+ Yorum Gönder
Güncel Konular ve Günün Yemeği Forumunda Forumacil Günün Yemeği Maklube Tarifi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mine
  Devamlı Üye

  Forumacil Günün Yemeği Maklube Tarifi
  Maklube Yemeğinin Tarifi


  Makbule yemeği nasıl yapılır ?

  Forumacil

  MALZEMELER:
  6 çay bardağı pirinç
  yarım kilo kuşbaşı et
  1 adet patlıcan
  1 büyükboy soğan
  2 büyükboy patates
  2 adet havuç
  3 yemek kaşığı tereyağ
  Bir miktar kuş üzümü,salata malzemesi

  Hazırlanışı:
  YAPILIŞI:Pirinç kişi sayısına göre ayarlanarak yıkanır ve tuzlu sıcak suda bekletilir.Kuşbaşı doğranmış et düdüklü tencerede haşlanır.Patates,patlıcan ve havuçlar halkalar halinde kesilip tuzlanarak yağda kızartılır.Ayrı bir kaba alınır.Bekletilen pirinç ayrı bir tencerede tereyağında kavrularak bir kaba konur. Haşlanan et de hafif yağda kavrulur.
  Soğanlar halkalar halinde kesilerek asıl yemeğin yapılacağı tencerenin dibine dizilir.(Pilavın dibini tutmaması için)Sıra ile üzerine bir miktar et,patates,havuç,patlıcan dizilir.Bir miktar da kuş üzümü atılır.Üzerine kavrulan pirincin 3 te biri dökülerek düzlenir.Bu işlem 3 kez tekrarlanır.3. tekrarda pirincin malzemeleri tam kapatmasına dikkat edilir.Bir miktar tuz ilave edilerek pirinç dağılmayacak biçimde üzerini 2 parmak kalınlığında kapatacak kadar kaynamış su ilave edilir.Kısık ateşte pişirilerek 5 dakika dinlendirilir.Tencere tepsiye ters çevrilerek bir süre sonra kaldırılır.Etrafı salata ve yoğurtla süslenir.

  AFİYET OLSUN!
 2. Meryem
  Bayan Üye

  maklube bilinen eski ama çok lezzetli yemeklerdendir tabi biraz marifetli ve eli çabukta oolmak gerek bu yemek biraz özen isteyen bir yemektir
+ Yorum Gönder