+ Yorum Gönder
Bölge bölge Türkiye ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi Forumunda Güney Doğu Anadolu Bölgesi Yeraltı Kaynakları Konusunu Okuyorsunuz..
 1. HARBİKIZ
  Moderator

  Güney Doğu Anadolu Bölgesi Yeraltı Kaynakları
  Güney Doğu Anadolu Bölgesi Yeraltı Kaynakları


  Madencilik: Bölgenin en önemli yeraltı kaynağı petroldür. Raman Dağından çıkarılan petrol, bölgenin en önemli sanâyi kuruluşu olan Batman Rafinerisinde işlenir. Bölgenin diğer yeraltı kaynakları manganez, demir ve Mardin’in Mazıdağı ilçesindeki fosfat yataklarıdır.
 2. Mesport
  Moderators

  Güneydoğu Anadolu Bölgesinin Yeraltı Zenginlikleri


  Ekonomisi petrol çıkarımı ve tarıma dayanır. Hayvancılık ikinci sırada yer alır. Yeraltı zenginliği olarak başta petrol gelir.

  Petrol: Diyarbakır, Adıyaman, Siirt ve Batman dolaylarında bulunan yataklardan çıkartılır.

  Türkiye petrol üretiminin çok büyük bir kısmı buradan elde edilir. Yıllık üretim 3 milyon tondur. Ancak bu Türkiye ihtiyacının 1/7′sini karşılayabilmektedir.

  Cizre ve Silopi çevresinde linyit çıkarılır.

  Fosfatın en fazla çıkarıldığı bölgemizdir. Fosfat, Mardin – Mazıdağı çevresinde çıkarılır.

 3. Eleman
  Devamlı Üye
  Güney Doğu Anadolu bölgesi yeraltı kaynaklarında ilk sırayı petrol almaktadır. Raman dağından çıkarılan petrol batmanda işlenmektedir. Linyit ve fosfat maddeleri de güneydoğu bölgesinin yer altı kaynaklarındandır.
+ Yorum Gönder


güneydoğu anadolu bölgesinin yeraltı kaynakları,  güneydoğu anadolu bölgesi yeraltı kaynakları,  güneydoğu anadolu bölgesinin yeraltı zenginlikleri,  güneydoğu anadolu bölgesi yeraltı zenginlikleri,  güneydoğu anadolu yeraltı kaynakları,  güneydoğu anadolu bölgesinin yeraltı kaynakları nelerdir