+ Yorum Gönder
Bölge bölge Türkiye ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi Forumunda Güneydoğu Anadolu Bölgesinde tarım özellikleri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Güneydoğu Anadolu Bölgesinde tarım özellikleri
  Güneydoğu Anadolu Bölgesinde tarım

  1- Tarım alanları geniş ve verimli Buharlaşma-kuraklık ve sulama problemi var.
  2- Türkiyer17;de en fazla k.mercimek, Antep fıstığı, karpuz.
  3- Pamuk, tütün, üzüm üretiminde son yıllarda önemli artışlar var. 2. Zühre
  Devamlı Üye

  Güneydoğu Anadolu Bölgesi Tarım ve Hayvancılık Özellikleri

  Güneydoğu Anadolu Bölgesinde arazinin yaklaşık % 40′nı ekili-dikili alanlar oluşturur. Bu alanların üçte biri nadasa ayrılmaktadır. Bölgede nadas alanlarının geniş olması ve tarım alanlarındaki verim düşüklüğü kuraklı*ğın fazla olması ile ilgilidir. Bölgedeki akarsuların derin vadilere gömülmüş olarak akması, bu akarsulardan su*lama amaçlı yararlanılmasını zorlaştırmaktadır. Bu nedenle bölgede kısa adı GAP olan Güneydoğu Anadolu Sulama Projesi hazırlanmıştır.

  Bölge; pamuk, antep fıstığı ve kırmızı mercimek üretiminde Türkiye’de ilk sırayı alır. Bölgede üzüm, zeytin, tahıl, tütün, susam ve nohut da yetiştirilmektedir.

  Hayvancılık

  Bölgede düzlükler geniş yer kapladığı ve bozkırlar yayılış gösterdiği için küçükbaş hayvan beslenir. Küçükbaş hayvanlar içinde en çok beslenen koyun ve kıl keçisidir. Güneydoğu Anadolu Bölgesi Tarım ve Hayvancılık konusunu aktardık.

 3. Eleman
  Devamlı Üye
  Güneydoğu Anadolu bölgesinde kuru baklagil tahıl ve karpuz kavun yetiştiriciliği ile üzüm yetiştiriciliği fıstık ve nar yetiştiriciliği yapılmaktadır. Sanayiye yönelik pamuk üretimi de yapılmaktadır.
+ Yorum Gönder