+ Yorum Gönder
Bölge bölge Türkiye ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi Forumunda Diyarbakır Hazro hakkında yazı ve resim Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Diyarbakır Hazro hakkında yazı ve resim
  Diyarbakır Hazro hakkında yazı ve resim  Kuruluş tarihi çok eski olan Hazro’nun Asur tarihindeki adı “Hataro” idi. Daha sonra “Hacra” denilmeye başlanılmıştır. Bugün “Hazro” şeklini almıştır. Hazro Bucağı 195yılında ilçe olmuştur. Hazro ilçesinin bağlı bulunduğu Diyarbakır merkez ilçeye olan uzaklığı 52 km’dir.

  diyarbakir-hazro.jpeg
  İlçenin köyleri daha çok ilçenin orta kesimindeki dağ eteklerinde toplanmıştır. İlçe merkezi engebeli bir alanda Uzuncaseki Dağı eteğinde kurulmuştur. Hazro ilçesinin 1990 yılı genel nüfus sayımına göre toplam nüfusu 23.971’dir. Bu nüfusun 8.048’i ilçe merkezinde geri kalan 15.923’ü de köylerde yaşamaktadır. Yani nüfusun 34’ü ilçe merkezinde, % 66’sı köylerde yaşamaktadır. İlçeye bağlı 24 köy ve 36 mezrası mevcut olup, nahiyesi yoktur.
  İlçemizde Tercil Kalesi, Şahabuddun ve Şapur Türbeleri ve Derebeyi Saray Kalıntıları önemli tarihi ve turistik yerlerindendir. 2. Katibe
  Devamlı Üye

  hazro ilçesi diyar bakırın turistlik yerlerden biridir asur lılara ev sahipliği yapmış ilçe dağ eteklerindeki evleri çok beğenilmekte olan ilçelerden biradir
+ Yorum Gönder


hazro,  diyarbakır hazro,  hazro ilçesi,  diyarbakır hazro ilçesi,  diyarbakır hazro resimleri