+ Yorum Gönder
Bölge bölge Türkiye ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi Forumunda Diyarbakır Dicle hakkında yazı ve resim Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Diyarbakır Dicle hakkında yazı ve resim
  Diyarbakır Dicle hakkında yazı ve resim  Dicle ilçesinin tarihi üzerinde henüz bir araştırma yapılmamış olmakla birlikte buranın asırlardan bu yana meskun olduğuna işaret eden tarihi eserlere gerek merkezde ve gerekse köylerde sık sık rastlanmaktadır. İlçe merkezinde 1960 yılında yapılan bir kazıda üzerinde üzüm motifleri işlenmiş büyük taşlardan yapılmış sütun başlıkları, diğer bazı kazılarda da çok eski mezar taşları bulunmuştur. Bunlardan başka ilçe merkezinin dayandığı tepelerin gerek üzerinde gerekse yamaçlarında ve bu arada Döğer köyü civarında halen muntazam oda şeklini koruyan mağaraların bulunması tarihi yerleşimi isbatlayıcı örneklerdir. Yakın zamana kadar varlığını sürdüren kale kalıntıları da bütün bunları tamamlamakta ve çevrenin yüzyıllardan bu yana insanlar tarafından kullanıldığını gözler önüne sermektedir.

  dicle_diyarbakir.jpg
  Diyarbakır iline bağlın olan Dicle ilçesi merkeze 92 Km uzaklıktadır. Kuzeyi Elazığ ilinin Palu ilçesi, doğusu Hani ilçesi, güneyi Diyarbakır ilinin merkez ilçesi, batısı Ergani ve Maden ilçeleriyle çevrilidir. 975 Km2 lik bir alana yayılmış olan ilçe topraklarının büyük bir bir bölümü dağlık ve ormanlıktır. Ovalar ise dağlar arasına yerleşmiş küçük parçalar halindedir. İlçe merkezinin deniz seviyesinden yüksekliği 970 metredir. Arazinin % 30’unu meşe ağaçları ile kaplı ve ormanlık olması yüzünden Diyarbakır’ın diğer ilçelerine göre daha fazla yağış almaktadır. Yağmurlar özellikle aralık ayında başlayıp, nisan ayı sonuna kadar devam eder. Yazlar çok sıcak ve kurak, kışlar ise çok soğuktur.
  Dicle ilçemizde kaleler, köprüler eski mezarlar ve mağralar önemli tarih göstergeleridir. İlçede Dıbni köyündeki han, köprü ve Şemsiler’e ait kilise, Ekrek yakınındaki oyuk kaya mezarları, Bırdınç köyrüsü, Kral Kızı Taşı ve aynı kaya üzerindeki efsane mezar tarihi ve turistik olarak gezilebilecek yerlerdir. 2. Çisem
  Bayan Üye

  Diyarbakır ilinin yeryüzü şekilleri iklimine yansımıştır.En sıcak bölgelerden biridir. Diyarbakır'ın bir başka yönü ise birçok tarihi kalıntılara ev sahipliği yapıyor olmasıdır.
 3. Eleman
  Devamlı Üye
  Diyarbakır iline bağlı olan ilçe ile tam bir araştırma yapılmamışsa da yapılan bazı kazılarda çok eski tarihlerden bu yana yerleşim yeri olarak kullanıldığını göstermektedir. Dicle ilçesi diğer ilçelere göre orman bakımından daha zengindir. Ormanlık alanın fazlalığı buradaki yağış miktarını arttırmaktadır.
+ Yorum Gönder


diyarbakır dicle ilçesi