+ Yorum Gönder
Edebi Türler ve Güzel Sözler-Yazılar Forumunda Gaziler günü ile ilgili anılar - Atatürk'ün Bir Hediyesi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. HARBİKIZ
  Moderator

  Gaziler günü ile ilgili anılar - Atatürk'ün Bir Hediyesi
  Gaziler günü - Atatürk'ün Bir Hediyesi


  Bir gün Konya'da Behiç Bey'in evinde Mustafa Kemal General Tawsend şerefine büyük bir ziyafet verdi. Ziyafette Behiç Bey, Muhtar Bey, Salih Bozok bulunuyorlardı. Yemek çok güzel bir hava içinde geçti. Yemeğin sonunda Mustafa Kemal misafirine dedi ki:

  "Biz Türklerde bir adet vardır. Misafirimize mutlaka bir hediye veririz. Ben asil bir milletin mütevazi bir başkumandanıyım. Size ancak bu tesbihi verebiliyorum" diyerek elindeki kırmızı mercan tesbihi hediye etti ve sofradan kalkılacağı sırada kolundaki saati çıkararak General'e dedi ki;  "Bu saati bana Anafartalar'da bir Türk askeri, ölen bir İngiliz zabitinin kolundan çıkardığını söyleyerek verdi. Saatin arkasında subayın künyesi yazılıdır. Bu subayın ailesini arattımsa da bulamadım. İngiltere'ye döndüğünüzde, ailesini bulur ve saati verirseniz çok memnun olurum" diyerek General'e teslim etti. 2. Ezlem
  Üye

  Gazilerimize çok şeyler borçluyuz.Ülkemizin düşman işgalinden kurtulması için hayatlarını ortaya koymuşlardır.Ayrıca terör mücadelesinde gazi olmuş askerlerimiz vardır.Onlara gerek devlet gerek birey olarak gereken ilgi ve alakayı göstermek gerekir.
+ Yorum Gönder