+ Yorum Gönder
Bölge bölge Türkiye ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi Forumunda Güneydoğu Anadolu Bölgesi Tarım ve Hayvancılık Konusunu Okuyorsunuz..
 1. HARBİKIZ
  Moderator

  Güneydoğu Anadolu Bölgesi Tarım ve Hayvancılık
  Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde Hayvancılık

  Güneydoğu Anadolu bölgesinde genelde küçükbaş hayvan beslenir. Canlı hayvan ticâretinde koyun ilk sırayı alır. Şanlıurfa, Siverek ve Diyarbakır’ın yemeklik tereyağları, Türkiye çapında meşhurdur. Tiftik keçisi Siirt ve Mardin çevresinde beslenir. Keçi yününden yapılan Siirt battaniyesi çok meşhurdur. Bölgenin ve Türkiye’nin en iyi atları Şanlıurfa ilinde yetiştirilir.

  Tarım:Güneydoğu Anadolu bölgesi tarım yönünden genelde İç Anadolu bölgesine benzer. Gaziantep bölgesi dışında tarım alanlarının büyük kesimine tahıl ekilir. Tahıl ürünleri arasında birinci sırayı buğday alır. Bunu sırasıyla arpa ve mercimek tâkib eder.Türkiye darı ve mercimek üretiminin yarısı bölgede gerçekleştirilir. Pirinç ekimi başta Diyarbakır olmak üzere sulama imkânı olan bölgelerde yapılır.Sanâyi bitkileri bölgede fazla yetiştirilmez. Bölgenin sanayi bitkileri arasında yer alan tütün daha çok Adıyaman, Siirt ve Diyarbakır illerinde ekilir. Gaziantep, Diyarbakır illeriyle, Kilis, Islahiye ve Oğuzeli ilçelerinde üzüm bağları yaygındır.

  Gaziantep, Akdeniz iklimine sâhib olduğundan, bölgede antepfıstığı ve zeytin de yetişir. Son zamanlarda Siirt’te iri tâneli antepfıstığı üretimi önem kazanmıştır. 2. Mesport
  Moderators

  Güneydoğu Anadolu Bölgesinde Hayvancılık


  Güneydoğu Anadolu’da bozkırların geniş yer kaplaması küçükbaş hayvancılığı önemli hale getirmiştir. En çok koyun ve keçi beslenir. Güneydoğu Toroslar’ın eteklerinde ve Mardin – Midyat Eşiği’nde kıl ve tiftik keçisi beslenir. Bu bölgede küçükbaş hayvancılık ile birlikte yağ, peynir, yün gibi hayvansal ürünlerin de ticareti yapılmaktadır.

 3. Eleman
  Devamlı Üye
  Güneydoğu Anadolu bölgesinde küçük baş hayvancılık yapılır. Koyun yetiştiriciliği birinci sıradadır kıl keçisi Siirt ve Mardin de yetiştirilir ve kıl keçisinden elde edilen iplerle işlene Siirt battaniyesi meşhurdur.Tarım olarak mercimek yetiştiriciliği birinci sıradayken buğday, arpa fıstık ve nar yetiştiriciliği de yapılmaktadır.
+ Yorum Gönder


güneydoğu anadolu bölgesinde hayvancılık,  güneydoğu anadolu bölgesinde yapılan hayvancılık,  güneydoğu anadolu bölgesi hayvancılık,  güneydoğu anadolu bölgesinin hayvancılığı,  iç anadolu bölgesinde yapılan hayvancılık,  güneydoğu anadolu bölgesi hayvancılık faaliyetleri