+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
Güncel Konular ve Günün Sözü Forumunda Günün Yorumu Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Börtecine
  Devamlı Üye

  Günün Yorumu








  Günün Anlam Dolu Yorumu

  Bu başlık altında, bazen sıkıntılarımızı, bazen dert ve tasalarımızı, bazen ise aşklarımızı münakaşa edeceğiz.Bazı zaman olacak ülke gündemine gem vurup, bilinmeyen limanlardan çekeceğiz zincirlerimizi.Bu başlık altında çoğu zaman benden , kendimden parça olan kelimeler sarf olunacak bazense fikir babalarımın..Günün ilk sözü Cemil Meriç'ten;

  Canavarlarla dolu bir ormandayız. Yolumuzu hayaletler kesiyor. Tanımadığımız bir dünya bu. İthal mali mefhumların kaypak ve karanlık dünyası. gerçek, kelimelerin arkasında kayboluyor.

  Ne güzel tarif; "Gerici, bir toplumun gelişmesini sağlayacak hiçbir yeniliği istemeyen, her yönüyle eskiyi özleyen ve eski düzeni getirmeye çalışan (kimse)” (Meydan – Larousse). Tarifin tek kusuru bu ucûbenin hangi çağda, hangi ülkede yaşadığını söylememesi.

  Murdar bir hâl’den muhteşem bir maziye kanatlanmak gericilikse, her namuslu insan gericidir.

  4. Murad’a, Süleyman devrine dön! diye haykıran Koçi Bey'den Reşit Paşa’ya kadar Osmanlı Devleti’nin bütün ıslahatçıları gerici. Dante, yaşadığı çağdan iğrenir. Balzac eserini iki ezelî hakikatin ışığında yazar: Kilise ve krallık. Dostoyevski maziye âşık. Dante gerici, Balzac gerici, Dostoyevski gerici!

  Gerici, ilerici Düşünce hürriyeti bu mülevves kelimelerin esaretinden kurtulmakla başlar, düşünce hürriyeti ve düşünce namusu.
  (Bu Ülke s. 80)








 2. Börtecine
  Devamlı Üye





  Canım sıkkın öylesine olsun bugün..

  [QUOTE]Muhammet kendinde misin ?Yolumu unuttun yoksa sana gelebilen ? Sahi ne o, zift gibi içine hayasızca nakşeden ? Şu günlerde herşey angarya galiba

  [/QUOTE]





 3. Börtecine
  Devamlı Üye
  GÜNÜN YORUMU

  İNSAN dilinin altında gizlidirTÜRK şekilci değil şekillidir.Biçimci değil,Biçimlidir. TÜRK’ ün dili Türkçe'dir ve Türkçe edepli bir dildir…
  Bu sözü eklememin sebebi Türkçe'nin gitgide anlaşma dilinden çok ANLAŞAMAMA dili olma noktasına varmasıdır.Türkçe milli şuur, milli kültür ve ahlakımızın payidar kalabilmesi için asli unsur ve mihenk taşıdır.Eğer kendimize Türk deme şerefini yakıştırıyorsak ve gelecek kuşaklarında bu şerefe erişmelerini istiyorsak dilimizi tadında bırakalım,bulandırmayalım.

  Milletimizin kanında olan kötü huyların başında üşengeçlik gelmektedir, Nihal atsız : 'Kutlu bir varlık olan dil, kısaltmak, zamandan kazanmak için bozulamaz.' der.Bu kötü huy özellikle msn ve internet ortamında baş göstermekte ve suda oluşan halka gibi git gide çapını genişletmektedir.Kendine 'Türk' diyebilen andalarımızın bu yanlışlıkları yapmamaları ve tamamiyle hatasız bir öz Türkçe için bu çabayı göstermeleri gerekir.

  Türkçe düşünen tüm gençliğe esenlikler dilerim





 4. Börtecine
  Devamlı Üye
  Bugünün şartlarına Nihal Atsız'ın cevapları maliktir..

  "Eskiden Türkler arasında bir ayrılık konusunda Sünnilik-Şiilik meselesi de artık bahis konusu sayılmaz. Bunların hepsi Müslüman Türk'dür ve Müslümanlığı anlayıştaki içtihat farkları, artık Türkler arasında ikilik doğuramaz."


 5. Börtecine
  Devamlı Üye
  Keşmekeş bir hayattan eksantrikler günü bu gün..

  Karanlıklar arkasında ümit şimşekleri ne zaman çakacak ?


