+ Yorum Gönder
Güncel Konular ve Günün Duası Forumunda Günün Duası - Hilâl'i Görünce Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Gizli @ yara
  Özel Üye

  Günün Duası - Hilâl'i Görünce
  Hilâl'i Görünce Söylenecek Dua


  Hilâli gördükleri zaman Resûl-i Ekrem sallallahu aleyhi ve sellem şöyle söylemişlerdir:

  -"Ey Rabbim! Bize bunu bereket ve îmân ile başlat, selâmet ve îmân ile başlat. Ey Hilâl! Benim de senin de Rabbimiz Allah'dır." (49)
  Yine hilâli gördükleri zaman:

  "Allah büyüktür, Allah büyüktür, hamd Allah'a mahsustur, Allah'a dayanmaktan başka kudret kuvvet yoktur. Allah'ım! Senden bu ayın hayrından istiyorum, kaderin şerrinden ve mahşer gününün şerrinden sana sığınıyorum. " (50) 2. Mine
  Devamlı Üye

  Peygamber efendimiz yatmadan önce, uyandığında ve gecenin üçte birinde ibadete kalktığında nasıl dua ederi? Duanın hayatımızdaki yeri nedir?

  Peygamber Efendimiz gecenin son üçte birine doğru uyanırdı. Cihana bedel gözlerindeki uykuyu eliyle silerek doğrulur ve “Bizi öldükten sonra dirilten Allah’a hamd olsun. Yeniden diriltip huzurunda toplayacak da O’dur.” diye dua ederdi. Bazen Medine’nin berrak gökyüzüne bakarak, l-i İmrân Sûresi’nin son on bir âyetini okurdu. Sağ tarafından başlayıp gömleğini giyer ve ilk iş olarak inci dişlerini misvâklardı. Abdest bozacağı yere yaklaştığı sırada “Allah’ım! Her tür şeytandan (kötülüklerden ve günahlardan) sana sığınırım.” diye dua eder, oradan uzaklaşırken “Allah’ım! Beni bağışlamanı dilerim.”

  Anlamında “Gufrânek” derdi. (Tirmizî, Tahâret 7) Abdest alıp teheccüd namazına başlardı. Canlı ve coşkulu bir ibadetten sonra mübarek bedeni yorulduğu için yeniden istirahata çekilirdi. Ayrıca geceleri Bakî Mezarlığı’na gider, vefat eden ashâbına dua ederdi. Çok önem verdiği bu görevi hiç ihmâl etmezdi. Sabaha doğru müezzin, Resûlullah’ın evine iki defa uğrardı. Birincisinde namaz vaktinin girdiğini haber verir, o zaman Efendimiz tekrar kalkıp sabah namazının iki rekat sünnetini kılar, sağ tarafına uzanıp dinlenirdi. Müezzinin ikinci gelişinde mescide çıkıp kendisini bekleyen ashâbına sabah namazını kıldırırdı. (Buhârî, Teheccüd 23) Namaza başlamadan önce safların ip gibi düzgün tutulmasını tavsiye eder, bazen sahabilerin omzuna dokunarak herkesi bir hizaya getirirdi. (Müslim, Salât 122- 128)
 3. Asel
  Bayan Üye
  Dört büyük imamdan Ahmed b. Hanbel hazretlerine ait, kıyamet gününün dehşetinden necat bulmak için okunacak bir dua

  Bismillahirrahmanirrahîm
  Ebed Sultanı, Vâhid ü Ehad, Ferd ü Samed olan.. gökleri direksiz ayakta tutan.. arzı donmuş bir su üzerinde durduran.. türlü türlü varlıklar yaratan ve onları sayıp döken.. rızıklarını taksim eden ve fazl u kereminden hiçbirisini mahrum bırakmayan Rabbim, bir arkadaş yahut bir evlat edinmekten de, daha başka bütün eksikliklerden de münezzeh ve müberradır.
+ Yorum Gönder