+ Yorum Gönder
Kadın Forumu ve Güzellik - Bakım Forumunda Tatilde Saçlarınızı Koruyun Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Tatilde Saçlarınızı Koruyun
  Tatilde Saçlarınızı Koruyun

  Tatilde Saçlarınızı Koruyun.jpg


  1. Klordan koruyun.

  Klor ve diğer kimyasallar saçınızın renginin değişmesine ve saçınızın nemini yitirmesine neden olabilir ve saçınızın kuru ve şekil almaz bir hale gelmesine yol açar. Çözüm: Suya dalmadan önce, saçlarınızı havuzun duşunda ıslatın. Saç telleri suyla dolunca, havuz suyunu — ya da içindeki zararlı kimyasalların büyük bir bölümünü ememez.

  Saçınızda biraz krem kalmasını sağlamak da, daha fazla koruma sağlar. Saçınızı ıslattıktan sonra, bir havluyla kurulayın ve saçlarınızı kremleyin. Pursell, saçlarınızın uçlarına konsantre olmanızı, saçlarınızın en gözenekli ve en kolay zarar gören kısmı uçlar olduğunu söylemektedir.

  2. Nemin neden olduğu kıvrılmaları önleyin.
  Hava tahminlerinde nem olacağı söyleniyorsa, saçlarınızın kıvrılma olasılığı yüksek demektir. Saçlarınızın düz kalmalarını sağlamak için, işe sabah duş aldıktan hemen sonra başlayın. Nemli saça su içeren, kıvrılmayı önleyen bir krem sürün; bu, saç tellerinin dış katmanlarını düzleştirir ve nemin dışarıda kalmasını sağlar. Pursell “saçınız zaten nemliyse, kıvrılması olasılığı düşüktür ve krem saçınızın ağırlaşmasına yardımcı olacaktır” diyor.

  Saçınızın kendi kendine kurumasını sağlayın ve en önemlisi, ellerinizi saçlarınızdan uzak tutun. Parmaklarınız üst derinin (saçın dış katmanı) açılmasına neden olacak şekilde sürtünme yaratabilir ve bunu da saçların kıvrılması izler.

  3. Saç renginizin güneşe bağlı olarak solmasını önleyin.

  Aynı cildinizi güneş kremleri ile koruduğunuz gibi, saçınızı da korumak akıllıca olacaktır. Isı ve UV ışını kombinasyonu saç renginizin solmasına neden olabilir; saç derinizin yanması tehlikesinden bahsetmeye gerek bile yok.

  En iyi korumayı bir şapka ya da eşarp sağlar ama güneşin doğuşundan batışına kadar bunları takmayı istemiyorsanız, yanınızda UV ışınlarına karşı koruma sağlayan bir sprey de getirin. Dışarı çıkarken bunu saç diplerinden uçlarına kadar sıkın. Gün içinde de, saçlarınızı silkeleyin ve hareket ettirin. Toka takıyorsanız, birkaç saatte bir tokanın yerini değiştirin ya da tokayı çıkarmayı deneyin. Bu da ışınların çok uzun süre saçın aynı bölgesine gelmesini önleyecektir, diyor Pursell.

  4. Sert suyun kurutucu etkilerine karşı önlem alın.

  Kamp yapıyor ya da şehirden uzak bir yerde mi kalıyorsunuz? Bu gibi yerlerde kuyu suyunda yüksek miktarda mineral bulunur ve bu mineraller saçınızda, saçınızın kurumasına ve dolaşmasına neden olabilecek artıkların kalmasına neden olabilir.

  Süper nemlendirici bir şampuan ya da ipek amino asit ya da bitkisel yağlar (avokado ya da zeytin yağı gibi) içeren bir saç kremi kullanmak işe yarayabilir ama duştan çıktığınızda saçlarınızda hala düğümler varsa, saçlarınızı hala ıslakken, bir kıl fırçayla yumuşakça fırçalayın. (Bu fırçalar saçlardaki düğümleri plastik fırçalardan daha kolay açar.) Saçlarınızı uçlarından başlayarak tarayın; asla saçlarınızın diplerinden başlayarak taramaya çalışmayın. Daha sonra, fazla suyu almak için saçlarınızı bir havlu ile kurulayın ve geniş dişli bir tarakla tarayın. Yatmadan önce, saç kremi sürün; özellikle de en çok kuruma eğilimi gösteren uç kısımlara. Saç kremi nemlendirici ve yumuşatıcı bir saç maskesi görevi görecek ama uyurken saçlarınızı kaygan hissetmenize neden olmayacaktır. 2. Fatma
  Administrator

  Saç bakımı önemlidir. İyileştirme etkili şampuanlar kullanmakla başlayın. Bu ürünlerin içinde bulunan kolajen saçlarınızı güçlendirirken keratin gibi özel içerikler de saçlarınızın yeniden yapılanmasına yardımcı olacaktır. Yaş, ırk, cinsiyet ve hormonların durumuna göre değişik saç şekilleri meydana gelir.
+ Yorum Gönder