+ Yorum Gönder
Bölge bölge Türkiye ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi Forumunda Güneydoğu Anadolu Bölgesinde Madenler ve Enerji Kaynakları Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mine
  Devamlı Üye

  Güneydoğu Anadolu Bölgesinde Madenler ve Enerji Kaynakları
  Madenler ve Enerji Kaynakları


  Madenler : Bölge maden bakımından zengin değildir. Gaziantep, Islahiye ve Kilis’te krom ve bakır yatakları bulunur. Kilis-Gölbaşı’nda fosfat çıkartılır. Ayrıca Toros Dağları’nda krom ve çinko yatakları vardır.

  Enerji Kaynakları : Petrolün çıkarıldığı tek bölgedir. Diyarbakır Havzası’nda Raman, Garzan, Şelmon yatakları ile Adıyaman’da Yanarsu Havzası’nda çıkartılır. Türkiye’nin petrol boru hatları bu bölge topraklarından geçer. Ayrıca Cizre’de önemli bir enerji kaynağı olan linyit çıkarılır.

  Enerji Üretim Tesisleri : Bölge enerji üretiminde giderek önem kazanmaktadır. G.A.P. kapsamında 22 hidroelektrik santral kurulması planlanmıştır. Önemli barajları Atatürk, Kralkızı ve Deve Geçidi’dir.
 2. Esma Şeker
  Görevli Bayan

  Güney doğu Anadolu Bölgesi ormancılıkta da iyi olmayan bir bölge olmadığı gibi Madenler bakımından da zengin olmayan bölgeler arasındadır. Fakat Güneydoğu Anadolu Bölgesi Enerji kaynakları bakımında petrolun çıkarıldığı tek bölgedir.
 3. Eleman
  Devamlı Üye
  Güneuydoğu anadolu bölgesi maden yönünden zengin değildir. Bölgeden çinko, krom ve fosfat madenleri çıkarılmaktadır. Enerji kaynağı olan petrol bu bölgeden çıkarılmakta ve batman rafinerisinde işlenmektedir.
+ Yorum Gönder


güneydoğu anadolu bölgesi madenleri,  güneydoğu anadolu bölgesindeki madenler,  güneydoğu anadolu bölgesinin madenleri,  güneydoğu anadolu bölgesinde madencilik,  güneydoğu anadolu bölgesinin madenciliği,  güneydoğu anadolu bölgesi madencilik