+ Yorum Gönder
İnternet Sorunları ve Güvenlik Açıkları Forumunda Film ve Şarkı İndirirken bilgileriniz Çalınabilir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Gizliyara
  FoRuMaciL Security

  Film ve Şarkı İndirirken bilgileriniz Çalınabilir

  İnternetten indirme yaparken dikkat edilmesi gereken noktalar

  Özellikle şarkı ve film indirenler lütfen bu yazıyı dikkatli okusunlar. Sizin için önerilerimiz var.

  İnternet kullanıcıları film izlerken, müzik dinlerken bile hackerlerin saldırısına uğrayabiliyor. Bu sayede bilgisayarınız hackerlerin eline geçiyor ve bilgisayarda bulunan gizli bilgiler hackerlerin eline geçiyor.


  Günümüz çağında en çok kullanılan teknolojisi internet, güvenli kullanılmadığında kullanıcılarını üzüyor. Örneğin internetten indirdiğiniz müzik, film, program veya herhangi bir dosya bile hackerlerin ekmeğine yağ sürüyor. Bazen önemli firmaların internet sitelerine giren hackerler, firmaların bilgisayarlarına şifre koyarak bankadaki hesaplarını boşaltabiliyor. Sadece firmalarla sınırlı kalmayan hackerler, sanal alışveriş yapan vatandaşların kredi kartı bilgilerini alarak kredi kartındaki paraları kendi hesaplarına aktarabiliyor, başka sitelerden alışveriş yapabiliyor. Bazen de sahte internet sitesi açan hackerler, kişilerin özel bilgilerine kolaylıkla ulaşabiliyor.
  "FİLM VE ŞARKI İNDİRİRKEN BİLGİLERİNİZ ÇALINABİLİR"


  Bursa Emniyet Müdürlüğü Bilişim Suçları Şube Müdürlüğü vatandaşların hackerlerden nasıl korunmaları gerektiğini anlattı. Bilişim Suçları Şube Müdürü Tarık Ziyade, mağdurların internette sörf yaparken bazı kuralları göz ardı ettiklerini hatırlattı.

  Bilgisayar kullanıcılarının şifrelerini kimseyle paylaşmaması ve bu şifrelerin sık sık değiştirilmesi gerektiğini söyleyen Ziyade, "Vatandaşlarımız oyun oynarken, bazı sosyal paylaşım sitelerinde sohbet ederken, yada internetten müzik, film ve program indirirken hackerlerin saldırısına maruz kalabiliyor. Çünkü hackerler, müzik indirirken dosyanın içine virüs koyuyor ve böylelikle sizin bilgisayarınızı ele geçiriyor. Art niyetli insanların bu saldırılarına maruz kalmamak için internet kullanıcılarının güvenli olmayan, sertifikasız, altında kilit işareti bulunmayan sitelerden program indirmemelerini tavsiye ediyoruz. Kullanıcılar, HTTP ile başlayan siteleri kullansın" dedi.

  Bazı kişilerin internette kullandığı aynı şifreyi banka işlemlerinde de kullandıklarını belirten Ziyade, bu yöntemin hackerlerin işlerini kolaylaştırdığını vurguladı. Ziyade, "Hacker, şifre kırma programını kullanarak sizin para transferlerinde kullandığınız şifrelere kolayca erişebiliyor. Bunu engellemek için banka işlemlerinde virgül, ünlem işareti, iki nokta, rakam ve harflerden oluşan şifreyi kullanmanız gerekir" diye konuştu.

  "ORJİNAL PROGRAMLAR KULLANIN"

  Bilgisayarların her zaman saldırıya maruz kalabileceğini hatırlatan Ziyade, bütün programların orijinal ve güncellenebilir olması gerektiğini belirtti. Ücretsiz sitelerden indirilen programların çoğunda virüs bulunduğuna dikkat çeken Ziyade, kablosuz modem kullanıcılarına da bir uyarıda bulundu. Kablosuz ağlarda kullanılan şifrelerin genellikle basit şifreler olduğunu hatırlatan Ziyade, "Bazı firmalar kendi isimlerini şifre olarak kullanıyor. Hackerler bunu fırsat bilerek işyeri çalışanı gibi firmanın bütün bilgilerini görebiliyor. Bazı modemlerde şifre bile yok. Hacker, girdiği bilgisayarla şifre koyuyor ve şirket kendi kullandığı bilgisayara hiçbir şekilde müdahale edemiyor. Bu sayede firmalara önemli ölçüde maddi zarar görüyor. Bunun önlemek için de bilgisayara bazı duvarlar konulması gerekir. Koruma programları, virüs programları gibi. Bu dediklerimizde yüzde yüz bir güvenlik sağlanabilir" dedi.

  "ÇOCUĞUNUZ AYNI ODADA BİLGİSAYARA GİRSİN"

  Ailelerin özellikle çocuklarına çok dikkat etmeleri gerektiğini ifade eden Ziyade, yakalanan hackerlerin gün boyu bilgisayar başından kalkmayan insanlar olduğuna dikkat çekti. Çocuğun oyun oynarken bile ayrı bir odada değil, velisinin yanında oynaması gerektiğini vurgulayan Ziyade, "Bir çocuk uzun süre bilgisayar başından kalkmıyorsa bir sıkıntı var demektir. Aynı şeyleri yapmaktan sıkılan çocuk meraktan ya da arkadaşlarının verdiği bilgilerden yola çıkarak farklı sitelere girebiliyor. Böylelikle ailenin kullandığı bilgisayara hacker ulaşmış oluyor. Kişilerin özel resimleri de hackerin eline geçmiş oluyor" dedi.

  "EN ÜSTTEKİ ARAMA ÇUBUĞUNU KULLANIN"

  Vatandaşların internette işlem yaparken açılan sitenin en üstünde bulunan arama çubuğunu kullanmalarını isteyen Ziyade, "Örneğin arama motoruna bir bankanın ismini yazıyorsunuz ve ilk çıkan sitenin bankanın kendi sitesi olduğunu sanıyorsunuz. Ancak hackerler vatandaşın dikkat dağınıklığından yararlanarak bankanın orijinal adının sonuna bir nokta koyuyor. Kullanıcı bunu fark etmiyor ve işlem yapıyor. İşlem sonunda ise para başka kişilerin eline geçiyor. Mağdur olmamanız için sitenin orijinal ismiyle işlem yapın" dedi.

  Bursa'da kısa süre önce kurulan Bilişim Suçlarıyla Mücadele Şube Müdürlüğü, vatandaşların bilişim konusunda mağduriyetini çözüp zanlılara ulaşarak adalete teslim ediyor
 2. Esma Şeker
  Görevli Bayan

  Film veya şarkı indirdiği zaman güvenli olan sitelerden indirmeniz daha doğru olur. Bilgisayarınızın virüs kapmaması için bu tür uygulamalara dikkat etmenizde vayda var. Bilgilerinizin çalınması söz konusu da olabilir.
+ Yorum Gönder