 6. Börtecine
  Devamlı Üye
  Bugünün sözü Seyyid Ahmet Arvasi Hocamızdan ;

  ''Hayretle gördüm ki, bu ülkede Türk kelimesinden ürkenler var. Yine hayretle gördüm ki, bu ülkede İslam kelimesinden ürkenler var. Ve yine ürpererek gördüm ki, bu ülkede Türk ve İslam kelimelerinin yan yana gelmesinden dehşete kapılan kişi ve çevreler var.”


 7. Börtecine
  Devamlı Üye
  GÜNÜN YORUMU

  Batının nazarında soyuna soyuna öleceğime, doğunun bozkırında doğuru doğura ölmeyi yeğlerim!..Batı'nın kökü kin, lanet, hayasızlık , riya, hodbinlik.Şuursuz ve milli ahlaktan yoksun gençlerimizin batı hayranlığı tamamiyle hezeyan.Çözüm ; Milli amentümüz Türk milleti, milliyetimizin benliği


  “Ne büyük söyle, ne çok söyle; yiğit işte gerek. Lafı bol, karnı geniş soyları taklit etme; Sözü sağlam, özü sağlam, adam ol, ırkına çek.” Mehmet Akif Ersoy


 8. Börtecine
  Devamlı Üye
  ZİYA GÖKALP

  Uyu yavrum, uyanacak günler var,
  Yarınları gözetleyen dünler var.
  Baban şehit izlerinde ünler var.
  O izlerde sen de dolaş
  Öç gününe sen tezce ulaş
  Ziya Gökalp
  Bir kaç gündür şehit haberleri almaktayız ; içimiz burkuluyor , adeta yaramıza tuz basılıyor.Körpecik yavrular yetim, gencecik annelerimiz dul kalıyor.Herşeye rağmen Vatan Sağolsun ! Bu soysuz çapulcu sürülerinin elbet bir gün sonu gelecektir.Çözüm her zamankinden daha çok çalışmak, her zamankinden daha çok bilmek ve çocuklarımızı milli şuur ve dini ahlakla yetiştirmektir.Tarihimiz kudretini ummanlar dolduracak şehit kanlarından almaktadır, önemli olan mazimize yakışır, ahlaklı ve ayakları yere basan bireyler olmaktır.İt sürüleri bilmelidir ki Türkiye cumhuriyeti ve onun yapıtaşı Türk milleti damarına basıldığı suyuna gidildiği takdirde ininde bekleyen Bozkurt misali acımasız, ulu ve imanlıdır.Bedeli verilen bu toprakların, bu insanların ve tarihin bir dirhemi bile size haramdır.
  Şehitlerimize Allahtan rahmet, ailelerine ve yakınlarına sabır diliyorum.


  Bütün Türkler bir ordu, katılmayan kaçaktır
  Töremizde yazılı, harpten kaçan Alçaktır.

  H.Nihal Atsız


 9. Börtecine
  Devamlı Üye
  GÜNÜN YORUMU İLE İLGİLİ BİLGİ

  Acılı Gönüllerin İlâcı Başbuğ!.. TürkTürk'e düşman etmek isteyenler revaçta… Beyinlerin bir çoğu tatilde, ruhlar savaşta. Geri kaldık kalkınmada, inançta. Fikirler kök salmaz böyle kıraçta
  .

  Kurtlar puslu havada
  Toplandı Ankara'da
  Giden heybetli çınar
  Milyonlarsa arkada

  Yandı yürekler yandı
  Yağan kar ile sönmez
  Milyonlar bir ağızdan
  Diyor Başbuğlar çlmez
  Başbuğlar ölmez

  Vatan millet aşkına
  Geçen çileli ömur
  Yatak yorganda değil
  Çınar ayakta ölur

  Yandı yürekler yandı
  Yağan kar ile sönmez
  Milyonlar bir ağızdan
  Diyor Başbuğlar çlmez
  Başbuğlar ölmez

  Neyler Kerkük'te Türkmen
  Türkistan neyler onsuz
  Sabır ver yüce mevlam
  Kaldık başsız ve kolsuz

  Yandı yürekler yandı
  Yağan kar ile sönmez
  Milyonlar bir ağızdan
  Diyor Başbuğlar çlmez
  Başbuğlar ölmez
  Yastayız!


 10. chalo
  Üye

  GÜNÜN YORUMU

  Yokluğunun yıl döneminde yine yas yine yaş var

  Mekanın cennet olsun BASBUĞUM
  Ülkün ülkümüz ,ufkun ufkumuzdur .


+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu