+ Yorum Gönder
Kadın Forumu ve Güzellik - Bakım Forumunda Epilasyon Çeşitleri ve Teknikleri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Epilasyon Çeşitleri ve Teknikleri
  Epilasyon Çeşitleri ve Teknikleri

  1-2. Igneli Klasik Yöntem

  Epilasyon yapilacak bölge önce alkolle temizlenir, sonra ince bir igneyle kil köküne girilerek elektrik verilir. Bu sekilde kil kökü tahrip edilmis olur.

  Jilet ya da tüy dökücülerle alinarak kalinlasmis tüylere daha fazla elekrik verilmesi gerektiginden, bu durumda daha fazla aci hissedilir. Seanslar yüze haftada bir, vücuda 1,5-2 haftada bir tekrarlanir, süreleri epilasyon yapilan bölgeye göre degisir. Bir seans yüzde 15 dakika sürerken, vücutta birkaç saatten uzun sürebilir. Bu yöntem hamileler disinda herkese uygulanabilir.

  3. Blend Yöntemi

  Bu yöntem klasik igneli yönteme çok benzer. Ayni sekilde igneyle kil köküne girilerek elektrik verilmesine dayanir. Farki akimdan sonra yüksek frekans uygulanmasidir. Verilen yüksek frekans nedeniyle kil kökünde bir çesit sivi olusarak kili öldürür. Bu sivinin olusmasi beklendiginden seanslar klasik igneli yönteme göre daha uzun sürer. Epilasyondan sonraki ilk 24 saat içinde cilde su ve fondoten, ilk 48 saat içinde de sabun degdirilmemesi gerekmektedir. Bu yöntem hamilelere, vücudunda platin tasiyanlara, yüksek tansiyon hastalarina ve regl dönemindekilere uygulanmaz.

  4. Bio-Aktif Sistem

  Öncekilerden oldukça farkli olan bu yöntemde epilasyon yapilacak bölgeye, epilasyondan önce 3 gün üst üste bitkisel agirlikli bir solüsyon olan Biodepyl sürülür. Bu sürede kesinlikle su degdirilmez. Seans sirasinda solüsyon sayesinde yumusamis bölgedeki tüyler sir agda ile alinir ve tekrar Biodepyl sürülür. Sonra epilasyon makinasinin bob adi verilen basligi ile bu bölgeye 15 dakika kadar masaj yapilir. Bu yöntemin esasini olusturan solüsyonun amaci killari zayiflatmaktir. Bu sekilde gittikçe zayiflayan killar 6 ayla 1 yil arasi bir sürede tamamen yok olurlar. Seans aralikleri killarin tekrar uzamasina göre degisir. Az miktarda da olsa uzayan killar için fazla vakit geçirmeden tekrar epilasyona girilmesi gerekir. Seans uzunlugu komple vücutta en az 2,5 saattir ve bu süre kilin alinma zorluguna göre daha da uzayabilir.

  5. Radyo Frekansi Ile Epilasyon
  www.alasayvan.net
  Bu yöntem ses dalgalarinin kil kökünde isiya dönüserek kil kökünü yakmasina dayanir. Aci vermez ve iz birakmaz. Diger yöntemlerden farkli olarak seanslardan sonra denize girilebilir, yikanilabilir ya da günese çikilabilir. Kesin sonuç alinmasi 6 ayla 1 yil arasinda degisir, jilet kullanimi ya da hormon dengesizligi bu süreyi uzatan faktörlerdendir. Seans araligi ise killarin tekrar uzamasina baglidir.

  6. Foto Epilasyon

  Foto epilasyon, lazer gibi isigin yogun biçimde deriye verilerek kil köklerinin yakilmasidir. Ancak isigin dalga boyu lazerinkinden daha düsüktür. Beyaz isigin önüne 590-755 nm. arasinda degisik dalga boylari için filtreler takilip, derinin ve kilin tipine göre seçilerek yöntem tatbik edilir. 2-5 pals’te 1-5 mm. derinlikteki kil köklerine ulasilabilir. Dalga boyunun degisebilir olmasi tek dalga boyunda çalisan lazerlere olan üstünlügüdür. Epilasyon yapilacak bölge aciyi hafifletmek ve olusabilecek kizarikliklari engellemek için önce buz ile sogutulur.Yeni sitemlerde aci diger yötemlere göre daha az hale getirilmistir.

  Daha sonra özel bir jel sürülerek isik verilir. Bu sistemde tenin ve kilin rengi çok önemlidir çünkü ten rengi koyulastikça isik dagilir ve sonuç alma süresi uzar. Bu nedenle bu yöntem zencilere uygulanamaz. Önemli olan kilin deri içindeki renginin, deri renginden koyu olmasidir. Kesin sonuç 2-5 seans arasi alinir ve seans araliklari ayni bölge için en az 3 hafta olmalidir. Tedavi süresince ve tedaviden sonraki belirli bir süre boyunca günese çikmak ve bronzlasmak yasaktir.
  www.alasayvan.net
  7. Lazer Ile Epilasyon

  Lazer seçilmis dalga boyundaki yogun isiktir. Doku, lazer isigini emerek isinir. Özel olarak seçilen dalga boyundaki lazer isigi, çevre dokulari etkilemeden sadece kil köküne etki eder. Lazer isigi, epilasyonda 2 önemli vücut yapisi tarafindan tutulur. Melanin (cilde rengini veren koyu renkli piment) ve oksihemoglobin (kandaki oksijen tasiyan molekül). Melanin kil ve kil kökünde bulundugundan lazer isigini daha çok tutar ve isinir. Kil köklerinin zayiflamasina ve uygun gelismislikteki killarin yok edilmesini saglar. Iyi bir lazer cihazinin dalga boyu, kil çevresindeki epidermis deri tabakasinin zarar görmeyecegi bir dalga boyuna sahiptir. Bu yöntemde verilen isin demeti kil köküne ulasip, isi etkisiyle kil kökünü yok eder. Foto epilasyonda oldugu gibi ten rengi çok önemlidir, ayni sekilde açik ten ve koyu renkli killar isi kolaylastirir. Kil köklerinin tamamen yok edilmesi 2-3 kere lazer uygulanmasi ile olur. Uygulamasi da foto epilasyona benzer sekilde jel sürüldükten sonra lazer verilmesinden ibarettir. Yine ayni sekilde tedaviden sonra günese çikmamak gerekir. Seans süresi yaklasik 15 dakikadir ve bu süre içerisinde tüm yüz ya da iki koltuk alti tamamen temizlenebilir.

  8. Bazi Lazer Teknikleri
  www.alasayvan.net
  Nd-YAG (Q tetikli) Lazer

  Kati hal lazeridir. 1064 ve 532 nanometre dalga boylarindadir. Degisik teknikler ile daha farkli dalga boylarinda da elde etmek mümkündür. Uygulamasi basit, yan etkileri azdir. Çok amaçli kullanima izin veren, oldukça acisiz bir yöntemdir. Süratli uygulama yapmak mümkündür. Çevre dokulara etkisinin az oldugu söylenmektedir.

  Ruby (Yakut) Lazer

  Kati hal lazeridir. En eski lazer sistemidir. 694.3 nanometre dalga boyunda, yüksek enerjili isinlardir. Melanin tarafindan tutulur.Epidermis ve kan hücrelerince de tutuldugu bilinmektedir. Epilasyon uygulamasinda, mutlaka sogutucu ellikler kullanilmalidir. Yavas ve hantal bir sistemdir.

  Alexandrite Lazer
  www.alasayvan.net
  Alexandrite lazerinin dalga boyu 755 nanometredir. Melanin tarafindan emilirken, önemli ölçüde oksihemoglobin tarafindan tutulur. Süratli bir yöntemdir. Isi ile kil disi dokularin etkilenmesi ve zarar görmesi, bu sistemde daha ön plandadir. Epidermal cilt yaniklarina neden olabilir. Aci hissi, diger lazerlere göre daha fazla oldugu söylenmektedir.

  Diode Lazer

  Yeni bir lazer sistemidir. Gallium Arsenid diod lazerinin dalga boyu 800-840 nanometredir. Bu lazerlere ait fazla klinik uygulama henüz tamamlanmamistir. 2. Hakim
  Devamlı Üye

  Epilasyon nedir öncelikle onu açıklayalım insanların istenmediği tüylerden doktorlar sayesin de kurtulma olayına epilasyon denilmektedir günümüz de çok gelişen bir durumdur.
+ Yorum Gönder