+ Yorum Gönder
Bölge bölge Türkiye ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi Forumunda Güneydoğu Anadolunun İklim Tipi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Güneydoğu Anadolunun İklim Tipi
  Güneydoğu Anadolu Bölgesi İklimi


  Denizden uzak olduğu için sıcaklık bakımından karasal iklim özellikleri görülür. Kışlar oldukça soğuk olup, en çok yağış bu mevsimde düşer. Yaz mevsimi ise enlemin, karasallığın ve güneyden esen çöl rüzgarlarının etkisiyle çok sıcak ve kurak geçer. Buharlaşma şiddeti çok fazla odluğundan yaz mevsiminin en kurak geçtiği bölgedir. Ayrıca batıdaki Gaziantep Yöresi’nde belirgin olarak Akdeniz ikliminin ektileri görülür.

  Doğal Bitki Örtüsü

  Bölgenin doğal bitki örtüsü bozkırdır. İç Anadolu bozkırlarına göre çok fakirdir. Bölgede antropojen bozkırlar da geniş yer kaplamaktadır. Ormanların en az alan kapladığı bölge olan Güneydoğu Anadolu’da mevcut ormanların büyük bölümü de tahrip edilmiştir. Toros Dağları eteklerinde görülebilen ormanlar ise kuraklık nedeniyle çok zayıftır.Dicle Nehri boylarında yer yer kavak ve söğüt toplulukları görülür 2. Kadir
  Devamlı Üye

  Güneydoğu Anadolunu'da iklim tipi kara iklimi ve Akdeniz iklimi tesiri altındadır.
 3. Eleman
  Devamlı Üye
  Güneydoğu anadolu bölgesinde karasal iklim görülür. Güneydoğu anadolu bölgesi yazları kurak ve sıcak geçirirken kışlarıda soğuk ve yağışlı geçirmektedir. Bölgede bozkırlar cılız ağaçlar bulunmaktadır.
+ Yorum Gönder