+ Yorum Gönder
Bölge bölge Türkiye ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi Forumunda Güney Doğu Anadolu Bölgesi İklim Özellikleri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. HARBİKIZ
  Moderator

  Güney Doğu Anadolu Bölgesi İklim Özellikleri
  Güney Doğu Anadolu Bölgesi İklimi kısaca


  Güneydoğu Anadolu bölgesi, kara iklimi ile Akdeniz iklimi tesiri altındadır. Uzun süren yazlar çok sıcak ve kurak, kışlarsa yağışlı ve Doğu Anadolu’daki kadar olmasa da soğuk geçer. En soğuk ay ortalaması 1,5°C ile 6°C arasında değişir. En sıcak ay ortalaması ise 30°C civârındadır. En yüksek sıcaklık 48°C olarak 17 Temmuz 1978’de Cizre’de ölçülmüştür.

  Yağışlar, Suriye sınırına doğru inildikçe azalır.Senelik ortalama yağış miktarı kuzeyde 796 mm iken, Suriye sınırına yakın bölgelerde 331 mm’dir. 2. ELMAS
  Bayan Üye

  Bölge denizden uzak olduğu için sıcaklık açısından karasal iklim özellikleri görülür. Kışlar çok soğuk geçer ve en çok yağış kış mevsiminde görülür.Yaz ayları da çok sıcak ve kurak geçer.
 3. Eleman
  Devamlı Üye
  Güneydoğu anadolu bölgesinde doğu taraflarında karasal iklim görülür batı tarafında ise tropikal akdeniz iklimi görülür. doğuda kışları yağışlı ve soğuk geçerken yazları kurak ve sıcak geçmektedir. batı tarafında kışları yağışlı ve ılık geçmekte yazları ise sıcak ve nemli olmaktadır.
+ Yorum Gönder


güneydoğu anadolu bölgesinin iklim özellikleri,  güneydoğu anadolu bölgesi iklim özellikleri,  güneydoğu anadolu bölgesinin iklimi