare
  Dahili Bellek: 160 MByte
  Bellek Yuvası: microSD
  İşletim sistemi: Symbian OS 9.2, S60 rel. 3.1 işletim sistemi
  Özellikler: 3G için ön yüzde ikinci kamera, Wi-Fi desteği, EDGE desteği, ekran parlaklığını ayarlamak için ışık sensörü, Stereo kulaklık çıkışı (3.5 mm), Bluetooth, SMS, MMS, WAP, HTML, mini USB, Java, Eller Boşta, BasKonuş, FM Radyo, MP3/AAC/AAC+/eAAC+/WMA desteği, Dahili GPS özelliği
+ Yorum Gönder


nokia n95 fiyatı