+ Yorum Gönder
Bölge bölge Türkiye ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi Forumunda Kilis elbeyli hakkında yazı ve resim Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Kilis elbeyli hakkında yazı ve resim
  Kilis elbeyli hakkında yazı ve resim

  Elbeyli, Kilis

  Elbeyli 1040-1157 tarihleri arasında Büyük Selçuklu İmparatorluğu sınırları içerisindeyken, sırasıyla; İlhanlılar ve Dulkadıroğulları eğemenliğine geçmiş olup, Yavuz Sultan Selim döneminde 1517 Mercidabık Zaferi ile Osmanlı İmparatorluğu egemenliğine geçmiştir. Cumhuriyetin ilk yıllarında (1930) Suriye’nin Carablus kazasına bağlı bir köy iken Misaki Milliden sonra Carablus Suriye sınırları içerisinde kalınca 1931 yılında köy olarak Kilis ilçesine bağlanmıştır. 1946 yılında ilçe olan Oğuzeli’ne bağlanmış olup, 06 haziran 1995 tarih ve 22305 sayılı resmi gazetede yayımlanan 550 sayılı K.H.K. ile ilçe konumuna kavuşarak Kilis İline bağlanmıştır.

  Elbeyli, Kilis.jpg
  ilçemiz Suriye sınırı bitişiğinde kuruludur. güneyinde Suriye, kuzeyinde Gaziantep, doğusunda Gaziantep’e bağlı Oğuzeli ilçesi, batısında ise Kilis ili ile sınır komşusudur. Arazi yapısı düz ova şeklindedir. Denizden yüksekliği 650 metredir. ilçenin iklimi genellikle Akdeniz iklimine yakındır, yazları sıcak ve kurak, kışları ise ılıktır. yağışlar genelde yağmur şeklinde düşmektedir. İlçemiz Kilis’e 35 km, Gaziantep’e 55 km uzaklıktadır. 2. Çisem
  Bayan Üye

  Güneydoğu Anadolu Bölgesinde yer alan Kilis bir çok devlete ev sahipliği yapmış bir çok hükümdarın egemenliğine girmiş böylece tarihi yapıların oluşmasına zemin hazırlamıştır.
+ Yorum Gönder


kilis elbeyli