+ Yorum Gönder
Güncel Konular ve Günün Duası Forumunda Hz Adem'in a.s Duası Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Gizli @ yara
  Özel Üye

  Hz Adem'in a.s Duası
  Hz Adem'in a.s Duası


  Adem (a.s) ve eşi cennette kendilerine yasaklanan ağacın meyvesinden yedikten sonra cennetten yeryüzüne indirilince şöyle dua etmişlerdir:

  رَبَّنَا ظَلَمْنَا أَنفُسَنَا وَإِن لَّمْ تَغْفِرْ لَنَاوَتَرْحَمْنَا لَنَكُونَنَّ مِنَ الْخَاسِرِينَ  OKUNUŞU:"lRabbenâ zalemnâ enfüsenâ ve il lem teğfir lenâ ve terhamnâ le-nekÛnene mine'l -hâsirîn."

  ANLAMI:"Ey Rabbimiz! Biz kendimize zulmettik,eğer bizi bağışlamaz ve bize rahmetinle muamele etmezsen muhakkak ziyana uğrayacaklardan oluruz." (Araf ,7/23)

  Bu duayı Adem ve eşi ,cennette kendilerine yasak edilen ağacın meyvesinden şeytana uyarak yedikten sonra yapmışlardır.(A'raf,7/19-22;Bakara,2/35-36

  "Adem (Vahiy yoluyla) Rabbinden birtakım kelimeler aldı,(Bu kelimelerle amel edip Rabb'ine tövbe etti ve affı için yalvardı.Allah'da) bunun üzerine tövbesini kabul etti.Şüphesiz O, tövbeleri çok kabul edendir,çok bağışlayandır."(Bakara,2/37)

  Yüce Allah,Adem (a.s) ve eşinin dualarını kabul etmiş ve onları affetmiştir. İnsanların atası Adem ve havva nın tövbe ve duası ,nesli için örnek olmuştur.

  Bu duada yüce Allah, Mü'minlere ;insanın hata edebileceğini, yasak bir fiili işlediği zaman kendi nefsine zarar vermiş olacağını, 2. Asel
  Bayan Üye

  dua günün duası


  Bahtına düştük, ey biricik Matlûb'umuz, Maksûd'umuz, Mahbûb'umuz; ne olur, tevbelerimizi kabul, kalblerimizi de ihya buyur! Buyur ki, günahlarımızı affedebilecek, yaralarımızı sarıp tedavi edebilecek Sen'den başka hiçbir kimse bilmiyoruz.
  Girdiğim yere dürüstlükle girmemi sağla
  Çıktığım yerdende dürüstlükle çıkmamı sağla
  Bana TARAFINDAN Hakkıyla güç ver.
  rabbim beni hidayetle dosdoğru yola ilet ve her işimde başarılı kıl
  amin
+ Yorum Gönder