+ Yorum Gönder
Edebi Türler ve Güzel Sözler-Yazılar Forumunda Aşkı öğren de gel Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Aşkı öğren de gel
  Aşkı öğrenmek


  Aşkı öğren de gel  akrendegel.jpg


  Dur bakalım, aşkı sorgulama hakkın yok senin. Sen aşkın ne olduğunu biliyor musun ki, sen bir tek kere aşk yaşadın mı ki sorgulama hakkını kendinde görüyorsun? Önce öğren aşkı, yaşamayı bil, ondan sonra çık karşıma. Ben de ancak o zaman cevap vereyim sana, savunayım aşkı. Madem yeri geldi, bir iyilik yapayım sana, oku da nasıl aşık olunurmuş öğren
  ***
  Teslim olacaksın Kayıtsız şartsız teslim olmayı gerektirir aşk. Bir yanın aşkta, diğer yanın başka tarafta olmaz. Beynen, kalben, ruhen, bedenen teslim olmayı bileceksin. Her şeyinle aşka adayacaksın kendini. “Canım yanar” diye düşünmeyeceksin. Aşk bu, yakabilir canını. Ama sen bunu göze almazsan, dünyanın en büyük mutluluğunu da yakalayamazsın. Hem gülü koklamak isteyeceksin hem de “Dikensiz” olsun diyeceksin. Olmaz öyle şey, gülü seveceksen, dikeninin batabileceğini de bileceksin.
  ***
  Korkmayacaksın Hiçbir aşk “Şu gün bitecek” diye başlamaz. Aşk sözleşmelere bağlanamaz. “Önce sen aşık ol, sonra ben olurum” diyemezsin. Karşılık olmasa da aşk vardır. Yüreğini ardına kadar açacaksın. Yaralanma olasılığın vardır ama unutma ki o yürek aşksız atmaz. Aşksız atan yüreğe, yürek denmez. “Terk ederse, aldatırsa” diye düşünüp kendine zehir etmeyeceksin hayatı. Şüphe hem aşkın hem insanın düşmanıdır. Yaşayabildiğin kadar yaşayacaksın. Sonu acı bitmiş olsa da şükredeceksin o güzel günleri yaşadığın için.
  ***
  Çalışacaksın “Aşık oldum, haydi bakalım ne olacaksa olsun” demeyeceksin. İştir aşk, uğraştır, emektir! Uğraşacaksın, çalışacaksın. Besin ister aşk, tıpkı bir çiçek gibi. İnsandır besini aşkın. Sen aşka ne kadar çok şey verirsen o da seni o kadar mutlu eder bunu unutmayacaksın. Asıl iş, aşık olduktan sonra başlıyor zaten. Aşk küt diye çıkar karşına reddedemezsin. Öyle bir gücün yok. Ama aşkı yaşatabilme gücün var. Kullanırsan var. Üşenmeyeceksin, usanmayacaksın. Bir duvarı ören usta gibi, bir bahçeyi çapalayan bahçıvan gibi ekeceksin, dikeceksin, sulayacaksın. Sen bunları yaptığın halde yaşamıyorsa aşk, aldırma. Elinden geleni yapmış insanların huzurunu hissedeceksin. Bu bile yetecek sana.
  ***
  Koruyacaksın Aşk senin en değerli varlığındır, gözünden bile sakınacaksın. Nadide bir çiçek gibi, en değerli vazoda, paha biçilmez bir mücevher gibi en gizli kasada tutacaksın. Dalgalanmalara açık bir duygudur aşk. Korumazsan, kırılır, kaybolur. Saklamazsan, çalarlar üzülürsün. Şimdi okudun mu aşkı? Anladın mı? Yetmez, bir daha oku, ezberle. Sonra gel yine, belki o zaman konuşuruz aşkı seninle. Belki o zaman

  Mehmet Coşkundeniz 2. Gülşen
  Devamlı Üye

  Aşk öğrenilen bir şey değildir. İnsan bir anda kendini aşık olmuş bulur ve sürekli olarak o taraftan bu tarafa savrulur. İnsanlar aşık olduklarında duyguları ve hormonlarının etkileri içerisinde hareket ederler belli bir süre sonra aşkın etkisi hafifler ve yere indikten sonra aşka devam edip etmeme kararı verilir.
+ Yorum Gönder