+ Yorum Gönder
Edebi Türler ve Güzel Sözler-Yazılar Forumunda Ateistler ile ilgili yazılar Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mine
  Devamlı Üye

  Ateistler ile ilgili yazılar
  Ateistler ile ilgili yazılar Ateistler üzerine yazılar konusu Ateist olan yazılar


  (Yukarıdaki fotoğraf, İsviçreli sanatçı Max Bill’in “Die Endlose Treppe” (“Sonsuz Basamaklar”) adlı 10 metre yüksekliğindeki granit heykeline ait. Heykeltraşın çalışması Ernst Bloch’un Das Prinzip Hoffnung adlı eserini temsil ediyor. Bill heykeli 1991de yapmış; Ludwigshafen am Rhein şehrinin merkezinde, Wilhelm-Hack Müzesi’ne yakın bir mekânda burası.)

  Vefa’nın bu kapsamlı makalesi Doğu Batı‘nın 55. sayısında (Kasım-Aralık-Ocak 2010/2011) yayımlandı. Türkiye’de bu aralar revaçta olan “radikal sol teori” tezgahına baktığımda, komünizmin mesihçi bir yeniden-inşası temayülü (başta Badiou, Zizek, Negri, Agamben), çeviri bolluğunu da düşünürsek, daha çok tüketiliyor.Vefa’nın ateizm ve mesihçilik pozisyonlarını, marksizmin ilişkisel-realist bir kavrayışı üzerinden ele alışı, özellikle bizdeki radikal sol teori tüketiciliğine meydan okuyucu argümanlar içeriyor.

  Bu meseleyi önemsiyorum, hemderdim Vefa ile arada konuştuğumuz da oldu. Özellikle liberal ateizmin doğa bilimlerine sarılan indirgemeciliğine karşı Terry Eagleton’ın radikal Hristiyanlığı reddetmeyen sol eleştirisi hakkında, Ekşi Sözlük’te fıştıkladığım ilginç bir tartışma vardı, bakmak isterseniz.

  Bir, bu karşılaşmanın (biyolojik-indirgemeciliğe karşı sosyal-bilimsel perspektif), ilişkisel-realist bir din sosyolojisi dolayımıyla deşilmesi, tartışmanın sürdürülebileceği bir hat.

  İki, farklı niyetleri olsa da, Badiou-Zizek-Negri-Agamben kutsal dörtlüsünde komünizmin canlandırılması, devrimci örgütlenme sorunları, devrim “olay”ı ve diğer sorun alanları hakkında mesihçi bir damar mevcut. Vefa’nın mesihçi argümanlara yönelttiği eleştiriler, bu damarı sorgulamak için de düşünülebilir. Yine de Vefa yazıda doğrudan bu kutsal dörtlünün pozisyonları ile bir tartışmaya girmiyor. O yüzden, ikinci bir güzergâh da, marksist realizmin itirazlarını mesihçiliğin bu en güncel temayülleriyle karşı karşıya getirmek olabilir. Mesela (Vefa’nın da referansları arasında) University of Wolverhampton’dan John Roberts, diğer konuların yanında bu kutsal dörtlünün yeni-devrimci teorisinde dinsel kategorilere geri dönüşü de incelediği “Hristiyanlık ve Devrimci Gelenek” konulu iki yazı yazmıştı 2008de [1. kısım ve 2. kısım]. Önemli eleştirileri vardı, ancak incelemesini, mesihçi duygulanımsal yatırımların devrimci pratikten kolay kolay söküp atılamayacağını söyleyerek bitiriyordu. 2. Acil

  Ateistler ile ilgili yazılar isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder