+ Yorum Gönder
Güncel Konular ve Günün Yemeği Forumunda Günün yemeği - Analı Kızlı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. HARBİKIZ
  Moderator

  Günün yemeği - Analı Kızlı
  Analı Kızlı Tarifi  analı kızlı için hangi malzemeler kullanılır ?

  Malzemeler
  300 gr çekilmiş siyah et,
  yarım kilo ince bulgur,
  2 orta boy soğan,
  3 yemek kaşığı biber salçası, domates salçası,
  1 yemek kaşığı pul biber,
  tuz,
  karabiber,
  1 su bardağı haşlanmış nohut,
  200 gr haşlanmış parça et.
  Sosu için;
  sumak, nar ekşisi, tereyağı, nane.


  Hazırlanışı:
  Önceden ıslatılmış nohut ile et pişirilir. Çiğ köftelik et, ince bulgur, ince kıyılmış soğan, biber salçası, toz biber, tuz ve karabiber eklenerek iyice yoğrulur. Bu köfteler fındık büyüklüğünde yuvarlanarak kaynar suda haşlanır. Pişen et nohutun içine eklenir. Yemeğin sosu içine eklendikten sonra birkaç dakika kaynatılıp sumak sosu da eklendikten sonra servise hazır hale gelir.

  Hikâyesi
  Birecik’de yaşayan Suzi ana adındaki bir kişi yapmış ve yemeğe adını koymuştur. Suzi ananın tam sekiz tane oğlu vardır. Kendisi bir kız çocuk özlemiyle yanıp tutuşmaktadır. Suzi ananın Tanrı’ya yakarışları boş çıkmamıştır. Bir kız evlat sahibi olmuştur. Suzi ana kızına gözü gibi bakıp büyütüp evlenecek yaşa getirmiştir Nihayetinde Suzi ananın kızına görücüler gelmektedir. Fakat Suzi ana hepsine bir kulp bulup kızını bir türlü vermemektedir. Kızı bir gün bir genci sever ve onunla kaçar, biricik kızının yanında olmamasına dayanamayan Suzi ana yataklara düşer. Bunu öğrenen kızı eşini de ikna ederek anasının elini öpmeye gider. Kızının özlemiyle yaşayamayacağını anlayan anne kızını affeder. Kırk gün kırk gece ziyafet düzenler. Analı Kızlı yemeği bu muhteşem düğün esnasında yapılan çok özel bir yemektir.

  AFİYET OLSUN!
 2. Meryem
  Bayan Üye

  analı kızlı yemeği eski ve çok yapılan yemeklerdendir doğuda sıklıkla yapılan bu yemek gerçekten çok lezzetlidir tabi anayemek olarakta servis yapabilirsiniz
+ Yorum Gönder