+ Yorum Gönder
Bölge bölge Türkiye ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi Forumunda Diyarbakır Çınar hakkında yazı ve resim Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Diyarbakır Çınar hakkında yazı ve resim
  Diyarbakır Çınar hakkında yazı ve resim


  Diyarbakır ili tarihçesine paralel bir durum arz eder. İlçe bir çok uygarlığa yerleşim merkezi olmuştur. Çaldıran Seferinden sonra 1515’te Osmanlı İmparatorluğuna bağlanan bölgede 1.Dünya Savaşından sonra düşman işgali olmamıştır. Cumhuriyetin ilk yıllarında Diyarbakır merkeze bağlı şirin bir köy olan Çınar 23 Haziran 1937 yılında bağımsız ilçe haline gelmiştir.

  Diyarbakir-Cinar.jpg
  İlçemiz Diyarbakır havzasının güney kesiminde Diyarbakır Mardin arasında yer almaktadır. İlçenin kuzeybatısında Diyarbakır il merkezi, batısında Şanlıurfa/Siverek ve Viranşehir, Güney ve Güneybatısında Mardin/Mazıdağı ve Derik, Doğusunda ise Mardin/Savur ve Diyarbakır/Bismil ilçeleri vardır. 1.952 Km2’lik yüzölçümüyle coğrafi alan itibariyle Diyarbakır’ın en büyük ilçesidir
  İlçemizin geçmişini simgemleyen belli başlı Tarihi ve turistik yerler; Pir ibrahim Mağrası, Kale-i Zrzevan ve Hıdır kalesi ile Güzelşeyh Kasrı’dır. 2. Eleman
  Devamlı Üye

  Pek çok uygarlığa ev sahipliği yapmış çınar ilçesi Diyarbakır iline bağlıdır. İlçenin tarihi diyarbakır ile aynı seyretmektedir. Cumhuriyet döneminde diyarbakır iline bağlı bir köy olan çınar ilçesi 1937 yılında diyarbakıra bağlı bir ilçe haline getirilmiştir.
+ Yorum Gönder


diyarbakir cinar ,  çınar,  çinar,  diyarbakır çınar,  Diyarbakır çınar ilçesi