+ Yorum Gönder
Edebi Türler ve Güzel Sözler-Yazılar Forumunda Sevgilin kendini beğenmiş biri mi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Sevgilin kendini beğenmiş biri mi
  Sevgilin kendini beğenmiş biri mi  Başlangıçta harika görünen, özgüveni tam olan, heyecan veren, seninle sürekli ilgilenen sevgilin son dönemlerde umursamaz bir hale mi geldi? Konuşmalarınızda sürekli ‘Ben’ mi diyor? Öyleyse ‘kendini beğenmiş’ biriyle karşı karşıyasın demektir. Kendini beğenmiş birinden iyi bir hayat arkadaşı olmaz. Tabii ilişkinin ilk dönemlerinde gözünü boyadığı için senin onun gerçek yüzünü anlaman zaman alacaktır. Kendini beğenmişler nasıl davranır?  1- DİNLEMEZLER: Her şeyi bildiğine hatta en iyisini bildiğine inandığı için kimseye ihtiyaç duymaz. Yani sana da fikrini sormaz. Sadece kendi fikrinin onaylanmasını bekler. Sana onaylamak ve dinlemek düşer. Fikir sorar gibi yaptığında da daha önce söylediklerinin onaylanmasını beklerler.

  2- EMPATİ KURMAZLAR: Başkalarının ne hissettiğini anlama yeteneği gelişmemiştir. Son derece benmerkezci düşünür. Aldığı kararlar seni de etkileyecektir ama onun için bunun önemi yoktur.

  3- EN BÜYÜK BENİM: Başarılarını, yeteneklerini abartır. Kendini farklı ve özel bir kişi olarak algılar. Kendisini her şeyden çok sever. Başarı ve güç için önüne geçilmez istek duyar. Bu yolda seni de harcamaktan çekinmez. Engel olacağını düşünürse ilk fırsatta seni terk eder.

  4- ELEŞTİRİYE AÇIK DEĞİLDİR: Her türlü eleştiriye kapalıdır. En dostça eleştiriden bile rahatsız olur ve kendisini eleştirenleri düşman kabul eder. Kendisini eleştiren kişiler onun kıymetini bilmeyen kötü niyetli ve derinlemesine düşünemeyen ahmaklardır. Bu eleştirinin hesabı günü gelince sorulmak üzere bir kenara kaydedilir. Bu sevgilisi olsa bile fark etmez.

  5- ÇIKARCIDIR: Seninle sevgili olmasının bir nedeni olabilir. Bir ortama girmek, statüsünü yükseltmek ya da çevreye “Ne kadar güzel, ne kadar yakışıklı sevgilim var” dedirtmek. Çıkarını elde ettiği zaman da sırtını sana dönmekten hiç çekinmeyecektir.

  6- DEĞER VERMEZ: Başkalarını küçük görür değer vermez. Buna sen de dahilsin. Yeteneğin, kişiliğin, bilgin, birikimin, eğitimin ve terbiyen onun gözünde hiç önemli değildir. Sen onun için küçücük bir noktadan farksızsındır. Olsan da olur, olmasan da.

  7- İLTİFAT İSTER: Yaptıklarının abartılı bir şekilde onaylanmasını, tebrik edilmesini ister. İltifat görmeden duramaz. Hatta bunun için seni zorlar. Örneğin sana bir hediye aldığında bunu gözünün içine sokar. Defalarca teşekkür etsen bile bunu yeterli görmez.

  8- HERKESİ HAYRANI SANIR: Sen onun sevgilisisindir ama o seni kendisinin hayranı sanır. Sadece seni değil, arkadaşlarını, akrabalarını da öyle düşünür. Ama sen onun için hayran seviyesine düştüğün andan itibaren seni zavallı olarak görür. Kendisi ilahtır, sense zavallı bir kul.

  9- AŞIRI KISKANÇTIR: Kendisi aşırı kıskançtır. Kendinden daha başarılı birini görmeye tahammül edemez. İlişkisinde de kıskançlığını abartılı şekilde ortaya koyar. Bir de kendisinin kıskanıldığına çok inanır. Öyle ya, ondan daha mükemmel biri yoktur, öyleyse kıskanılmak da en çok onun hakkıdır!

  10- KİMSEDEN FİKİR ALMAZ: Sen kimsin ki ona yardım edebilesin? Herşeyin en iyisini bildiğini sandığı için senin fikirlerin önemsizdir. Ayrıca senin fikrin doğru olsa bile bunu uygulamaz. Çünkü o zaman zayıf olduğu ortaya çıkacaktır ve senin gözünde değerinin düşeceğini düşünecektir.

  11- DENGESİZDİR: Bir gün yaptığı, diğerini tutmayabilir ama bunun önemi yoktur. Çünkü o yapmıştır, o yaptıysa da doğrudur. Dengesiz davranışlarıyla sizi allak bullak edebilir. Bunu ona söylediğinde de inkar edecektir. Zaten seninle birlikte olarak sana lütufta bulunmaktadır. Daha ne istiyorsun ki?

  12- YALANCIDIR: Kendini beğenmiş tavrını korumak için yalan söylemekten hiç çekinmez. Kendisini olduğundan farklı gösterir. Senin ona adeta tapmanı ister. Yapmadığı şeyleri yaptığını iddia eder. Hayatında bir kez bile ata binmemiştir ama en iyi binici olduğunu söylemekten çekinmez. Yalanı ortaya çıktığında da “Hayır ben öyle demedim, uyduruyorsun” diyerek suçu yine senin üzerine atar.
  Mehmet Coşkundeniz 2. Gülşen
  Devamlı Üye

  Sevgililer kendilerini çok beğeniyorsa bunu anlamanız çok kolay sürekli olarak sizi eleştiriyorsa ve kendi eleştirilmekten hoşlanmıyorsa sürekli olarak sizin oranız buranız şöyle diyorsa sürekli olarak kendini önemsiyor sizi aşağılıyorsa uzak durmanızı tavsiye ederim.
+ Yorum Gönder