+ Yorum Gönder
İnternet Sorunları ve Güvenlik Açıkları Forumunda Truva atı" (Trojan Horse) nedir? Bir virüsten farkı var mı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mesport
  Moderators

  Truva atı" (Trojan Horse) nedir? Bir virüsten farkı var mı

  Truva atı (Trojan Horse)'nın Virüsten Farkı


  Bir nevi virüs aslında çünkü o da zarar veriyor. Sadece ilk önce kendini belli etmiyor. Yavaş yavaş zarar vermeye başlıyor. Söz gelimi, sadece bir virüs bulaştırmak için yazılmış bir oyun programı. Oyunu çalıştırıp oynuyorsunuz; ve sonra bir sürü zarara maruz kalıyorsunuz.
 2. Zeyneb
  Bayan Üye

  Truva Atı Nedir

  Ünlü Truva savaşı büyük Yunan şairi Ilomer"in "livada" isimli eserinde son derece renkli ve etkileyici bir üslupla anlatılmıştır. M.Ö. 1200 yıllarında, tahtadan yapılmış, içi oyuk, çok büyük bir at heykeli, Truva şehrinin aşılmaz,yüksek duvarlarının dışında terkedilmişti. At heykelinin içinde, dokuz yıldır Truva şehrini kuşatmış olan Yunan ordusundan silahlı bir gurup asker vardı. Duvarların üzerinden, gözetleme kulelerinden bakan Truvalılar, Yunanlıların kuşatmayı kaldırmış olduğunu,gemilere binip açıldıklarını gördüler. Geride sadece o büyük ve tahtadan at heykelini bırakmışlardı. Truvalılar at heykelini bir savaş ganimeti olarak şehrin yüksek duvarlarından içeriye aldılar. Zaferlerini kutlamak için o gece büyük şenlikler yaptılar. Hemen hemen herkes sarhoş olup sızdı. Gecenin geç saatinde at heykelinin karnındaki gizli kapak açıldı ve Yunan askerleri dışarıya çıktılar. Kapılardaki, gözetleme kulelerindeki Truvalı nöbetçiler öldürüldü. Açıkta bekleyen Yunan donanmasına işaret verildi.Gemilerin karaya yaklaşıp öteki Yunan askerlerinin de gelmesiyle, Truva şehri olmuş bir meyve gibi kolaylıkla Yunan ordusunun eline geçti.

+ Yorum Gönder


trojan horse nedir