+ Yorum Gönder
Bölge bölge Türkiye ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi Forumunda Diyarbakır gezi rehberi, diyarbakır tarihi gezi rehberi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Diyarbakır gezi rehberi, diyarbakır tarihi gezi rehberi
  Diyarbakir gezi rehberi

  Diyarbakır gezi rehberi.png

  Diyarbakır gezi.png

  diyarbakır.png

  Mezopotamya’nın en eski yerleşimlerinden biri olan Diyarbakır iki miyona yaklaşan nüfusu ile doğunun Paris’i olarak adlandırılmaktadır.Tarih ve kültür kokusunu her yerde alıyorsunuz çünkü yirmi altı farklı medeniyet bu topraklarda hüküm sürdü İ.Ö üçbinlerden taaaaa! bu yana.Dünya üzerindeki en uzun surlara sahip Çin ülkesinden sonra Diyarbakir onu takip ediyor.Buda onun ne denli önem arz edilen bir şehir olduğunu gösteriyor tarihin en derinlerinde dahi.Önemli yazarları şairleri içerisinde yetiştirmiştir,en önemlisi yaş otuz beş yolun yarısı diyen Cahit Sıtkı Tarancı dır.Onun evi şimdilerde bir müze mutlaka görülmeli.Diyarbakır’da kiliselere sıkça rastlanır,bu kiliselerin birkaçı Camiye dönüştürülmüştür.Belkide sizinde duymuş olabileceğiniz Ulu Cami,eskiden hristiyanların ayin yeriydi.Şimdi bir müslüman mabedi.Bu tarihi hiristiyan yapıları halen Süryani halkın mabedir.

  Hanları ile nam salmış ilimiz halen dededen kalma zanaatkarları barındırmaktadır.Kendinizi yüzyıllarca öncesine götürmek için bu hanların havasını solumanız yeterli.Bu civarda ucuz pansiyon bulmakta işten değil.
  Diyarbakırda Gezilecek Yerler:

  ZiNCiRiYE MEDRESESİ:Bin yıllık bir eğitim merkezidir.Kültürel boyutta bölgenin binlerce yıl önce bile ne denli geliştiğinin bir göstergesidir.

  DÖRT AYAKLI MiNARE:insanlar buraya gelerek dileklerinin gerçekleşmesi için dua ederler.

  MERYEMANA KiLİSE süryanilere aittir.

  Diyarbakır belediyesine şu numaradan ulabilirsiniz: 0412-22-94-88-0

  Diyarbakır Sağlık Müdürlüğü numarasınıda 0-412-28-84-43-1 olarak verelim.

  Diyarbakır havalanına diyarbakır merkeze pekte uzak değil. 2. Katibe
  Devamlı Üye

  Diyarbakır tarihi ve görkemiyle doğunun Parisi olarak adlandırılan kendine has kalesiyle surları mezopatamyanın en güzel ilerinden biri olmaktadır Diyarbakır kendİşine has bir asalete sahip türkiyenin çok sevilen ilerinden biridir
+ Yorum Gönder


diyarbakır tarihi yerleri,  diyarbakır şehir merkezi,  diyarbakır tarihi,  diyarbakırın tarihi yerleri,  diyarbakır tarihi yerler,  dıyarbakır tarıhı yerlerı