+ Yorum Gönder
İnternet Sorunları ve Güvenlik Açıkları Forumunda Web filtreleme çözümleri (URL Filtering) Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Gizliyara
  FoRuMaciL Security

  Web filtreleme çözümleri (URL Filtering)

  Web filtreleme Nedenleri ve Çözümleri?

  Çeşitli sitelere çok girmekle virüsler de çok artış göstermekte ne kadar farklı sitelere giriş yapıp indirme yapıyorsanız bilgisayar da o kadar zarar görür. Şimdi nedenleri ne imiş ve ve nasıl engelleyebiliriz ona bakalım.
  Bugün çalışanların çoğunun Internet'e erişim hakları var. Fakat bunların hangi sayfalara gittikleri, oralarda ne kadar zaman geçirdikleri bunların ne kadarının işle ilgili olduğu gibi soruların yanıtlanması gerekiyor. Son zamanlarda yapılan bir çok araştırma iş günü içerisinde yapılan web sayfası ziyaretlerinin çoğunun işle alakalı olmadığı, sakıncalı sayfa ziyaretlerinin sistemlere virus/trojan bulaşmasına, gereksiz bant genişliği harcanmasına ve yasal olmayan sitelerden indirilen programların sistemlere sahte lisanslarla kurulmasına (ki bu programların lisanssız yada sahte lisanslarla kurulmasından sistem yöneticileri ve şirket sahipleri BSA ya karşı sorumlular) sebep olmakta.

  Bütün bunları engelleyebilmek için URL filtering denilen yazılımlar kullanılmakta. Bu yazılımların her gün güncellenen veri tabanları sayesinde dünyadaki çoğu web sayfaları sınıflandırılmış durumda. Bu yazılımlar kişi, grup, IP adres aralıklarına kural tanımlamamızı sağlamaktadır. Bu sayede daha önceden tanımladığımız kişilere hangi zaman aralıklarında nerelere girebileceklerini belirlenebilir. Yada gün içerisinde bizim belirlediğimiz kategoriler için zaman kotası uygulana bilinir. Örneğin sabah 9:00-12:00 arası gazetelere yarım saat bakılma izni (bu sayfalarda kalış zamanı kotadan düşürülür) 12:00-13:00 her yere izin vb.. URL filtreleme yazılımlarıyla ayrıca anahtar kelime bazlı sınırlandırma(örnegin mp3) yada manuel olarak sayfa eklenebilir.

  Engellenen sayfalarla ilgili olarak kullanıcı karşısına bilgilendirici bir ekran çıkar ve neden engellendiği yada hangi zaman aralıklarında geçerli olduğu belirtilir. Burada daha önceden belirlenmiş bir sayfaya yönlendirmekte mümkündür. Bu tür yazılımlarının raporlama modülleri sayesinde kimlerin nerelere gittikleri oralarda ne kadar süre boyunca kaldıkları gibi ayrıntılı bilgilere ulaşmak mümkündür.

  Internetin pozitif kullanımı


  * eMail
  * eTicaret
  * Araştırmalar
  * Önemli gelişmeler
  * Doküman alışverişi
  * Web tabanlı uygulamalar

  Negatif amaçlarla kullanım

  . Desktop TV, BBG tarzı yapımlar
  . Porno
  . Hisse senedi
  . Eğlence
  . Alışveriş
  . Kumar
  . Müzik
  . Spor
  . Download
  . Internette en çok aratılan üç kelime mp3, sex, hotmail (kaynak wordtracker.com)
  . Çalışanların 54% ü gün içerisinde an az yarım saatlerini işle alakasız konularda internette sörf yapmaktadırlar
  . Bu zamanın çoğu yetişkin sitelerinde geçmekte
  . Yeni iş başvuruları yapılmakta
  . Gezi siteleri ziyaret edilmekte
  . Spor aktiviteleri takip edilmekte
  . Konuşma odalarında bulunulmakta
  . Hacker sayfaları ve hack araçlarının bulunduğu sayfalar ziyaret edilmekte.


 2. Acil

  Web filtreleme çözümleri (URL Filtering) isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder