+ Yorum Gönder
Bölge bölge Türkiye ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi Forumunda Batman Ekonomik Faaliyetleri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Batman Ekonomik Faaliyetleri
  Batman Ekonomik Faaliyetleri

  Türkiye'nin petrol ihtiyacının % 20'si bu bölgeden karşılanır. Petrolün bir kısmı Batman-İskenderun boru hattı ile Yumurtalık bölgesine gönderilmektedir. İlde petrol rafinerisinden başka büyük sanayi fabrikası yoktur. Tuğla fabrikaları, yem fabrikaları, mercimek işleme fabrikaları, çırçır fabrikaları, bisküvi fabrikaları özel sektöre ait olup, küçük işletmelerdir.

  Tarım, Batman ve Beşiri ovalarında yapılmaktadır. Batman Ovası, ülkemizin sayılı verimli ovalarından biridir. Sulama yapılan alanlarda pamuk, tütün, tahıl, baklagiller ve meyve-sebze yetiştirilir. GAP bu bölgede de tarımın gelişmesinde büyük rol oynayacaktır. Dağlık bölgelerde büyükbaş hayvancılığı gelişmiştir.
 2. AZMİYE
  Devamlı Üye

  Batman Ekonomisi, tarım, hayvancılık ve en fazla da petrole dayalı bir ekonomiye sahiptir. İl Merkezinde ve ilçelerinde sanayi gelişmemiştir ancak yeni yeni kendini geliştirmeye çalışmaktadır. Petrol yönünden zengin olan Batman daha da ilerleme yolunda ilerlemektir.
 3. Eleman
  Devamlı Üye
  Batman ekonomisi petrol, tarım ve hayvancılığa dayanır. Bölgeden çıkarılan petrol ülkemizin petrol ihtiyacının %20 sini karşılamaktadır.Buradan çıkarılan petrol boru hattı yardımı ile yumurtalığa taşınmaktadır.
+ Yorum Gönder